Swiatzwierzat.pl
Lawa

unsplash/Marc Szeglat

Lawa uwięziła zwierzęta na wyspie. Jedzenie i wodę dostarczają im drony

14 Października 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Psy, wśród nich wiele chartów, uwięzione są w wysoko położonej strefie miejscowości Todoque na południu wyspy La Palma. Otoczone są lawą, której temperatura przekracza 1 tys. stopni Celsjusza. Zwierzęta nie mają możliwości ucieczki ani nie można ich stamtąd zabrać.

Przypomnijmy, że 19 września o godzinie 15:20 czasu lokalnego na kanaryjskiej wyspie La Palma doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Lokalny rząd zadecydował o prewencyjnej ewakuacji mieszkańców.

Żywioł na wyspie jest w najwyższej fazie

Cześć z mieszkańców wyspy służby ratunkowe przewiozły w bezpieczne miejsca jeszcze przed wybuchem wulkanu, lecz niektórzy czekali z ucieczką z zagrożonych miejsc do ostatniej chwili W rezultacie wielu z nich pozostawiło na wyspie swoich czworonożnych pupili. Tak stało się w miejscowości Todoque.

Ponad 1200 osób opuściło miasteczko, zanim całkowicie zniknęło z mapy, natomiast ich zwierzęta zostały uwięzione wśród lawy płynącej z wulkanu Cumbre Vieja. Psy pozostają same na wyspie od blisko trzech tygodni.

nosorożec

Tragedia w ZOO. Niedawno narodzony nosorożec został uśpiony

CZYTAJ DALEJ

W akcji drony

Lawa zalała już ponad 650 hektarów La Palmy i odizolowała wiele miejsc, gdzie przebywają zwierzęta. Wiele z nich uciekało przed dymem, gazami wulkanicznymi i popiołem, ma rany, problemy z oddychaniem i symptomy odwodnienia. Są zestresowane odgłosami wybuchającego wulkanu.

Nie zmienia to faktu, że setki, a może nawet tysiące stworzeń wciąż tkwi pośród wrzącej lawy. Regionalna minister ds. bezpieczeństwa i sytuacji alarmowych, Nieves Rosa Arroyo poinformowała, że dwie firmy zakontraktowane przez lokalny rząd La Palmy na Wyspach Kanaryjskich podjęły się zadania dostarczenia zwierzętom wody i żywności przy pomocy dronów.

Dzięki dronom odcięte przez lawę psy w Todoque mają zapewnioną wodę, żywność i zdalną opiekę weterynaryjną - podkreśliła Rosa Arroyo.

Jednocześnie Stowarzyszenie Zwierząt Opuszczonych w La Palmie (Aanipal) poinformowało na Twitterze, że jest przeciążone i nie ma możliwości przyjęcia więcej zwierząt. Konie i krowy są grupowane na terenach targowych El Paso.

Znajdują się tam również setki świń, osłów, królików, kur, kóz i owiec. O zwierzęta, którym udało się przeżyć, dbają weterynarze i wolontariusze. Dopóki żywioł się nie uspokoi, poczekają pod ich opieką na odbiór przez właścicieli.

Zobacz zdjęcia:Źródło: rmf24.pl

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >