Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu
pixabay/mtajmr

Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu

10 maja 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Nie tylko w sezonie grzybowym warto patrzeć pod nogi. Wysokie temperatury sprawiły, że gady coraz częściej pojawiają się na szlakach turystycznych. Leśnicy z Nadleśnictwa Bydgoszcz apelują o ostrożność - wybierając się na spacer lub przejażdżkę po lesie, trzeba liczyć się z ryzykiem spotkania węży.

Nadleśnictwo Bydgoszcz opublikowało w mediach społecznościowych wpis dotyczący rzadkiego widoku w tamtejszych lasach. Pan Marek Kijek natknął się na nietypowego osobnika, który w ostatnim czasie wybudził się z zimowej hibernacji.

Węże wybudziły się ze snu, uważaj, ale nie zabijaj

- Wąż, na którego natknął się mieszkaniec Bydgoszczy, jest widywany stosunkowo rzadko. Gadem tym jest gniewosz plamisty — podają leśnicy, publikując zdjęcie wspomnianego stworzenia.

Informację o spotkaniu z gadem w podbydgoskich lasach przekazano naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, zajmującym się właśnie gniewoszami.

W Polsce występują 4 gatunki węży: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, wąż Eskulap oraz wspomniany wcześniej gniewosz plamisty. Spośród wymienionych gatunków jedynie żmija zygzakowata jest jadowita, pozostała trójka nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Z racji tego, że są węże to gady zmiennocieplne, wygrzewające się w porannym słońcu zaskrońce , to typowy widok w polskich lasach. Co więcej, w kwietniu i maju, gdy stworzenia te zaczynają gody, w nasłonecznionych miejscach można zaobserwować nawet kłębowiska splecionych ze sobą węży - samicę z kilkoma samcami.

Leśnicy apelują, by nie zabijać napotkanych na naszej drodze zwierząt, gdyż wszystkie węże w Polsce są objęte ochroną gatunkową. Będąc w górach, lasach lub na mokradłach należy patrzyć pod nogi i zwracać uwagę na to, gdzie się idzie. Ze względu na obecność gadów, ale także wielu innych insektów, np. komarów czy kleszczy, do lasu lepiej zakładać wyższe, bardziej zabudowane obuwie i długie spodnie. W razie zetknięcia z wężem najlepiej się oddalić. Nie próbuj na siłę zrobić mu zdjęcia, jeśli ewidentnie jego droga przetnie się z twoją.

Co zrobić, gdy ugryzie nas żmija?

Żmije polują na gryzonie, ale też żaby i jaszczurki. Najczęściej można spotkać je w okresie letnim. Bywa, że pojawiają się w przydomowych ogródkach, jednak zazwyczaj uciekają przed człowiekiem, a atakują w ostateczności . Aby do tego doszło, gad musi zostać sprowokowany, dlatego należy unikać miejsc, gdzie lubi przebywać. Jak zatem należy się zachować, jeśli już dojdzie do ugryzienia przez żmiję? Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych radzi, by zachować mimo wszystko spokój i działać na chłodno. Panika i strach u ukąszonego powoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie, dlatego w pierwszej kolejności należy unieruchomić ukąszoną kończynę, by spowolnić zachodzący proces.

Pracownik Lasów Państwowych podkreśla, by pod żadnym pozorem nie wysysać jadu i nie nacinać miejsca ukąszenia – takie praktyki mogą przynieść odwrotne skutki do zamierzonych i tylko zaszkodzić! Możliwie szybko należy zgłosić się do lekarza, który zapewne poda surowicę w postaci zastrzyku.

Warto przypomnieć, że ukąszenie żmii zygzakowatej jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci i osób starszych - dla dorosłego bardzo rzadko bywa śmiertelne.

Węże

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lasy Państwowe, dalekowswiat.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy