Swiatzwierzat.pl
Policjant

pixabay/cocoparisienne

Wyszli na spacer ze zwierzakiem, policja wlepiła im mandat. Dlaczego? Powód jest absurdalny

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pewna rodzina mieszkająca w Portugalii udała się na przechadzkę w towarzystwie swojego ukochanego pupila. Niespodziewanie zatrzymała ich policja. Funkcjonariusze wlepili im wysoki mandat, nie reagując na protesty właścicieli. Wszystko dlatego, że podopiec

Rodzina z gminy Montalegre w północnej Portugalii została ukarana mandatem w wysokości 200 euro za nieprzepisowe wyprowadzanie zwierząt w miejscu publicznym. Nie pomogły prośby i tłumaczenia. Policja nie zgodziła się na cofnięcie kary grzywny. 

Rodzina dostała mandat za spacer z dzikiem

Okazało się, że zwierzęciem wyprowadzanym na spacer była locha, którą mieszkańcy Montalegre udomowili i nazwali Alaska. Chociaż opiekunowie czworonoga zarzekali się, że w ich przypadku nie doszło do popełnienia wykroczenia, ponieważ dzik jest przyzwyczajony do życia wśród ludzi i pełni rolę pełnoprawnego członka rodziny, stróżowie prawa nie mieli zamiaru iść na ustępstwa.

W ocenie portugalskich policjantów dzik nawet jeśli jest na smyczy, w dalszym ciągu pozostaje zwierzęciem nieudomowionym i zamieszkującym lasy, dlatego nie powinien przebywać pośród spacerowiczów. Ponadto, żadna z zatrzymanych osób nie posiadała pozwolenia na hodowlę dzika w zagrodzie. 

Co więcej, lokalna stacja telewizyjna TVI podała podczas programu informacyjnego, że funkcjonariusze żandarmerii są w posiadaniu dowodów w postaci materiału zdjęciowego na wypadek, gdyby rodzina ukarana mandatem chciała się od niego odwoływać. Z fotografii wynika, że wyjście z dzikiem na smyczy bardziej przypominało dowcip, niż było wyrazem troski o ukochane zwierzę.

Na portugalskich mediach społecznościowych pojawiły się także zdjęcia dokumentujące wygląd dzika przed wyjściem na ulicę. Opiekunowie lochy mieli rzekomo założyć jej na głowę różowy kapelusz.

Właściciele Alaski protestują

Oprócz mandatu za wyprowadzanie zwierzęcia po ulicy funkcjonariusze zobligowali jego opiekunów do ewentualnej rejestracji lochy jako zwierzęcia domowego. W przeciwnym wypadku będą zmuszeni zapłacić kolejny mandat lub wypuścić ją do pobliskiego lasu.

Licencja na posiadanie dzika w Portugalii wynosi 600 euro, dlatego rodzina ze smutkiem przyznaje, że nie ma wystarczających środków pieniężnych, by ubiegać się o pozwolenie na hodowlę Alaski. Jednocześnie podkreśla, że nie ma zamiaru pozbyć się swojego pupila, który w ich przekonaniu został już udomowiony. 

Teraz opiekunowie dzikiego zwierzęcia protestują przeciwko wymierzonej karze. Nie godzą się na dyskryminację ich pupila, tylko ze względu na to, że nie należy do powszechnie udomowionych gatunków. Mają świadomość, że dzika może czekać straszliwy los na wolności.

- Nie oddamy jej. Jeśli Alaska opuści nasze gospodarstwo, padnie ofiarą myśliwych - stwierdził jeden z członków portugalskiej rodziny podczas rozmowy z dziennikarzami stacji TVI.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: niezalezna.pl

Podobne artykuły

FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >
youtube/SaveAFox

Inne zwierzęta

Tak śmieją się listy. Ich chichot jest hitem w sieci, obejrzało go pond 56 mln osób

Czytaj więcej >