Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie podglądowe  - psy

unsplash/Alvan Nee

Jak przygotować psa na wiosnę? 5 rzeczy, o których nie może zapomnieć żaden właściciel

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Wreszcie nadeszła astronomiczna wiosna. Okres rozpoczynający się 20 marca sprzyja zmianom i odnowie wszystkiego. Dotyczy to przed przede wszystkim natury i świata zwierząt. Psy wymagają szczególnej pielęgnacji po zimie, dlatego to najlepszy czas, aby właś

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia i jak każda pora roku przynosi ze sobą zmiany. Słoneczne dni pozytywnie nastrajają i zachęcają do wprowadzenia zmian, które dotąd odkładało się na później. Warto więc pomyśleć o sprawach, które należy niezwłocznie uporządkować. 

Jak zadbać o psa wiosną?

Wiosnę już czuć się w powietrzu, co z pewnością ucieszy nie tylko miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale i domowe zwierzaki. Większość psiaków na pewno będzie chciała przystać na propozycję wiosennego spaceru. W końcu dla nich perspektywa eksplorowania traw, dołków i leśnych zagłębi to spełnienie największych marzeń. Zanim jednak wyruszycie na przechadzkę, upewnij się, że Twój towarzysz jest odpowiednio przygotowany do wiosny.

Każdego opiekuna psa czeka szereg rutynowych czynności i obowiązków do spełnienia, aby zagwarantować podopiecznemu bezpieczne powitanie nowej pory roku. Pamiętajmy, że wiosną na naszego zwierzaka czyha wiele zagrożeń, które może doprowadzić do przykrych sytuacji, takich jak choroba. Jakie kroki należy zatem przedsięwziąć w tym okresie? Poniżej znajdziesz listę pięciu rzeczy, o których nie powinien zapominać żaden rozważny właściciel psa. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

6 prostych kroków, aby skutecznie przygotować psa do wiosny

1. Odwiedziny u weterynarza - Istotną rolę w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie psa odgrywa regularna kontrola zdrowia u lekarza weterynarii. Wiosną koniecznie umów się na wizytę w lecznicy dla zwierząt, aby sprawdzić książeczkę zdrowia podopiecznego i upewnić się, że ma aktualnie wszystkie wymagane szczepienia. Lekarz powinien również przeprowadzić generalne oględziny zwierzaka ze wszystkich stron. Warto poprosić o to, by dobrze przyjrzał się wnętrzu psiego ucha, w którym wiosną często zbiera się nie tylko brud, ale też pyłki i źdźbła traw. Sprawne oko specjalisty na pewno wyłapie wszelkie dolegliwości, które mogą zagrażać Twojemu pupilowi. 

2. Wizyta u fryzjera - O intensywnym linieniu na wiosnę nie trzeba chyba nikomu przypominać. Tumany kurzu z psią sierścią na pewno skutecznie przypominają właścicielom o tym, że zwierzaki dwa razy do roku "zrzucają" starą, gęstą sierść, aby zrobić miejsce nowej. Dlatego regularne wyczesywanie psiaków przyspieszy ten proces i oszczędzi czasu (i nerwów) poświęconego na ciągłe odkurzanie mieszkania i zmienianie pościeli. Alternatywą jest też zabranie psa do groomera, który zafunduje mu metamorfozę.

3. Pozbycie się "nieproszonych gości" - Chodzi oczywiście o wszelkie drobnoustroje oraz żyjątka zamieszkujące ciało Twojego pupila. W marcu rozpoczyna się okres największej aktywności kleszczy, które tylko czyhają na okazję do ataku. Co gorsza, z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu jest zainwestowanie w preparat oraz obrożę przeciwko kleszczom. Nie zapominajmy też o pasożytach kryjących się w organizmie psa. Warto podać zwierzęciu farmakologiczne środki na odrobaczanie oraz włączyć w jego dietę produkty podnoszące jego odporność.

4. Zadbanie o formę - Niechęć do wzmożonej aktywności fizycznej zimą dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. To zrozumiałe, że w okresie niskich temperatur czworonogi wolą leżeć na kanapie, niż biegać gołymi łapkami po lodowatym śniegu i chodnikach obsypanych solą. Z tego powodu właściciele powinni zadbać o odbudowanie kondycji pupila poprzez stopniowe wydłużanie spacerów i wprowadzanie różnego rodzaju ćwiczeń. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, każdy zwierzak potrzebuje odrobiny rozgrzewki, zanim ruszy na przetarcie górskich szlaków. 

5. Wyjście na zakupy - Nie tylko ludzie zasługują na odświeżenie szafy i pozbycie się zużytych przedmiotów. Zwierzaki także ucieszą się z prezentów w postaci nowej obroży lub szelek, chociaż przede wszystkim będą liczyły na powiew świeżości w kąciku z zabawkami. Podarowanie im świeżo odpakowanej piłki, gryzaka, czy frisbee na pewno sprawi, że dadzą się porwać wiosennemu szaleństwu.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >