Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Leśniczy dostrzegł oddech wilka. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 15 stopni mrozu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.01.2022 01:00

Leśniczy dostrzegł oddech wilka. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 15 stopni mrozu

Para z wilczej nory
facebook/Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe

Leśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, położonego w województwie wielkopolskim, pokazał intrygujący film z udziałem leśnych mieszkańców. Podczas spaceru nakrył odpoczywającego w norze wilka. Kilkusekundowe nagranie stało się prawdziwym hitem w sieci.

Wilk puszczał parę z pyska

Leśniczy spacerujący lasem wypatrzył rzadko spotykane zjawisko. Pośród wysokich zasp śniegu w jednej z nor leżał wilk. Dzięki temperaturze panującej na dworze jego oddech stał się doskonale widoczny.

- 15 stopni mrozu sprawiło, że mogłem zobaczyć oddech wilka. Z wilczej nory tak parowało - informuje Jarosław Ramucki, pracownik Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Nagranie ukazujące oddech wilka wzbudziło zainteresowanie wielu internautów. W sekcji komentarzy pojawiły się żartobliwe wypowiedzi odnośnie zaobserwowanego fenomenu w wilczym obozowisku.

- Pewnie obiad gotują na parze, zdrowotnie - skomentował jeden z widzów.

- W kominku palą - dodała inna osoba.

Gdzie mieszkają wilki zimą?

Zwykło się mówić, że wilki szare to zwierzęta stadne. Rzeczywiście, zwierzęta te żyją w watahach, tzn. grupach rodzinnych składających się przeważnie z pary rodzicielskiej oraz ich młodych. Zimą mają bardzo grubą i puszystą sierść, która stanowi dobry izolator ciepła i pozwala im na utrzymanie stałej temperatury ciała.

Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych. Kopią nory samodzielnie lub adaptują (powiększają i przystosowują) schronienia innych gatunków drapieżnych ssaków (np. lisów czy borsuków). Zazwyczaj pełnią one funkcję dziennych kryjówek, ale i schronień rozrodczych.

Do rui wilki przystępują w lutym, a szczenięta rodzą się na przełomie kwietnia i maja. Wadery zwykle szczenią się w norach.

Przypominamy, że od 1995 r. wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej, liczebność i zasięg występowania tych drapieżników w Polsce wzrasta. Szacuje się, iż obecnie na terenie naszego kraju przebywa około 2 tys. osobników.

Zobacz nagranie:

Źródło: Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe, carnivores.eu

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?