Latające kleszcze w natarciu, są plagą w całej Polsce. Jak się przed nimi skutecznie obronić?
To zmora leśnych spacerów. Przypominają kleszcze, ale atakują całymi chmarami i to z powietrza. Potrafią latać, dotkliwie gryźć, roznoszą bakterie, a do tego pchają się do nosa, ust, oczu i uszu. Jak bronić się przed strzyżakami?
Na Facebooku Lasów Państwowych pojawiła się przydatna infografika, która podpowiada, jak odróżnić kleszcza od strzyżaka, czyli tzw. latającego kleszcza. My podajemy sposoby na odstraszenie od siebie tych owadów.
Strzyżaki to nie kleszcze
Lasy Państwowe opublikowały post na Facebooku, w którym tłumaczą, czym różni się kleszcz zwykły od latającego, czyli strzyżaka . Różnica zasadnicza jest dość oczywista - strzyżaki to owady, a nie pajęczaki, i mają skrzydła, dzięki czemu latają. Kiedy już znajdą nosiciela, wgryzają się w niego, a skrzydła odrzucają, przez co zaczynają wtedy przypominać zwykłe kleszcze.
Strzyżaki nie czają się na gałęziach, aż ofiara przejdzie dołem, lecz atakują ludzi otwarcie i frontalnie, całym rojem . Obsiadają spacerowiczów i turystów w lasach i na biwakach w całej Polsce. Potrafią boleśnie kąsać, a ich jad może wywoływać reakcje alergiczne i zmiany skórne.
Strzyżaki zazwyczaj aktywne są latem, od czerwca do września. Jednak wyjątkowo ciepła pogoda może sprawić, że z chmarami nieproszonych gości będziemy zmagać się aż do października lub nawet listopada.
Lasy Państwowe uspokajają jednak, że w przeciwieństwie do zwykłych kleszczy, strzyżaki nie są zbyt groźne, bo nie przenoszą poważnych chorób, jak borelioza. Mogą jednak wywołać reakcję alergiczną i zmiany skórne u osób szczególnie wrażliwych, a ich ukąszenia są bolesne.
Jak bronić się przed tą zarazą?
Jak obronić się przed strzyżakami? Najlepiej założyć na spacer jasne ubranie. Owady te atakują zazwyczaj zwierzęta leśne, które mają ciemną maść. Biała koszula i jasne spodnie nie skojarzą im się z ciepłym ciałem np. sarny, które można pokąsać.
Strzyżaki nie lubią też zapachu większości łatwo dostępnych środków na komary i kleszcze. Dlatego odpowiedni sprej lub maść muszą znaleźć się w plecaku każdego wycieczkowicza.
Zobaczcie infografikę, opublikowaną na Facebooku Lasów Państwowych, która pokazuje, jak odróżnić kleszcza od strzyżaka, czyli "latającego kleszcza":
Źródło: Facebook.com @LasyPanstwowe
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Ulubieniec wszystkich Greków, słodka foka Kostis, został zabity. Trwają poszukiwania sprawcy
-
Historia jak z horroru. Zaatakował ich drapieżnik, przez 7 godzin uciekali na bosaka przez las
-
Jeżyk padł ofiarą wyjątkowego zła. Mimo starań obrońców zwierząt, nie udało się uratować pieska