Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (3)

ANN DIXON

Ktoś wrzucał chleb do poidełka dla ptaków. Podejrzewano sąsiadów, winowajcą okazał się ktoś inny

30 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Ann Dixon zaczęła tracić cierpliwość, ponieważ od kilku tygodni ktoś wrzucał chleb do poidełka dla ptaków, które znajdowało się przed jej domem. Pierwsze podejrzenia padły na sąsiadów, lecz niedługo później kobieta przyłapała winowajcę na gorącym uczynku.

Kobieta, która irytowała się, że w jej poidełku do ptaków wciąż znajdują się kawałki chleba, zupełnie nie spodziewała się, kto tak naprawdę jest winny całemu zamieszaniu. Kiedy poznała prawdę, nie pozostało jej nic innego jak wybuchnąć głośnym śmiechem.

Chleb w poidełku dla ptaków

Na podwórku przed domem Ann Dixon jest umiejscowione poidełko dla ptaków, z którego zwierzęta chętnie korzystają podczas upalnych dni. Od pewnego czasu kobieta denerwowała się, ponieważ w wodzie notorycznie znajdowały się kawałki chleba. Doskonale zdawała sobie sprawę, że pieczywo nie jest odpowiednim pokarmem dla ptaków, a w dodatku szybko spleśnieje.

4

Mimo, że kobieta nie przez kilka tygodni nie złapała sprawcy na gorącym uczynku, spodziewała się, że to robota któregoś z sąsiadów lub przechodniów. W związku z tym na poidełku umieściła kartkę, na której napisała, że prosi, aby nie zanieczyszczać wody, a tym samym nie narażać ptaków na zbędne niebezpieczeństwo. Niestety zamieszczenie prośby nie przyniosło żadnych efektów. W wanience zaczęły pojawiać się także frytki. To wywoływało u Ann jeszcze większą frustrację.

2

Pewnego dnia Dixon w końcu zaobserwowała, kto, a właściwie co tak naprawdę wrzuca chleb i resztki jedzenia do poidełka. Otóż całemu zamieszaniu winna była wrona. Sprytny ptak robił to notorycznie, aby zmiękczyć sobie pokarm, którym później się pożywiał. W tej chwili właścicielka posesji zdała sobie sprawę, dlaczego kartka z prośbą nie spełniła swojej funkcji.

scale1
3

Należy nadmienić, że krukowate, z których wywodzi się wrona siwa, to jedyne zwierzęta nieczłekokształtne, które wykorzystują narzędzia. Potrafią m.in. zagiąć końcówkę drutu w taki sposób, by posłużył im za haczyk do wydobycia jedzenia z niedostępnych zakamarków. Oprócz tego, zrzucają z wysokości orzechy oraz, śledzą wiewiórki, by zobaczyć, gdzie chowają jedzenie i wykraść zapasy. Zatem inteligencja tych zwierząt jest niepodważalna.

BeFunky-collage (1)

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego nie można karmić ptaków chlebem?

Wszyscy miłośnicy zwierząt muszą wiedzieć, że chleb nie jest odpowiednim składnikiem diety ptaków i innych stworzeń bytujących na zewnątrz. Chleb powoli morduje oraz powoduje wiele schorzeń, a jedno z nich może dostrzec każdy z nas. W konsekwencji szkodzi nie tylko konkretnym gatunkom, ale i całemu ekosystemowi. 

Po pierwsze, pieczywo zawiera bardzo dużo soli, której zwierzęta nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym pieczywo bardzo szybko chłonie wodę i pleśnieje. Po drugie, w trakcie trawienie wytwarza ono kwas chlebowy, który źle wpływ na układ pokarmowy tych zwierząt. W konsekwencji mogą borykać się z biegunkami, a co gorsza kwasicą żołądka, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

W najgorszym wypadku efektem spożywania pieczywa przez ptaki jest zespół choroby anielskiego skrzydła. Objawia się deformacją ostatniego stawu w skrzydle, w wyniku czego lotki, zamiast układać się wzdłuż ciała, zaczynają wystawać prostopadle na zewnątrz. Skrzydła wystające do góry utrudniające lot, a czasami doprowadzające ptactwo do śmierci.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: The Dodo; animalistka.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >