Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Małpka Sunny straciła mamę. Opiekunem zastępczym został pracownik wrocławskiego ZOO
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 28.08.2022 15:53

Małpka Sunny straciła mamę. Opiekunem zastępczym został pracownik wrocławskiego ZOO

Małpka
fot. Materiały prasowe Zoo Wrocław

Dwumiesięczna małpka z wrocławskiego ZOO została osierocona tuż po urodzeniu. Na szczęście jeden z pracowników ogrodu postanowił zaopiekować się maluchem i stał się jej pełnoprawnym opiekunem zastępczym. Dzięki niemu zwierzątko odżyło.

W dziczy strata matki mogłaby okazać się dla makaka berberyjskiego wręcz śmiertelna. Gdy małpka została osierocona, żadna z samic w stadzie nie chciała podzielić się z nią swoim mlekiem. Na pomoc przyszli ludzie.

Osierocona małpka znalazła zastępczą "mamę"

Makaka o imieniu Sunny została sierotą trzy tygodnie po urodzeniu. Niestety, żadna z samic ze stada nie chciała się nią zająć, gdyż miały swoje własne małe. W końcu rolę opiekunki przejął pracownik wrocławskiego ZOO, Bartłomiej Siemież. Jak przyznał dla "Faktu", zwierzę na początku było zdystansowane, jednak z czasem zaczęło nabierać zaufania.

- Przez pierwsze parę dni była osowiała, ale to jest maluch i dość szybko się adaptuje. Przywiązała się do mnie i wydaje mi się, że nie ma większych problemów. To ciekawe doświadczenie, na pewno wartościowe. Bardzo intensywne, wyczerpujące, ale satysfakcjonujące - powiedział. Niezależnie od pory dnia czy nocy, Siemież karmi małą Sunny co dwie godziny. Poza tym małpka spędza większość czasu na spaniu, jednak coraz odważniej poznaje świat. Możliwe, że niedługo będzie mogła wrócić do stada. – W naszym zoo mamy aktualnie 22 osobniki, Sunny jest jednym z nich. Docelowo chcielibyśmy bardzo, by Sunny mogła dołączyć do grupy, a nie była wychowywana przez nas opiekunów. Wychowywanie przez ludzi to podstawowy problem tego gatunku – przyznała Karolina Nowacka, brygadzistka Wydziału Ssaków Naczelnych wrocławskiego zoo.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fakt.pl

Tagi: Małpy