Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Młoda wilczyca zastrzelona? Miejsce nieprzypadkowe. "Mamy przekonanie graniczące z pewnością"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 29.01.2024 11:38

Młoda wilczyca zastrzelona? Miejsce nieprzypadkowe. "Mamy przekonanie graniczące z pewnością"

Skłusowany wilk
Skłusowany wilk, źródło: facebook.com @Mariusz Damasiewicz, pixabay/christels

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego donosi o kolejnym przypadku kłusownictwa w regionie. Na nadesłanej do ekspertów fotografii widoczny jest martwy wilk. Umiejscowienie ran na ciele zwierzęcia oraz lokalizacja, w której znaleziono ciała, wskazują na to, że 9-miesięczna wadera została zastrzelona. Sprawą zajęły się organy ścigania. Osoba odpowiedzialna za śmierć chronionego drapieżnika jest poszukiwana.

Wilki żyjące w Polsce nie mogą czuć się bezpiecznie

Szacuje się, że populacja wilków na terenie Polski składa się z około 2000 osobników. To zbyt mało, aby przyszłość gatunku można było uznać za bezpieczną. Warto podkreślić jednak, że czynna i aktywna ochrona wilków zaczyna przynosić widoczne efekty, gdyż wilki stopniowo poszerzają zasięg występowania. Powinien to być powód do ogromnej radości dla osób, którym zależy na zachowaniu równowagi lokalnych ekosystemów, czyli w zasadzie dla każdego rozsądnie myślącego człowieka.

Niestety, nie brakuje osób traktujących wilki jak ruchomą tarczę celowniczą. Zwierzęta te nie mogą czuć się bezpiecznie nawet na obszarach chronionych. W połowie stycznia 2024 roku na jaw wyszedł kolejny incydent, w wyniku którego zginęła młoda wadera. Specjaliści nie mają wątpliwości co do przyczyny śmierci znalezionego osobnika.

Założył mu czerwoną kurteczkę i porzucił na klatce schodowej. Szczeniak nie spełnił oczekiwań? Ta akcja WOŚP przejdzie do historii. Złote psiaki zbierają na dzieciaki i szykują niespodziankę

Internauta zamieścił w sieci drastyczne zdjęcie zwierzęcia

Pan Mariusz Damasiewicz, bliski kolega pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, udostępnił post, w którym zamieścił drastyczne zdjęcie. Na fotografii widoczne jest ciało młodego wilka. Zwierzę zostało znalezione w kępie zadrzewień w niedalekiej odległości od ambony myśliwskiej i ponad 500 metrów od granicy Rezerwatu „Czeszewski Las”.

Wilk - 9 miesięczne szczenię leżało 200 m od ambony myśliwskiej. Rany po kuli wskazują na to, że zostało ono zastrzelone z broni palnej. Po raz kolejny zwierzę będące pod ścisłą ochroną pada ofiarą hipokryzji i cynizmy myśliwych, którzy w swoim gronie przyzwalają na takie przestępstwa - skomentował wpis autor zdjęć.

Szczegółowe informacje na temat smutnego zdarzenia opublikowano na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Z wstępnych ustaleń wynika, że młodą samicę zastrzelono około miesiąca temu. Ciało drapieżnika zostało zabezpieczone i przekazane w ręce specjalistów, którzy mają za zadanie przeprowadzić profesjonalne analizy, które będą ważnym dowodem w sprawie.

Jest nagroda za wskazanie osoby odpowiedzialnej za śmierć wilczycy

Młoda wilczyca została znaleziona nieopodal ambony myśliwskiej wśród roślinności. Prawdopodobnie ranna wadera ostatkiem sił dowlekła się do miejsca, w którym poczuła się nieco bezpieczniej i tam skonała. Z uwagi na fakt, że na ciele drapieżnika znaleziono dwie rany postrzałowe, sprawa została zgłoszona organom ścigania

Wilki są objęte ścisłą ochroną gatunkową, bowiem jako drapieżnik jest kluczowym elementem zdrowo funkcjonowania ekosystemów i przyczynia się do lepszej wydajności upraw leśnych i rolnych, poprzez ograniczenie presji kopytnych. Dlatego polowanie na przedstawicieli tego gatunku grozi karze grzywny lub aresztu. Zgodnie z art. 35. 1. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt „Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Koło łowieckie 66 „Knieja” w Czeszewie zdecydowało się na ufundowanie nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych za przekazanie informacji, które będą pomocne w ustalaniu sprawcy zastrzelenia wilka. Informatorzy proszeni są o kontakt z jarocińską lub żerkowską policją, lub bezpośrednio z przedstawicielami koła za pośrednictwem adresu: [email protected].

Źródło: zpkww.pl, facebook.com @Mariusz Damasiewicz