Swiatzwierzat.pl
Chart afgański

fot. f8grapher, canva.com

Najszybsze rasy psów. Od tych czworonogów szybszy jest tylko wiatr

28 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Niektóre psy zostały wręcz stworzone do uprawiania sportów. Część z nich potrafi osiągnąć zawrotną prędkość i stać się prawdziwym konkurentem podczas psich wyścigów. Z poniższego artykułu dowiecie się, które rasy są najszybsze i najchętniej biegają.

Szybkie psy bez problemu mogą prześcignąć człowieka i ani trochę się przy tym nie zmęczyć. Już nasi praprzodkowie doceniali tę umiejętność i wykorzystywali czworonogi podczas polowań. Dziś jednak czasy się zmieniły, a wielu ludzi zapomniało o wyjątkowych umiejętnościach swoich pupili.

Greyhound

Tytuł najszybszego psa świata niewątpliwie należy do charta. Potrafi on biec z prędkością nawet 70 km/h. Dla przedstawicieli tej rasy organizuje się specjalne zawody, podczas których pokonują ok. 480 m średnio w 28 sekund! Greyhoundy w przeszłości hodowane były do polowań i pracy w grupie. Jednak wbrew pozorom są bardzo łagodne i delikatne. Mimo to zdarza im się instynktownie zacząć gonić mniejszą zwierzynę.

Greyhound canva PRO

fot. Natalia Timchenko, canva.comBorzoj

Borzoj zwany jest także chartem rosyjskim. Rozwój tej rasy przypadł na XVIII wiek i złoty okres polowań, głównie w Rosji. Borzoje bywają dość podobne do greyhoundów, ale są od nich nieco wyższe. Ich sierść jest długa i jedwabista. Mając je w domu, trzeba pamiętać, by pozwolić im się wybiegać. Wtedy będą łagodne i spokojne.

Borzoj canva PRO

fot. fotojagodka, canva.comChart perski

Saluki, czyli chart perski, potrafi biegać z prędkością nawet 67 km/h. Bieganie ma w genach i sprawia mu ono ogromną frajdę. Ze względu na to cechuje go niewiarygodny instynkt gończy, przez który trudno go powstrzymać, gdy zainteresuje się jakąś zwierzyną. Opiekując się nim, lepiej zawsze mieć go na oku, a na nieograniczonej przestrzeni nie spuszczać go ze smyczy.

Chart perski canva PRO

fot. elisabettabellomi z Pixabay, canva.com


Wyżeł węgierski krótkowłosy

Najszybsze psy z tej rasy potrafią osiągnąć prędkość nawet 60 km/h. To psy myśliwskie z wysoko rozwiniętym instynktem łowieckim. Warto mieć ten aspekt na uwadze, decydując się na ich zakup. Mimo to wyżły są dość przyjacielskie i dobrze odnajdują się w domach rodzinnych. Bardzo nie lubią samotności i braku kontaktów z innymi.

wyżeł canva PRO

fot. GaborBalla, canva.com

Chart afgański

Przedstawiciele chartów afgańskich potrafią biec z prędkości 64 km/h. Charakteryzują się dumnym wyglądem, który sprawia, że wyglądają pięknie, pędząc przed siebie. Psy te potrzebują dużo ruchu, jednak jeśli zostanie on im zapewniony, to spokojnie odnajdą się w domu rodzinnym.

Chart afgański

fot. f8grapher, canva.com

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: zooart.com.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >