Leśnicy ostrzegają przed jadowitym ssakiem w polskich lasach. Przypomina mysz, ale ma niezwykłą broń
Polskie lasy kryją w sobie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Mało kto wie, że na terenie naszego kraju podczas popołudniowego spaceru można natknąć się na jadowite… ssaki! To bardzo nietypowe połączenie w świecie przyrody, które możemy podziwiać podczas wypadów do okolicznych lasów. Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Piwniczna pokazują, jak wyglądają te niesamowite zwierzęta oraz opowiadają o ich zwyczajach.
Jadowite ssaki są w stanie zabić ofiarę większą od siebie
Tajemniczym, jadowitym ssakiem, którego występowanie udokumentowano na terenie Nadleśnictwa Piwniczna, jest ryjówka aksamitna. To niewielki gryzoń, osiągający do 8 cm długości ciała. Ma ciemne futerko (w zależności od pory roku, od brunatnego po czarne), niewielkie uszy oraz wydłużony pyszczek. W Polsce występuje licznie. Wyglądem przypomina nieco mysz.
Ryjówki aksamitne zawierają w swojej ślinie toksyny, które powodują hemolizę, czyli uszkodzenie czerwonych krwinek żab z rodzaju Pelophylax. Dzięki temu te maleńkie ssaki są w stanie upolować znacznie większą i silniejszą od siebie ofiarę. To bardzo istotna umiejętność, ponieważ ryjówki są bardzo żarłoczne. Jedzą co 2-3 godziny a dziesięciogodzinna głodówka może okazać się dla nich śmiertelna.
Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacyPolskie jadowite ssaki są zbyt małe, żeby skrzywdzić człowieka
Perspektywa spotkania jadowitego zwierzęcia na spacerze może wydawać się przerażająca. Nie ma jednak powodów do obaw. Jadowite ssaki naturalnie występujące na terenie Polski są zbyt małe, by zrobić krzywdę ludziom. Nawet gdyby z jakiegoś powodu ryjówka zdecydowała się ugryzienie człowieka, dawka jadu byłaby zbyt mała do tego, żeby stać się realnym zagrożeniem.
Warto zniechęcać swoje zwierzęta do zaczepiania dzikich zwierząt spotkanych na zewnątrz. Ryjówka aksamitna niepokojona przez psa czy kota, może stać się agresywna. Jej ukąszenie może być przyczyną pojawienia się nieprzyjemnej reakcji alergicznej, która będzie objawiać się opuchlizną, swędzeniem lub bólem. Im mniejsze jest zwierzę, tym poważniejszych konsekwencji należy się spodziewać.
Na filmiku załączonym poniżej można dokładnie przyjrzeć się ryjówce aksamitnej w trakcie posiłku:
Mamy w Polsce więcej jadowitych ssaków. Możesz je spotkać w swoim ogródku!
Ryjówka aksamitna nie jest jedynym jadowitym ssakiem występującym w Polsce. W środowisku natknąć można się również na rzęsorka rzeczka lub rzęsorka mniejszego. Wszystkie wymienione gatunki należą do rodziny ryjówkowatych i są do siebie podobne. Każdy z nich preferuje samotniczy tryb życia i niechętnie godzi się na obecność na swoim terytorium innych przedstawicieli tego samego gatunku.
Co ciekawe, potwierdzono występowanie toksycznych substancji w ślinie kreta! Gatunek ten, dzięki substancji paraliżującej dżdżownice, może przygotować sobie zapas tego bardzo pożywnego pokarmu. To taktyka, która ułatwia przetrwanie w okresach głodu.
źródło: interia.pl