Swiatzwierzat.pl
Lampart na polowaniu

unsplash/Rajit Galaiya

Lampart wybrał sobie niewłaściwą ofiarę. Na własnej skórze przekonał się, dlaczego nie warto drażnić jeżozwierzy

5 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci udostępniono nagranie jednego z turystów, który korzystał z safari w RPA. Uchwyciło ono polowanie w wykonaniu młodego lamparta. Drapieżnik połasił się na niewłaściwą ofiarę. Na własnej skórze przekonał się, że z jeżozwierzem nie należy zadzierać.

Natura rządzi się własnymi prawami, przez co ciągle zaskakuje, rozczula, ale także przeraża człowieka. Jednym z najbardziej zachwycających doświadczeń, o których marzy niejeden miłośnik zwierząt, jest obserwacja dzikich stworzeń w ich naturalnym środowisku. Turystom odbywającym wycieczkę na terenie Parku Narodowym Krugera w Afryce Południowej udało się nagrać pojedynek lamparta i jeżozwierza. Młody drapieżnik przekonał się, że choć miał do czynienia z mniejszym przeciwnikiem, wcale nie stał na wygranej pozycji.

Lampart zaatakował jeżozwierza

Poruszając się po jednej z głównych dróg rezerwatu, oczy uczestników safari dostrzegły młodego lamparta, który przechadzał się po terenie Parku Narodowego Krugera w Republice Południowej Afryki. Ni stąd, ni zowąd przed nim znalazły się dwa jeżozwierze. Młody ssak instynktownie przeszedł do ataku, co podpowiedziała mu natura drapieżnika.

Ku zdumieniu turystów, a także samego lamparta, w trakcie polowania pojawiła się przeszkoda, której łowca nie przewidział. Kiedy tylko zbliżył się do roślinożerców, jeżozwierze nastroszyły ostre kolce, chcąc obronić się przed atakiem. Dzięki temu mechanizmowi obronnemu nie stało się im nic złego, natomiast drapieżnik musiał poradzić sobie z wyciąganiem długich i ostrych pamiątek, które pozostawiły mu niedoszłe ofiary.

Nie da się ukryć, że to porządna lekcja pokory dla lamparta. Gdy jeżozwierze uciekły przed zagrożeniem, drapieżnik zajął się ponownie lizaniem ran, dosłownie i w przenośni.

BeFunky-collage (8)

Suczka porzucona przy cmentarzu w Święto Zmarłych. "Jak pęknięty znicz czy stare kwiaty"

CZYTAJ DALEJ

Jak atakuje jeżozwierz?

Kolce jeżozwierzy powstały na skutek przekształcenia się sierści i stanowią one bardzo skuteczny system obronny, przed którym największe drapieżniki mają respekt. Młode osobniki przychodzą na świat z otwartymi oczami oraz miękkimi kolcami, które twardnieją w ciągu kilku tygodni.

Kolce znajdują się na grzbiecie i szyi jeżozwierzy, gdzie tworzą wielowarstwową okrywę. Dzięki temu, że każdy z nich jest połączony z mięśniem, zwierzę może unieść je w dowolnej chwili. Dłuższe z nich mogą osiągać aż do 30 cm. Co ciekawe, krótsze znajdujące się przy ogonie mogą wydawać dźwięki, co prócz względów wizualnych ma także za zadanie odstraszać drapieżnika.

Chociaż mogłoby się wydawać, że ten delikatny twardziel w samoobronie strzela kolcami, to nic bardziej mylnego. Szybko zmienia położenie ciała, aby jak największa ilość z nich wbiła się w przeciwnika. Na ich zakończeniu znajdują się haczyki, przez co trudno je wyjąć z ciała. Kolce są w środku puste, więc lekkie i różnej długości, co ułatwia skuteczny atak i nie obciąża posiadacza tej naturalnej zbroi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: zoo.wroclaw.pl; webniusy.com

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >