Swiatzwierzat.pl
Koty płaczą

pixabay.com/dimitrisvetsikas1969/CC0

Smutek, ból a może alergia? Wyjaśniamy, jakie są powody kociego płaczu

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Czy koty płaczą? Czasem zdaje się nam, że w kocich oczach widzimy łzy. Jak to jest naprawdę? Wyjaśniamy, czy nasi mruczący przyjaciele są w stanie okazywać swoje emocje przez łzy i płacz. A może zaszklone oczy oznaczają zupełnie co innego, a koty w ten sp

Koty to bardzo uczuciowe zwierzęta. Potrafią okazywać swoje emocje na różne sposoby - zawodzeniem, tembrem miauków, postawą ciała, puszeniem ogona, czy nawet mimiką twarzy. Jak to jednak jest z ich łzami? Czy kociaki potrafią płakać? Nie raz nam się wydaje, że oczy naszego mruczka są zaszklone lub załzawione. Sprawdzamy jak wygląda kwestia kociego płaczu.

Łzy u kota

Koty potrafią płakać. Jęczą, wyją, wydają piski i wrzaski. Robią to by okazać swój kiepski stan emocjonalny, poskarżyć się na ból lub... wymusić na nas jakieś zachowanie, na przykład uzupełnienie ich miseczki, bo już widzą dno. Zastanówmy się jednak, czy koty są w stanie płakać w znaczeniu "ludzkim", to znaczy zalewać się łzami.

Okazuje się, że z anatomicznego punktu widzenia koty są w stanie produkować łzy. Ich organizmy składają się między innymi z kanalików łzowych. Kocie łzy nie są jednak oznaką emocjonalnego niżu. Jeżeli zaobserwowałeś, że Twój kot roni łzy, jak najszybciej pędź do weterynarza! Sprawa może być bardzo poważna. Jakie są przyczyny kocich łez? Poniżej opisujemy najczęstsze powody, dlaczego kociaki ronią łzy.

Alergia. Ta przykra przypadłość niestety, nie jest wyłącznie ludzką domeną. Zwierzęta, w tym także koty, mogą cierpieć na najróżniejsze alergie. Mogą one być wywoływane przez pokarm, rośliny w Twoim domu, czy środki chemiczne, których używasz. Jeżeli zaobserwowałeś u kota intensywne łzawienie, nie lekceważ sprawy i zaczerpnij opinii specjalisty.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Z kocimi łzami nie ma żartów

Podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne. Oczy to bardzo czułe narządy. Jakiekolwiek podrażnienie, czy uszkodzenie może powodować łzawienie. Jak dochodzi do takich podrażnień? Okazuje się, że milutka w dotyku kocia sierść, która zapewnia naszym mruczkom regulację temperatury ciała, może być także zmorą. Dlaczego? Wystarczy, że mały włosek zetknie się z gałką oczną, a łzy gwarantowane. Budowa kociego oka nie jest aż tak różna od naszych, ludzkich oczu. Drobne podrażnienia wymuszają na organizmie potrzebę oczyszczenia się, a jak wiadomo, oczy najlepiej czyszczą łzy.

Infekcje. Ich podłoże jest najczęściej bakteryjne. Atakować mogą różne organy i narządy, na przykład spojówki, drogi oddechowe, czy nozdrza. Ważne jest zachowanie higieny, by do infekcji dochodziło jak najrzadziej. Łzy mogą być także oznaką kociego kataru, czyli bardzo groźnej choroby, która nieleczona prowadzi do śmierci stworzenia w męczarniach.

Koty płaczą, robią to, by wywołać nasze współczucie, zwrócić uwagę, zakomunikować, że dzieje się coś niedobrego. Koci płacz jednak, przejawia się w miaukach i piskach oraz zawodzeniu. Łzawienie u kotów nie jest oznaką emocjonalną i wymaga działania weterynaryjnego, ponieważ najczęściej oznacza poważniejszą dolegliwość. Nie wolno lekceważyć kocich łez.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Oktawian GóralAutor

Wydawca swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

Czytaj więcej >

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >