Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?
Koty używają mowy ciała jako podstawowego środka komunikacji – zarówno z nami, jak i z innymi zwierzętami. Ustawienie wibrysów, uszu, ogona, wielkość źrenic - tu wszystko ma znaczenie, ale co w kocim języku oznacza podnoszenie pupy podczas głaskania? Odpowiedź może być zaskoczeniem nawet dla prawdziwych miłośników mruczków. Czemu służy wyginanie ciała w łuk i wystawianie zadka w górę? Ta charakterystyczna poza nazywana jest "kocią windą" (w oryginale butt elevator) i zazwyczaj wprawia ludzi w zażenowanie. W rzeczywistości zwyczaj "wypinania się" przez kota ma co najmniej cztery możliwe interpretacje. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje na temat poszczególnych przekazów kociej mowy ciała.
Rytuał powitalny w świecie zwierząt
Wszyscy wiemy, że standardowe powitanie między psami to obwąchiwanie się pod ogonem. Choć z ludzkiego punktu widzenia taka forma pozdrowienia jest nieco wstydliwa, dla zwierząt to całkowicie normalne zachowanie, ponieważ to właśnie po bokach odbytu znajdują się gruczoły okołoodbytowe, z których wydobywa się silny zapach. Zawarte w nim feromony stanowią swoisty znak rozpoznawczy, dzięki któremu czworonogi uzyskują informacje o sobie. Koty natomiast również używają swoich tyłków do komunikacji ze światem, lecz w ich przypadku powitanie z innymi mruczkami zazwyczaj zaczyna się na drugim końcu, na pysku i szyi, gdzie umiejscowione są gruczoły zapachowe. Wytwarzane przez nie feromony pełnią szczególną rolę w komunikacji między kotami.
Jeśli pierwsze interakcje między zwierzętami odbędą się w pokojowej atmosferze, wąchanie będzie na ogół kontynuowane wzdłuż ciała i ostatecznie kończy się pod uniesionym ogonem. Przejdźmy więc do sedna sprawy.
Winda jedzie w górę, czyli dlaczego kot podnosi pupę?
Odwracając się tyłem i unosząc ogon, prezentując swoje wdzięki, kot wysyła jasny przekaz - zostałeś przez niego zaakceptowany. Taką postawę przyjmują nie tylko kotki w rui, które znaczą teren i dają sygnał, że są gotowe do kopulacji. W końcu nie każdy mruczek ma romantyczne zapędy wobec swojego właściciela.
Zwierzę wypinające pupę okazuje w ten sposób swoją uległość i uznaje naszą dominującą pozycję. Tę charakterystyczną pozę można więc zinterpretować jako swoiste zaproszenie do wymiany zapachów, zaś pupil, który ukrywa dolne partie swego ciała, nie ma ochoty na poznawanie się z innymi.
Oprócz tego, jeśli zauważyłeś, że kociak "winduje" w trakcie głaskania, drapania i innych pieszczot, to znak, że sprawiasz mu przyjemność i uprasza się o kontynuację. Wówczas spróbuj podrapać go u nasady ogona - zwierzaki uwielbiają być miziane w tym miejscu!
Kolejną możliwą interpretacją "kociej windy" jest nawyk z dzieciństwa. Kocięta w pierwszym okresie życia są niezdolne do samodzielnego wypróżniania i oddawania moczu, dlatego najskuteczniejszym bodźcem stymulującym prawidłową pracę jelit i nerek jest dotyk. Wówczas kotka kilka razy dziennie dokładnie myje swe dzieci, nie omijając okolic odbytu i ujścia narządów moczowo-płciowych, na co młode reagują wydalaniem moczu i kału. Wraz z rozwojem kociąt zachowanie pielęgnacyjne przeistacza się w istotną interakcję służącą nawiązywaniu relacji z innymi zwierzętami oraz ludźmi.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
-
Znalazła kociaka brudnego od stóp do głów. Nagranie z pierwszej kąpieli chwyta za serce
-
Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?
-
Weterynarz wyjawiła, jakich psów nigdy nie chciałaby mieć. Zestawienie wywołało lawinę komentarzy
Źródło: koty.pl, wszystkookotach.pl