Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kupiłeś żywą choinkę? Uważaj, możesz znaleźć na niej świątecznych intruzów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:50

Kupiłeś żywą choinkę? Uważaj, możesz znaleźć na niej świątecznych intruzów

Dekorowanie choinki
pixabay/Element5 Digital

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia mamy ostrzeżenie dla wszystkich wielbicieli żywych choinek. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wraz z świerkiem czy sosną możemy przynieść do domu ohydnych pasażerów "na gapę" w postaci insektów.

Choinka pełna robaków? To możliwe

Drzewko przyozdobione świecącymi się lampkami, kolorowymi bombkami i innymi ozdobami to nieodzowny element świąt Bożego Narodzenia. Ze względu na niepowtarzalny leśny zapach wiele rodzin decyduje się na zakup żywej choinki.

Radzimy jednak, aby poza jej rozmiarem i walorem zapachowym, zwrócić uwagę, czy po choince nie spacerują robaki, a w gałązkach nie zostały złożone białe jajeczka. Insekty, które najczęściej chowają się w gałęziach żywych drzewek, to m.in.:

  • mszyce - zagnieżdżają się na jodle, świerku i sośnie

  • pająki - przez zimę hibernują pomiędzy gałązkami, a "rozbudzą się" na wiosnę

  • roztocza - znajdziemy je na jodłach i świerkach

  • osy - tworzą gniazda w drzewach, gdzie hibernują na czas zimy

  • parecznik - chowają się w koronie drzew

  • przędziorki - stworzonka podobne do pająków z upodobaniem do iglaków

Większość z wymienionych stworzeń nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt domowych, jednakże wstawienie do domu drzewka z "niespodzianką" może być równoznaczne ze spędzeniem świąt z preparatem owadobójczym w ręku.

Jak walczyć z robactwem w domu?

Owady zimujące w choinkach pod wpływem zmiany temperatury potrafią skutecznie zepsuć świąteczną atmosferę, ale i cały przyszły rok. Niektóre z nich z łatwością rozpraszają się po domu, a ich późniejsze wyeliminowanie wcale nie jest łatwym zadaniem.

Jaki jest najlepszy sposób, aby się ich pozbyć? Przed wejściem do domu porządnie wytrzep drzewko. Niektóre firmy robią to jeszcze przed wystawieniem choinek na sprzedaż, jednak pewności nigdy za wiele.

Jeśli masz taką możliwość, po przywiezieniu drzewka do domu postaw je w garażu oraz spryskaj je środkiem owadobójczym. Większość tych preparatów jest łatwopalna, dlatego najlepiej odczekać z dekorowaniem drzewka co najmniej 24 godziny.

Jeśli chcesz mieć niemal stuprocentową pewność, że nie sprosisz do domu nieproszonych gości, warto także rozważyć zmianę żywego drzewka na sztuczne. Z pewnością posłuży Cu ono jeszcze przez długie lata!

Źródło: eska.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami