Swiatzwierzat.pl

facebook/Nadleśnictwo Tułowice, Lasy Państwowe, unsplash/Patrick Schneider

Kleszcze pojawiły się wcześniej, atakują ludzi i zwierzęta. Po powrocie z lasu, wykorzystaj ten patent

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wszystko znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że powoli dociera do nas długo wyczekiwana wiosna. Świadczą o tym nie tylko coraz dłuższe dni i cieplejsza temperatura, ale także pojawiające się w lasach kleszcze. Choć to jeden z najmniej lubianych aspektów nadejścia tej pory roku, istnieje sposób, dzięki któremu można pozbyć się pajęczaków ze swoich ubrać po powrocie do domu. Kosztuje tylko 5 zł.

Kleszcze to pajęczaki, które poprzez przenoszone przez siebie choroby zagrażają nie tylko zdrowiu i życiu ludzi, ale także zwierząt . To wiosną chętniej udajemy się z pupilami na dłuższe, leśne spacery, dlatego weterynarze apelują o każdorazowe sprawdzanie sierści pupila po aktywności na świeżym powietrzu. Leśnicy podpowiadają, jak się przed nimi bronić.

Idzie wiosna. Kleszcze już pojawiają się w lasach

Nadleśnictwo Tułowice (woj. opolskie) opublikowało na swoich social mediach zdjęcie, na którym jeden z leśników udokumentował kleszcza szukającego żywiciela. Choć obecność pajęczaków świadczy o tym, że przyroda budzi się do życia w związku ze zbliżającą się wiosną, nikt nie chciałby znaleźć tego stworzonka na własnej skórze lub swojego pupila.

Warto jednak pamiętać, że kleszcze znajdują się nie tylko w lasach, ale także na łąkach, w ogródkach i parkach. Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem wybierając się w potencjalne miejsce ich występowania zastosować środek odstraszający, bowiem z szacunków ekspertów wynika, że co trzeci z nich jest nosicielem choroby, w tym bardzo niebezpiecznej boreliozy.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Jak chronić się przed kleszczami?

Z uwagi na to, że wiosną jest nasilona aktywność kleszczy i to czas prac w ogrodzie, doskonałym pomysłem, aby zmniejszyć ich występowanie, jest posadzenie roślin, których pajęczaki te unikają. Między innymi na swoich grządkach lub tarasach warto rozważyć zasianie pelargonii, lawendy, mięty, szałwii, rozmarynu, tymianku oraz cebuli, chrzanu i czosnku.

Innym rozwiązaniem jest użycie kilku kropli płynu odstraszającego kleszcze lub zastosowanie olejku eterycznego o zapachu lawendy, mięty albo eukaliptusa. Ich woń również stanowi skuteczne odstraszenie dla niemiło widzianych pajęczaków.

Leśnicy zdradzają swój patent na pozbycie się kleszczy z ubrań

Każde wyjście do lasu lub parku powinno być zwieńczone dokładnym obejrzeniem swojego ubrania i ciała, a także w wypadku, jeśli towarzyszył nam pupil, również jego. Należy pamiętać, aby ta czynność miała miejsce, nawet jeśli wcześniej zabezpieczymy się odpowiednim preparatem. 

- Na leśny spacer koniecznie włóżcie wysokie buty i długie spodnie a po powrocie obowiązkowo sprawdźcie skrupulatnie swoją skórę, czy przypadkiem nie macie na niej niechcianych “pasażerów” - radzą leśnicy.

Okazuje się, że ciekawe rozwiązanie podsuwają również pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Jesteśmy pewni, że nie wszyscy znali ten sposób, a do jego wykorzystania potrzeba tylko jednej rzeczy, którą większość z nas ma w swoim domu.

- Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN - czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze KPN. 

 

źródło: Lasy Państwowe, kobieta.gazeta.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

CZYTAJ DALEJ
 Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]