Kot udaje, że zakopuje jedzenie. Jest się czym martwić? To ważny komunikat
Wielu kotom zdarza się symulować kopanie tuż obok miski z jedzeniem. Zachowanie to może wynikać z kilku powodów. Warto w takich sytuacjach zastanowić się, dlaczego Twój pupil stosuje właśnie tę strategię. Okazuje się, że nie ma ona nic wspólnego z chęcią zrobienia zapasu pokarmu.
Dlaczego kot dziwnie się zachowuje?
To pytanie, które w różnych kontekstach zadaje sobie mnóstwo właścicieli mruczków. Okazuje się, że nawet lizanie człowieka po włosach z perspektywy kota może mieć bardzo ważny cel.
W każdej niezrozumiałej sytuacji z udziałem pupila warto pamiętać o tym, że zwierzęta komunikują się w zupełnie inny sposób niż ludzie. Co więcej, nawet w najbardziej milusińskim osobniku wciąż są pozostałości dzikiego instynktu, które czasami objawiają się w najmniej spodziewanym momencie.
Jednym z zachowań, które dziwią wielu opiekunów kotów, jest kopanie. Niektórym czworonogom zdarza się usiłować “zakopać” miskę z jedzeniem pomimo tego, że stoi ona na podłodze i fizycznie jest to niemożliwe.
Okazuje się, że zachowanie to może wynikać z kilku powodów.
Fale wyrzuciły na brzeg "szklane winogrona". Gdy je podniósł, zobaczył w środku coś zadziwiającegoCzy kot zakopuje jedzenie bo chce je zostawić na później?
Wiele ludzi sądzi, że zakopywanie jedzenia świadczy o chęci zrobienia zapasów, tak jak jest w przypadku psów zakopujących cenne przekąski. Jednak okazuje się, że kotowate nie mają w zwyczaju magazynować sobie jedzenia na czarną godzinę. W warunkach naturalnych drapieżniki te decydują się na jedzenie padliny tylko w ostateczności.
W związku z tym faktem również domowe mruczki zakopując swoją karmę, wcale nie myślą o gorszych czasach. Jednak rzeczywiście robią to, bo czują zew instynktu. Koty w środowisku naturalnym zakopują wszelkie resztki po swoim posiłku, aby w okolicy nie roznosił się ich zapach.
Zabieg ten redukuje ryzyko pojawienia się nieproszonych gości w postaci innych drapieżników. Co więcej, potencjalne ofiary również mogłyby zacząć obchodzić szerokim łukiem miejsce, w którym roznosi się zapach padliny.
Kot nudzi się. Nie wie co zrobić z nadmiarem energii
Każdy właściciel kota powinien wiedzieć, że próby zakopywania jedzenia nie muszą wynikać jedynie z zewu instynktu. Bywa, że czworonóg zaczyna wykazywać to zachowanie, ponieważ nie wie, co zrobić z nadmiarem energii.
Warto pamiętać o tym, że koty potrzebują w swoim życiu różnego rodzaju bodźców, które pozwolą mu się wyszaleć. W przeciwnym razie pupil może sam szukać sposobów na rozruszanie się. Niektóre osobniki uznają, że zmęczenie się kopaniem to dobra opcja. Jeżeli widzisz, że Twój zwierzak coraz częściej zachowuje się w ten sposób, upewnij się, czy zapewniasz mu odpowiednią dawkę codziennej zabawy. Być może pupil pokazuje, że się nudzi i potrzebuje jakiejś nowej atrakcji w swoim życiu.
Co więcej, niektóre koty kopiąc, chcą pokazać swojemu opiekunowi, że jedzenie, które dostają, im nie odpowiada. Może to wynikać z wybrednego gustu pupila lub z tego, że dotychczasowa karma nie pokrywa wszystkich jego potrzeb pokarmowych.
Źródło: kobieta.interia.pl, koty.pl