Jak przygotować psa na wiosnę? 5 rzeczy, o których nie może zapomnieć żaden właściciel
Zbliża się astronomiczna wiosna. Okres rozpoczynający się 20 marca sprzyja zmianom, porządkom i odnowie. Dotyczy to wszystkich aspektów życia, ale przede wszystkim natury i świata zwierząt. Psy wymagają szczególnej pielęgnacji po zimie, dlatego to najlepszy czas, aby dobrze się im przyjrzeć.
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia i jak każda pora roku przynosi ze sobą zmiany. Słoneczne dni pozytywnie nastrajają i zachęcają do wprowadzenia zmian, które dotąd odkładało się na później. Warto więc pomyśleć o sprawach, które należy niezwłocznie uporządkować.
Jak zadbać o psa wiosną?
Wiosnę już czuć się w powietrzu, co z pewnością ucieszy nie tylko miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale i domowe zwierzaki. Większość psiaków na pewno będzie chciała przystać na propozycję wiosennego spaceru. W końcu dla nich perspektywa eksplorowania traw, dołków i leśnych zagłębi to spełnienie największych marzeń. Zanim jednak wyruszycie na przechadzkę, upewnij się, że Twój towarzysz jest odpowiednio przygotowany do wiosny.
Każdego opiekuna psa czeka szereg rutynowych czynności i obowiązków do spełnienia, aby zagwarantować podopiecznemu bezpieczne powitanie nowej pory roku. Pamiętajmy, że wiosną na naszego zwierzaka czyha wiele zagrożeń, które może doprowadzić do przykrych sytuacji, takich jak choroba. Jakie kroki należy zatem przedsięwziąć w tym okresie? Poniżej znajdziesz listę pięciu rzeczy, o których nie powinien zapominać żaden rozważny właściciel psa.
6 prostych kroków, aby skutecznie przygotować psa do wiosny
1. Odwiedziny u weterynarza - Istotną rolę w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie psa odgrywa regularna kontrola zdrowia u lekarza weterynarii. Wiosną koniecznie umów się na wizytę w lecznicy dla zwierząt, aby sprawdzić książeczkę zdrowia podopiecznego i upewnić się, że ma aktualnie wszystkie wymagane szczepienia. Lekarz powinien również przeprowadzić generalne oględziny zwierzaka ze wszystkich stron. Warto poprosić o to, by dobrze przyjrzał się wnętrzu psiego ucha, w którym wiosną często zbiera się nie tylko brud, ale też pyłki i źdźbła traw. Sprawne oko specjalisty na pewno wyłapie wszelkie dolegliwości, które mogą zagrażać Twojemu pupilowi.
2. Wizyta u fryzjera - O intensywnym linieniu na wiosnę nie trzeba chyba nikomu przypominać. Tumany kurzu z psią sierścią na pewno skutecznie przypominają właścicielom o tym, że zwierzaki dwa razy do roku "zrzucają" starą, gęstą sierść, aby zrobić miejsce nowej. Dlatego regularne wyczesywanie psiaków przyspieszy ten proces i oszczędzi czasu (i nerwów) poświęconego na ciągłe odkurzanie mieszkania i zmienianie pościeli. Alternatywą jest też zabranie psa do groomera, który zafunduje mu metamorfozę.
3. Pozbycie się "nieproszonych gości" - Chodzi oczywiście o wszelkie drobnoustroje oraz żyjątka zamieszkujące ciało Twojego pupila. W marcu rozpoczyna się okres największej aktywności kleszczy, które tylko czyhają na okazję do ataku. Co gorsza, z roku na rok pojawia się ich coraz więcej, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu jest zainwestowanie w preparat oraz obrożę przeciwko kleszczom. Nie zapominajmy też o pasożytach kryjących się w organizmie psa. Warto podać zwierzęciu farmakologiczne środki na odrobaczanie oraz włączyć w jego dietę produkty podnoszące jego odporność.
4. Zadbanie o formę - Niechęć do wzmożonej aktywności fizycznej zimą dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. To zrozumiałe, że w okresie niskich temperatur czworonogi wolą leżeć na kanapie, niż biegać gołymi łapkami po lodowatym śniegu i chodnikach obsypanych solą. Z tego powodu właściciele powinni zadbać o odbudowanie kondycji pupila poprzez stopniowe wydłużanie spacerów i wprowadzanie różnego rodzaju ćwiczeń. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, każdy zwierzak potrzebuje odrobiny rozgrzewki, zanim ruszy na przetarcie górskich szlaków.
5. Wyjście na zakupy - Nie tylko ludzie zasługują na odświeżenie szafy i pozbycie się zużytych przedmiotów. Zwierzaki także ucieszą się z prezentów w postaci nowej obroży lub szelek, chociaż przede wszystkim będą liczyły na powiew świeżości w kąciku z zabawkami. Podarowanie im świeżo odpakowanej piłki, gryzaka, czy frisbee na pewno sprawi, że dadzą się porwać wiosennemu szaleństwu.
Lubuskie: Mężczyzna uderzył psa młotkiem i zakopał żywcem. Mambo cudem przeżył
Łódzkie: Zabił psa ze szczególnym okrucieństwem. 30-latek powiesił zwierzę na ogrodzeniu