Swiatzwierzat.pl Pozostałe Mieszkańcy Zakopanego żyją w strachu. Czy niedźwiedzie szykują gawrę blisko domów?
facebook/Tatrzański Park Narodowy

Mieszkańcy Zakopanego żyją w strachu. Czy niedźwiedzie szykują gawrę blisko domów?

18 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Niedźwiedzie coraz częściej kręcą się po obrzeżach Zakopanego. W ostatnim czasie tatrzańskie drapieżniki widziane były m.in. Zoniówce i Wyskówkach, dlatego mieszkańcy zaczęli się obawiać, czy nie szukają miejsca na gawrę. W sprawie zabrał głos przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W połowie września "Tygodnik Podhalański" przekazał informację dotyczącą niedźwiedzia pojawiającego się przy posesjach na Furmanowej i Ligasówkach w Zakopanem. Miejscowi zauważyli, że zwierzę grasuje w rejonie starego ujęcia wody, a także zapuszcza się w okolice koszy na śmieci w poszukiwaniu łatwego źródła pożywienia.

Niedźwiedzie szykują się już do snu?

Zważając na fakt, iż nadeszła jesień i już wkrótce drapieżniki będą szykowały się do zapadnięcia w stan hibernacji, pojawiły się przypuszczenia, jakoby zwierzęta szukały miejsca na gawrę w pobliżu ludzkich domostw. Mieszkańcy Zakopanego nie chcą do tego dopuścić w obawie o własne bezpieczeństwo oraz swoich bliskich.

- Mieszkańcy boją się, że założy tam gawrę. To byłoby niebezpieczne. Balibyśmy się wychodzić z domów - cytuje jedną z okolicznych mieszkanek "Tygodnik Podhalański".

TPN uspokaja, wciąż jest za wcześnie

W odpowiedzi na rosnące niepokoje społeczne przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśnili, czy mieszkańcy mają uzasadnione powody do obaw. Do sprawy niedźwiedzi odniósł się Filip Zięba, wicedyrektor TPN.

- Żaden z monitorowanych przez nas niedźwiedzi nie przygotowuje się jeszcze do założenia gawry. Obecnie niedźwiedzie nadal są w okresie natłuszczania i są bardzo aktywne, co skutkuje m.in. tym, że często pojawiają się teraz na obrzeżach parku. Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że w tym rejonie gawry nie będzie i nie w takim celu są te wizyty. Podejrzewamy, że w tym rejonie pojawia się więcej osobników – przekazał przyrodnik.

Przedstawiciele TPN uprzedzają, że wizyty drapieżników mogą powtarzać się jeszcze przez najbliższe 2-3 tygodnie. Z uwagi na fakt, iż w górach jest mniej pożywienia, niedźwiedzie chętnie schodzą niżej wabione zapachami wyrzucanych do śmieci resztek jedzenia .

- Apelujemy do mieszkańców tej okolicy (i nie tylko) o odpowiednie zabezpieczanie odpadów, nie wystawianie worków na noc. To utrudnia prowadzone przez nas działania i ściąga niedźwiedzie do domostw. Taką sąsiedzką mobilizację obserwowaliśmy kilka dni temu na Krzeptówkach, gdzie sąsiedzi sami się ostrzegali i namawiali do chowania odpadów - wyjaśnia Filip Zięba. Źródło: Tygodnik Podhalański

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy