maltanczyk
Źródło: pixabay/Pezibear

Jakie są najczęstsze choroby u maltańczyka? Właścicielu nie bagatelizuj objawów

8 Lutego 2021

Czy maltańczyki chorują? Jakie problemy można mieć z maltańczykami? Jeśli zastanawiasz się nad kupnem psa tej rasy, powinieneś wiedzieć, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Czworonogi mogą mieć nie tylko problemy z oczami, uszami czy zębami, ale i często mają otyłość! Choć maltańczyki nie są dużymi zwierzakami, to tak jak inne potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, nie wystarczają im 5-minutowe spacerki.

Maltańczyki, czyli białe puchate kulki to psy należące do grupy do towarzystwa. Czworonogi są bardzo pocieszne w swoim zachowaniu, ale nie można traktować ich jak zabawki. Choć nie wyglądają na niebezpieczne, to zdenerwowane mogą porządnie ugryźć. Raczej nie zrobią krzywdy dorosłemu, ale lepiej pilnować psiaka, kiedy zostaje na sam z małym dzieckiem.

Typowe choroby maltańczyka

Psy tej rasy słyną ze swoich pięknych, długich i prostych włosów. Nie trzeba ich często ścinać, a jednak nie można zapomnieć o codziennej pielęgnacji m.in. o czesaniu. Właściciele maltańczyków muszą pilnować, aby włosy nie wchodziły psom do oczu czy uszu. Jeśli tak się stanie, może to doprowadzić do różnych urazów.

Maltańczyki mają skłonności do chorób. Właściciele nie mogą zapominać o kontrolach ze zwierzakami u weterynarzy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Czworonogi mają skłonności m.in. do chorób uszu, zębów, otyłości. Mogą mieć problemy ze stawami, cierpieć na alergie pokarmowe czy mieć uczulenie na różnego rodzaju pyłki, rośliny.

Agnieszka Woźniak-Starak pozuje uśmiechnięta z psem. Dodaje otuchy w chłodne dniAgnieszka Woźniak-Starak pozuje uśmiechnięta z psem. Dodaje otuchy w chłodne dniCzytaj dalej

Najczęstszymi chorobami u psów są jednak schorzenia genetyczne:

1. Postępująca atrofia siatkówki - choroba oka, która może doprowadzić do ślepoty

2. Zespół drżenia białych WSDS - objawia się drganiami zlokalizowanymi w różnych miejscach ciała psa. Może mieć charakter łagodny - delikatne wstrząsy lub całkowicie obezwładnić ciało czworonoga. Najczęściej dotyka czworonogi w wieku od 6 do 36 miesięcy.

3. Spichrzanie glikogenu - choroba metaboliczna, charakteryzuje się niedoborem określonych enzymów, objawia się atakami hipoglikemii, czyli obniżonym stężeniem glukozy. Wpływa na funkcjonowanie wątroby. Najczęściej dotyka szczenięta.

Adopcja psa wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Przed kupnem psa zawsze należy dokładnie sprawdzić hodowlę. Jeśli hodowca ukrywa jakieś fakty, nie chce pokazać miejsca, gdzie przebywają szczeniaki czy próbuje sprzedać pieska "po promocyjnej cenie", prawdopodobnie macie do czynienia z pseudohodowlą. Zakup psów z takich miejsc najczęściej wiąże się z późniejszymi częstymi wizytami u weterynarzy i pozostawianiem u nich majątków na leczenie pupili.

Jeśli zauważycie u maltańczyka jakieś nietypowe zachowanie, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Odkładanie wizyt na "potem" może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zobacz zdjęcie:

Pezibear

Źródło: pixabay/Pezibear

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł