Swiatzwierzat.pl
niedźwiedź

unsplash/John Thomas

Wywieziona w Bieszczady młoda niedźwiedzica już wróciła. Magistrat wydał ostrzeżenie

10 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

2-letnia niedźwiedzica, którą uśpiono i wywieziono w Bieszczady ponownie wyszła z lasu i zaczyna z powrotem podchodzić do siedzib ludzkich. Zwierzę widziano ostatnio w okolicy Sanoka, w związku z czym magistrat wydał ostrzeżenie dla mieszkańców.

Nie tak dawno mieszkańcy gminy Solina zmagali się z problemem w postaci niedźwiedzia, zachodzącego do wsi, w których hodowane są kury, kaczki, i króliki. Drapieżnika udało się jednak schwytać i wypuścić w Bieszczadach. Na tym jego historia się nie kończy.

Wywieziona w Bieszczady niedźwiedzica wcale nie zdziczała

Drapieżnik od marca br. penetruje siedliska ludzkie na terenie powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego, sprawiając mieszkańcom spore problemy. Według Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie to młoda, około dwuletnia niedźwiedzica, która szuka swojego miejsca.

Niedźwiedzica buszowała w Górach Sanocko-Turczańskich, jednak z czasem zaczęła wchodzić na prywatne posesje, gdzie żywiła się zwierzętami hodowlanymi. Zwierzę widziano również podczas spacerów po placu zabaw obok przedszkola.

Ozzy i Smudge

Ogromny pies zaprzyjaźnia się z półkilogramowym kociątkiem. Ich więź roztapia serca

CZYTAJ DALEJ

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Urząd Miasta w Sanoku, jedyną metodą zabezpieczenia ludności jest odstraszanie młodego zwierzęcia, dlatego do tej czynności została powołana grupa specjalistów, która działa pod ścisłym nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Pomimo poczynionych kroków, dotychczasowe płoszenie dzikiego stworzenia nie przynosiło oczekiwanych efektów, co w połączeniu z narastającą frustracją mieszkańców mogło skończyć się tragicznie. W rozmowie z portalem "Sanok. Nasze Miasto" wójt gminy Solina Adam Piątkowski wyznał, że zaczął obawiać się samosądu na niedźwiedziu. Postanowiono więc dać mu drugą szansę na zdziczenie.

Zdemoralizowanego "miśka" uśpiono, a także nałożono mu obrożę telemetryczną, dzięki której będzie monitorowany, a członkowie Fundacji Bieszczadziki w razie konieczności będą mogli go odstraszać. Następnie młodego osobnika wywieziono w głąb lasu i wypuszczono z powrotem w naturalnym środowisku.

Przez krótki okres czasu obawy lokalnej społeczności odeszły w niepamięć i wszystko zdawało się wrócić do normy. Okazuje się jednak, że ulga była tylko chwilowa. Nie trzeba było długo czekać, zanim zwierzę znów dało o sobie znać.

Niedźwiedzica znów grasuje we wsiach i miasteczkach

Odłączona od matki młoda niedźwiedzica znów zaczęła podchodzić do zabudowań w celu poszukiwania pożywienia. W minioną środę zauważono ją w sanockim Skansenie oraz na Białej Górze, natomiast w czwartek wieczorem była widziana na ulicy Szopena w Sanoku. Spotkanie ze zwierzęciem zostało zarejestrowane na filmie:

Obecnie około 60-kilogramowy niedźwiedź monitorowany jest w rejonie Lisznej, a grupa specjalistów ciągle śledzi jego lokalizację. Przyzwyczajone do zdobywania łatwego pokarmu stworzenie niestety nie zawsze reaguje na próby odstraszania. Władze zapewniają, że czynności te będą kontynuowane do momentu, aż zwierzę wyrobi w sobie naturalny lęk przed człowiekiem

W związku z ponownym pojawieniem się niedźwiedzia w okolicy Sanoku magistrat wystosował komunikat dotyczący środków zachowania bezpieczeństwa:

- W przypadku natknięcia się na niedźwiedzia powinniśmy zachować spokój, powoli się wycofać lub odsunąć z linii jego przejścia, nie patrzeć w oczy zwierzęciu. Jeżeli już jesteśmy bezpieczni, powinniśmy powiadomić służby - czytamy.

Dlaczego niedźwiedzica tak szybko uległo synantropizacji? Jak można było się tego spodziewać, wina leży po stronie ludzi, którzy nie zabezpieczają śmietników, w których zwierzęta mogą poszukiwać pożywienia. Odpowiedzialność ponoszą także turyści, którzy pozostawiają na leśnych szlakach odpadki spożywcze.

- Na jej nieszczęście niestraszna jej bliskość ludzi. Wynika to z błędów wychowawczych jej matki, bo to ona pokazała jej łatwe źródło pokarmu jakimi są pozostawiane przez nas odpadki - wyjaśnia portalowi supernowosci24.pl Łukasz Lis, rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: wbieszczady.pl, sanok.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Wstrząsające odkrycie spacerowicza. Sześciometrowe boa i pytony znalezione w worku

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nie masz pomysłu na Walentynki? Nazwij karalucha imieniem swojego eks

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >