Swiatzwierzat.pl
Kurczak

youtube/otwarteklatki

Aktywiści ujawnili brutalną prawdę o życiu "frankenkurczaków". Nagranie wstrząsnęło Polską

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" stworzyło mocną kampanię dotyczącą warunków hodowli kurczaków przeznaczonych na mięso. Głównym bohaterem wideo stał się sam Frankenkurczak, czyli jeden z bojlerów, który opowiada

„To ja, Frankenkurczak. Dziś kończę szósty tydzień mojego życia. Ważę już 2,5 kg i nie mogę wstać o własnych siłach" - tymi słowami rozpoczyna się kampania opracowana przez członków Stowarzyszenia Otwarte Klatki, których wspólnym celem jest promowanie rozwiązań zapobiegających cierpieniu zwierząt. W jednej z najnowszych akcji poruszają oni kwestię skandalicznych warunków hodowli kurczaków na polskich fermach.

Koszmar Frankenkurczaków 

Głównym bohaterem nagrania jest bojler nazywany Frankenkurczakiem. Tak, jak potwór jednej z pierwszych powieści science fiction, jest on sztucznym tworem człowieka. W przejmujący sposób opowiada, jak przebiega jego życie na fermie w towarzystwie tysięcy innych zwierząt, których jedynym przeznaczeniem w życiu jest bycie przerobionym na mięso. Wszystko po to, by ostatecznie skończyć w supermarkecie, a następnie na talerzu. 

Aktywiści w dosadny sposób przedstawiają, że sytuacja na fermach drobiu jest daleka od podstawowych zasad etyki. Wizerunek żółciutkich, uroczych kurczaczków rodem z wielkanocnych kartek, które do ostatnich chwil wiodą radosne, pozbawione zmartwień życie na wolności, to niestety mit, który z rzeczywistością nie ma nic wspólnego.

Pomysłodawcy kampanii ukazują, że kurczaki hodowane na mięso już od momentu narodzin, aż do ostatniego tchnienia w ubojni, znają wyłącznie cierpienie. Całe ich krótkie życie ogranicza się do wzrostu. Zmodyfikowane genetycznie ptaki są intensywnie tuczone substancjami powodującymi sztuczny przyrost masy ciała. Żyją zaledwie sześć tygodni, jednak w tym okresie nabawiają się urazów kości oraz zapadają na choroby serca.

Masa ciała bojlerów jest nieproporcjonalnie rozłożona, dlatego nawet tak prozaiczna czynność, jak stanie na własnych nogach, wykracza poza ich możliwości. Gdyby ludzie rośli w tym samym tempie, co tytułowy frankenkurczak, pięcioletnie dziecko ważyłoby 150 kg. To jednak nie finał ich męczarni. Na sam koniec zwierzęta są wieszane na taśmę za nogi w celu podcięcia gardła. Niestety nie jest to szybka śmierć. Ptaki konają dopiero po kilku minutach, kiedy się wykrwawią.

Petycja o humanitarne warunki hodowli drobiu

Skala cierpienia zwierząt hodowlanych jest dużo większa, niż można by przypuszczać i nie dotyczy jedynie pojedynczych ferm. Według szacunkowych danych organizacji nawet 237 mln kurczaków każdego roku jest pozbawianych życia w skrajnie niehumanitarny sposób.

W związku z promowaniem akcji "Otwartych Klatek" w stolicy Polski zawisło około 80 billboardów przedstawiających sceny ukryte za zamkniętymi drzwiami ferm drobiu. Aktywiści pragną zachęcić ludzi do podpisania petycji wołającej o zmianę warunków hodowli, która zostanie skierowana do Ministra Rolnictwa. 

- Do tej pory decyzję o poprawie dobrostanu brojlerów podjęło już blisko sto firm, w tym m.in. giganci branży spożywczej tacy jak Unilever, Danone, Nestlé czy międzynarodowe korporacje cateringowe, jak Sodexo i Elior Group – czytamy słowa Anna Iżyńska, aktywistka ze stowarzyszenia Otwarte Klatki na stronie K-Magu.

Celem jest uzyskanie 250 tys. podpisów. Ty także możesz przyczynić się do polepszenia standardów chowu drobiu, wystarczy wypełnić kwestionariusz na stronie "Otwartych Klatek". LINK DO PETYCJI ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ.

Zobacz nagranie i zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >