Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Mały diabeł tasmański pędzi za swoim opiekunem. Nie ma zamiaru odpuścić
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.07.2021 02:00

Mały diabeł tasmański pędzi za swoim opiekunem. Nie ma zamiaru odpuścić

Diabeł tasmański
youtube/thedodo

Czy jedyny diabeł tasmański, jakiego znacie, to Taz, bohater kreskówek z serii "Zwariowane melodie" z wytwórni Warner Bros? W takim razie koniecznie musicie poznać kolejnego przedstawiciela tego gatunku. Oto maleńki diabeł tasmański, który uwielbia bawić się ze swoim opiekunem. Jego pierwszy bieg został udokumentowany na nagraniu.

Diabeł tasmański to ssak mięsożerny owiany tajemnicą. Rzadko można go zobaczyć w ZOO, a filmów i nagrań z jego udziałem nie jest wcale aż tak wiele. Co więcej, na temat tych stworzeń krąży przekonanie, że zgodnie ze swoją nazwą, są z piekła rodem.

Dzięki popularnej animacji "szczenięta Belzebuba" zasłynęły jako stworzenia o wybuchowym temperamencie i niszczycielskich umiejętności. Czas sprawdzić, czy to aby na pewno prawda.

Mały diabełek wyszedł na swój pierwszy bieg po trawie

Diabły tasmańskie nie zawsze są takie gniewne i nerwowe, jak mogłoby się wydawać, Wystarczy spojrzeć na nagranie przedstawiające czarnego malucha, który słodko goni za swoim opiekunem.

Chociaż czarny torbacz mieści się w rękach i na pierwszy rzut oka wydaje się niegroźny, tak jak każde zwierzę, nie należy go lekceważyć. Eksperci przekonują, że diabły tasmańskie rzeczywiście słyną z zaciekłości i agresji. Mogą rozewrzeć szczękę pod kątem 80 stopni, a pod wpływem silnego nacisku potrafią przegryźć metal.

Gatunek zagrożony wyginięciem

Obecnie na wolności diabły tasmańskie występują wyłącznie na terenie Australii, gdzie są narażone na ataki większych drapieżników oraz ludzi.

Naukowcy badający przyczyny drastycznego spadku populacji tego gatunku twierdzą, że winni są przede wszystkim ludzie oraz australijskie dingo. Zarówno gatunek ludzki, jak i przedstawiciele psowatych, przyczynił się do ich zguby poprzez polowania.

Szczególną niechęcią do "szczeniąt Belzebuba" wydają się pałać australijscy rolnicy. Farmerzy z Tasmanii twierdzą bowiem, że diabły są odpowiedzialne za zabijanie hodowanych przez nich jagniąt.

Opiekunowie diabłów tasmańskich żywią szczerą nadzieję, że dzięki zakładaniu i prowadzeniu rezerwatów przyrody, w których zwierzęta będą mogły spokojnie żyć i się rozmnażać, uda im się zwiększyć liczebność ich populacji. Filmik przedstawiający rozczulające zabawy na łonie natury ma na celu podniesienie świadomości na temat gatunku, który jest na skraju wyginięcia. Sami zobaczcie, jak w rzeczywistości wyglądają i zachowują się diabły tasmańskie.

Zobacz nagranie:

Źrodło: rp.pl, kochamyzwierzaki.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!