Swiatzwierzat.pl
kot na rękach kobiety

pexels.com/Sam Lion

Dlaczego kot mnie liże? Niektóre powody mogą zaskakiwać

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Dlaczego kot mnie liże? Wiadomo, że lizanie służy mruczkom do czyszczenia własnego futerka, co jednak z lizaniem ludzi? Okazuje się, że powodów jest kilka, a niektóre są bardzo nieoczywiste!

Dlaczego kot mnie liże? Z pewnością każdy kociarz zadał sobie kiedyś to pytanie. I choć na pewno większość z nich założyła, że to oznaka czułości, powodów może być więcej. Lizanie odgrywa bowiem ważną rolę w życiu kotów!

Dlaczego kot mnie liże?

Koty, niestety, nie są w stanie skomunikować się z nami werbalnie. Dlatego też właściciele zwierzaków muszą radzić sobie inaczej z odczytywaniem ich intencji, a najlepszy sposób to baczna obserwacja ich zachowań.

Powodów, dla których koty liżą ludzi jest kilka. Pierwszy z nich to rzeczywiście sposób na okazanie troski i czułości. Koty bowiem porozumiewają się z ludźmi dokładnie w ten sam sposób, co z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Dorosłe koty liżą się nawzajem na znak wzajemnej sympatii, a także, by okazać sobie zaufanie. Podobnie postępują z ludźmi, jeśli więc twój mruczek poświęca czas, by polizać cię po dłoni lub nodze, powinieneś się ucieszyć!

To znak, że twój podopieczny ci ufa i cieszy go twoje towarzystwo. Jednak jeśli kot nie ma w zwyczaju cię lizać, wcale nie oznacza to, że jesteś mu obojętny. W przeciwieństwie do większości psów nie każdy mruczek okazuje w ten sposób uczucia.

Czemu koty liżą ludzi?

Kolejny powód wynika niejako z pierwszego. Jeśli twój kot lubi twoje towarzystwo i cieszysz się jego zaufaniem, poprzez lizanie zostajesz przez niego w pewien sposób oznaczony. Co to znaczy?

Koty mają bardzo wyczulony węch, a liżąc przedmioty czy osoby, pozostawiają na nich swój zapach. Działa to trochę jak oznakowanie terytorium, a jeśli twój pupil wyczuje na tobie zapach innego kota lub psa, językiem zastąpi tę woń swoją. To prawie tak, jakby mruczek wysyłał sygnał innym, że należysz do niego!

Jeszcze innym i chyba najbardziej zaskakującym powodem jest lizanie dla smaku. Choć większość ludzi wie, że psy bardzo często zlizują z ciała człowieka ładnie pachnący balsam, albo pot, nie wszyscy obserwują podobne zachowanie u kotów.

Tymczasem koty, choć pogardzą balsamami, czy zapachami, mogą być zainteresowane twoim potem. Lekko słony smak może być dla nich interesujący, dlatego nie zdziw się, jeśli podczas upałów zostaniesz skrzętnie oblizany przez swojego pupila.

Czy koty przenoszą choroby poprzez lizanie? Oczywiście na języku mruczków mogą znajdować się bakterie, jednak ryzyko z tym związane jest niskie. Wystarczy umyć ręce po tym, jak zostaniesz wycałowany przez kota.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: zooplus.pl

Zuza SiwekAutor

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >