Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Smutek, ból a może alergia? Wyjaśniamy, jakie są powody kociego płaczu
Oktawian Góral
Oktawian Góral 26.02.2021 01:00

Smutek, ból a może alergia? Wyjaśniamy, jakie są powody kociego płaczu

Koty płaczą
pixabay.com/dimitrisvetsikas1969/CC0

Koty to bardzo uczuciowe zwierzęta. Potrafią okazywać swoje emocje na różne sposoby - zawodzeniem, tembrem miauków, postawą ciała, puszeniem ogona, czy nawet mimiką twarzy. Jak to jednak jest z ich łzami? Czy kociaki potrafią płakać? Nie raz nam się wydaje, że oczy naszego mruczka są zaszklone lub załzawione. Sprawdzamy jak wygląda kwestia kociego płaczu.

Łzy u kota

Koty potrafią płakać. Jęczą, wyją, wydają piski i wrzaski. Robią to by okazać swój kiepski stan emocjonalny, poskarżyć się na ból lub... wymusić na nas jakieś zachowanie, na przykład uzupełnienie ich miseczki, bo już widzą dno. Zastanówmy się jednak, czy koty są w stanie płakać w znaczeniu "ludzkim", to znaczy zalewać się łzami.

Okazuje się, że z anatomicznego punktu widzenia koty są w stanie produkować łzy. Ich organizmy składają się między innymi z kanalików łzowych. Kocie łzy nie są jednak oznaką emocjonalnego niżu. Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój kot roni łzy, jak najszybciej pędź do weterynarza! Sprawa może być bardzo poważna. Jakie są przyczyny kocich łez? Poniżej opisujemy najczęstsze powody, dlaczego kociaki ronią łzy.

Alergia. Ta przykra przypadłość niestety, nie jest wyłącznie ludzką domeną. Zwierzęta, w tym także koty, mogą cierpieć na najróżniejsze alergie. Mogą one być wywoływane przez pokarm, rośliny w Twoim domu, czy środki chemiczne, których używasz. Jeżeli zaobserwowałeś u kota intensywne łzawienie, nie lekceważ sprawy i zaczerpnij opinii specjalisty.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Z kocimi łzami nie ma żartów

Podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne. Oczy to bardzo czułe narządy. Jakiekolwiek podrażnienie, czy uszkodzenie może powodować łzawienie. Jak dochodzi do takich podrażnień? Okazuje się, że milutka w dotyku kocia sierść, która zapewnia naszym mruczkom regulację temperatury ciała, może być także zmorą. Dlaczego? Wystarczy, że mały włosek zetknie się z gałką oczną, a łzy gwarantowane. Budowa kociego oka nie jest aż tak różna od naszych, ludzkich oczu. Drobne podrażnienia wymuszają na organizmie potrzebę oczyszczenia się, a jak wiadomo, oczy najlepiej czyszczą łzy.

Infekcje. Ich podłoże jest najczęściej bakteryjne. Atakować mogą różne organy i narządy, na przykład spojówki, drogi oddechowe, czy nozdrza. Ważne jest zachowanie higieny, by do infekcji dochodziło jak najrzadziej. Łzy mogą być także oznaką kociego kataru, czyli bardzo groźnej choroby, która nieleczona prowadzi do śmierci stworzenia w męczarniach.

Koty płaczą, robią to, by wywołać nasze współczucie, zwrócić uwagę, zakomunikować, że dzieje się coś niedobrego. Koci płacz jednak, przejawia się w miaukach i piskach oraz zawodzeniu. Łzawienie u kotów nie jest oznaką emocjonalną i wymaga działania weterynaryjnego, ponieważ najczęściej oznacza poważniejszą dolegliwość. Nie wolno lekceważyć kocich łez.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?