Lisie szczenię wzbudziło zainteresowanie rowerzysty. Brakowało mu sił, nie wiedziało, jak poprosić o pomoc
Kilka dni temu Straż Miejska poinformowała o nietypowej interwencji w Sopocie. Przejeżdżający przez miasto rowerzysta wypatrzył zwierzę potrzebujące pomocy. Szczenię lisa siedziało samotnie przy jednej z dróg i wymagało opieki specjalistów. Przeczucie nie zawiodło mężczyzny - jednym telefonem prawdopodobnie uratował mu życie.
To nie po raz pierwszy, kiedy dzikie zwierzę zwróciło uwagę mediów. Rudy ssak dostał szansę na życie, a specjaliści radzą, co zrobić, spotykając zwierzę w potrzebie.
Rudzielec w tarapatach - co stało się w Sopocie?
Wraz z ociepleniem pogody, na zewnątrz spotkać możemy coraz więcej dzikich zwierząt. 9 maja Straż Miejska w Sopocie poinformowała na Facebooku o nietypowym zgłoszeniu. Przejeżdżający w pobliżu rowerzysta zauważył obok drogi młodego liska. Natychmiast zareagował i poinformował o znalezisku dyżurnego sopockich municypalnych.
- Lisek zabrany został przez weterynarza do kliniki. - informuje Stra ż Miejska
Wezwany na miejsce weterynarz potwierdził zły stan zwierzęcia. Lisek był chory i potrzebował pomocy specjalisty.
Jak pomóc, gdy spotkamy chore zwierzę?
Lisy mieszkają nie tylko w lesie i na wsiach, czasem można spotkać je także w mieście, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia w śmietnikach. Są to dzikie zwierzęta, prowadzące skryty tryb życia, jednak warto wiedzieć, co zrobić w przypadku spotkania chorego osobnika.
Małgorzata Stachurska, technik weterynarii z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt “Ostoja” w Pomieszczynie, radzi, by nie zbliżać się do zwierząt i nie robić im zdjęć czy krzywdy. Lisy są dzikimi zwierzętami i mogą różnie zareagować, gdy poczują się zagrożone. W przypadku zauważenia poranionego zwierzęcia, należy zgłosić sprawę do odpowiednich służb, na przykład Straży Miejskiej.
Lis pospolity w Polsce
Lis to znany wszystkim gatunek o rudym futrze, spiczastych uszach i charakterystycznym, długim ogonie. Żywi się głównie gryzoniami, lecz nie gardzi także padliną. W Polsce bytuje blisko 200 tys. osobników, a najliczniej występują one w województwach Mazowieckim (20,2 tys.) i Wielkopolskim (20,5 tys.). Lisy rozmnażają się bez przeszkód, ponieważ nie posiadają naturalnych wrogów, jednakże często zapadają na wściekliznę, przez co należy zachować ostrożność podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami. Nigdy nie mamy pewności, czy napotkany osobnik jest wolny od choroby oraz pasożytów. Ponadto nie zapominajmy, że wszelkie informacje o agresywnych zwierzętach należy zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Na poniższym filmiku możesz usłyszeć odgłosy wydawane przez lisa.
Źródło: Facebook, gdansk.pl, lasy.gov.pl