Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ksiądz powiedział wprost, czy zwierzę ma duszę. Jego słowa mogą być dużym zaskoczeniem
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 04.01.2024 11:21

Ksiądz powiedział wprost, czy zwierzę ma duszę. Jego słowa mogą być dużym zaskoczeniem

Czy zwierzęta mają duszę?
Czy zwierzęta mają duszę? Źródło: tiktok.com/@pupilove, pexels.com @Helena Jankovičová Kováčová

W jednym z odcinków podcastu o zwierzętach przeprowadzono wywiad z księdzem. Zapytano go o to, czy jego zdaniem między innymi psy oraz koty mają duszę. Odpowiedź duchownego zaskoczyła wielu słuchaczy. Katecheta wypowiedział się nie tylko na temat tego, czy zwierzęta mają duszę, ale również co to oznacza. Co więcej, posunął się o krok dalej. W wywiadzie nie pominął nawet wątku o tym, co wspólnego mają ze sobą dusze i rośliny. 

Czy zwierzęta mają duszę? Nad tym pytaniem ludzie zastanawiają się od zarania dziejów

Dusza to pojęcie, które każdy doskonale zna i intuicyjnie rozumie. Jednak okazuje się, że konkretne zdefiniowanie tego słowa wielu osobom przychodzi z ogromnym trudem. Nad tym, czym jest dusza, jaką formę przybiera oraz komu dane jest ją posiadać, od wieków zastanawiała się niezliczona liczba ludzi, w tym również najtęższe umysły.

Obecnie uważa się, że dusza odpowiada za to, co w nas niematerialne, czyli przede wszystkim za: wolną wolę, intelekt, emocje, empatię oraz samoświadomość. Osoby wierzące dodają do tego wiarę w Boga. Jednym z najważniejszych pytań na temat duszy jest to, czy posiadają ją jedynie ludzie. Pewien ksiądz ma na ten temat jasno sprecyzowane poglądy. Podejście duchownego do tej kwestii zaskoczyło wielu internautów.

pexels-sasha-maslova-9557899.jpg
Czy zwierzęta mają duszę? To pytanie ludzie zadają sobie od dawna. Źródło: pexels.com @Sasha Maslova
"Moje fajerwerki, mój wybór"? Oto tragiczny bilans sylwestrowej nocy, zwierzęta zginęły w męczarniach

Ksiądz wyjaśnił, które istoty posiadają duszę

PUPILOVE to jeden z najbardziej popularnych polskich podcastów o zwierzętach. W jednym z odcinków tego formatu przeprowadzono wywiad z księdzem. Duchownego poproszono o wypowiedź na temat tego, czy jego zdaniem zwierzęta mają duszę. Katecheta swoją wypowiedź zaczął w zaskakujący sposób:

Czy zwierzęta duszę posiadają, to właściwie rozstrzygnął już Arystoteles, czyli grecki filozof w IV wieku przed Chrystusem.

Następnie dodał, że według słynnego myśliciela, istnieją trzy rodzaje duszy:

Arystoteles wyróżnił trzy rodzaje duszy:

  • Dusza rozumna, ludzka;
  • Dusza zwierzęca;
  • Dusza roślinna.
rtretr.JPG
Ksiądz miał jasno sprecyzowane poglądy na temat tego, czy zwierzęta mają duszę. Źródło: tiktok.com/@pupilove

Duchowny zdradził, czym jest dusza

Następnie duchowny wyjaśnił swojemu rozmówcy oraz słuchaczom, czym według filozofów tak naprawdę jest dusza: 

Według Arystotelesa duszę posiada każda istota żyjąca, także zwierzęta, ale w tym ujęciu filozoficznym dusza to jest ten pierwiastek, który sprawia, że organizm może mieć w sobie życie. (…). To siła wewnętrza, która sprawia, że istnieje życie.

Wielu internautów było pozytywnie zaskoczonych wypowiedzią księdza na temat duszy. Jednak nie zabrakło też takich, którzy podkreślili, że ich zdaniem to o czym mówi duchowny, to pierwiastek życia, a nie dusza:

Czyli nie jest to dusza w sensie duchowego elementu nas, który jest nieśmiertelny i niejako czeka na uwolnienie. Jest to tylko iskra życia.

Poruszony temat jest jednym z tych, którego, póki co ludzkość nie potrafi udowodnić naukowo. W związku z czym pozostaje nam jedynie wiara, zdrowy rozsądek oraz… wyobraźnia. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że zwierzęta oraz rośliny posiadają duszę? A może jest to niematerialny “twór”, którym obdarzeni są jedynie ludzie?

@pupilove Czy zwierzęta mają duszę? 🤷‍♂️ To tylko fragment odcinka noworocznego, w którym m.in. : - Czy zwierzęta idą do nieba? - Czy psy i koty mają dusze? - I co miał na myśli papież Franciszek, ostrzegając, że ludzie teraz wolą mieć psa niż dziecko? To rozmowa nieco inna od pozostałych. Z resztą sami sprawdźcie. P.s Jestem na Spotify, Apple Podcast, Onet Audio i Youtube ——> „PODCAST PUPILOVE” #niebo #kościół #papież #zwierzęta #pies #kot #pupilove #podcast #modlitwa #duchowość #behawiorysta #psiesprawy #kociesprawy ♬ dźwięk oryginalny - Podcast PUPILOVE

Źródło: tiktok.com/@pupilove