Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Mało kto domyśla się, jaki ptak znosi kolorowe jajka. Spod jego pióra wychodzą gotowe pisanki
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.04.2023 10:56

Mało kto domyśla się, jaki ptak znosi kolorowe jajka. Spod jego pióra wychodzą gotowe pisanki

None
facebook/Ptaszarnia Warszawskiego ZOO

Okres wielkanocny kojarzy się głównie z kolorowymi pisankami. Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że istnieją gatunki ptaków, których jajka są równie kolorowe, a nawet ładniejsze, niż niektóre przyozdobione na święta Wielkiej Nocy. To kolejny dowód na to, jak natura potrafi zaskakiwać swoim pięknem.

Choć jajka zdecydowanie kojarzą nam się z białą lub beżową skorupką, okazuje się, że niektóre ptaki znoszą je w zupełnie innych kolorach. Jakby tego było mało, bywa również, że na świcie pojawiają się już takie z gotowymi wzorkami. Wiecie, które to gatunki ptaków?

Wiesz, jaki ptak znosi takie kolorowe jaja?

Matka Natura również nie powstrzymuje się w tworzeniu kolorowych skorupek jajek. W sieci pojawił się film, który stanowi zagadkę adekwatną do obchodzonych akurat świąt wielkanocnych. Na nagraniu widać zielono-niebieską skorupkę jajka, z której właśnie wykluwa się uroczy maluch. Jednak jesteśmy przekonani, że tylko prawdziwi miłośnicy ornitologii będą znali odpowiedź na pytanie, jaki ptak znosi jajka w tym kolorze.

 

Okazuje się, że jajka niespotykanym kolorze znoszą osobniki kusacze samotne. Taki gatunek można spotkać między innymi w warszawskim zoo.

- Takie ptaki jak kusacze charakteryzują się tym, że każdy gatunek, a jest ich kilkanaście, ma inaczej ubarwione jajka. My mamy na przykład kusacze samotne, te z kolei ptaki mają jajka zupełnie niebieskie, w zasadzie błękitne. Kusacz śniady składa z kolei składa jajka różowe. A kusacz pampasowy składa piękne, zielone jajka, dodaje - opowiada Marcin Chrapowicki z ptaszarni z zoo w Warszawie, cytowany przez RMF FM.

Czy pies może jeść jajka - surowe lub gotowane? Jakich potraw nie podawać psu?

Kolorowe jajka nie tylko na Wielkanoc

To nie jedyny gatunek, którego kolorowa jajka mogą urzekać swoim wyglądem. Okazuje się, że te w nietypowym ubarwieniu składają również strusie emu - ciemnozielone, kazuary hełmiaste - jasnozielone oraz guira i wrona siwa, których jaja mają niemal marmurkowy wzorek.

 

Kształt i kolor jaj są zależne również od tego, gdzie znajduje się gniazdo i z jakich materiałów zostało ono wykonane. Okrągłe składają zazwyczaj osobniki zamieszkujące dziuple, ponieważ mają pewność, że nie będą w stanie się z nich wytoczyć. Inaczej sprawa wygląda u ptaków morskich, które składają jaja na klifach.

- Chodzi o to, żeby jajko się nie sturlało, więc ma kształt taki bardziej gruszkowaty, to znaczy jest mocno rozszerzone z jednej strony, a z drugiej mocno zwężone - dodaje Chrapowicki.

Warszawska ptaszarnia to raj dla miłośników ornitologii

Z rozmowy Marcina Chrapowockiego z RMF FM wynika, że aby zobaczyć bardzo interesujące gatunki ptaków oraz ich jajka, nie trzeba wyjeżdżać do krajów, w których żyją, a wystarczy udać się do warszawskiej ptaszarni. Mężczyzna zastrzega jednak, że choć niektóre skorupki są przepiękne i marzą o nich wszyscy miłośnicy skrzydlatych stworzeń, ich jajka pozostają do wyłącznej dyspozycji ogrodu.

 

źródło: facebook; rmf24.pl

Podarowali kociakowi jego pierwszą maskotkę. Teraz nie wyobraża sobie życia bez niej
Pewna kobieta znalazła na werandzie w miejscu pracy małego kotka. Był cały brudny, wyraźnie się bał, a w okolicy nie było ani śladu po jego rodzeństwie lub mamie. Nie miała innego wyboru, jak zabrać go ze sobą do domu i zająć się maleństwem w niedoli. Obawiała się jednak, że sama nie będzie w stanie uratować mu życia. Remedium na całe zło okazała się... maskotka.Kobieta, która znalazło bezpańskie kociątko, słusznie zauważyła, że jego stan jest dosyć ciężki. Był mocno wychudzony, a na dodatek zmagał się z problemami żołądkowymi. Gdyby nie ona, strach pomyśleć, jak potoczyłby się jego los. Po kilku godzinach kotek był już pod opieką organizacji Chatons Orphelins Montreal.
Czytaj dalej
Niedźwiedzie do odstrzału? Wójt Soliny wnioskuje o eliminację drapieżnika, który stracił bojaźń
W Wielki Piątek wójt Soliny Adam Piątkowski zabrał głos w sprawie niedźwiedzi panoszących się w pobliżu domostw. Podejmowane dotychczas działania w postaci odstraszania i płoszenia nie zapewniają należytego bezpieczeństwa, dlatego domaga się odstrzału drapieżników. Jego wniosek o eliminację niechcianych gości nie spodobał się większości mieszkańców.Jezioro Solińskie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu, gdzie już niebawem zjadą się urlopowicze z całej Polski. Niemniej jednak warto mieć się na baczności, gdyż niedawno informowaliśmy o bliskich spotkaniach z niedźwiedziami w gminie Solina. Drapieżniki z lasu nic nie robią sobie z obecności ludzi, a w poszukiwaniu pożywienia zakradają się na posesje. 
Czytaj dalej