Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Już są! Pierwsze tegoroczne foczki pojawiły się nad Bałtykiem, wśród nich prawdziwy unikat
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.04.2021 02:00

Już są! Pierwsze tegoroczne foczki pojawiły się nad Bałtykiem, wśród nich prawdziwy unikat

Foka nad polskim morzem
WWF Polska

Miłośników zwierzaków z pewnością ucieszy nowina przekazana przez WWF Polska. Organizacja na rzecz na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt poinformowała na Facebooku, że Błękitne Patrole po raz kolejny interweniowały w sprawie nowo narodzonych foczek.

Pierwsze tegoroczne foczki robią furorę nad Bałtykiem

Przełom marca i kwietnia to okres intensywnej pracy Błękitnego Patrolu WWF. To właśnie wtedy szczenięta foki szarej przychodzą na świat i pojawiają się polskiej części wybrzeża Bałtyku.

W tym roku wśród dwunastu foczek, które oddzieliły się od swoich mam, znalazł się absolutny unikat. Chodzi o dziecko foki obrączkowanej, która należy do najmniejszych i najrzadziej spotykanych gatunków morskiego drapieżnika występującego w Polsce.

Mały samiec foki obrączkowanej został znaleziony 5 kwietnia. Nazwano ją Białek. Jak podają aktywiści, ostatni raz taka foczka została zaobserwowana w 2013 roku.

Szczenięta foki rodzą się zarówno na brzegu, jak i na lodzie. Początkowo są obrośnięte kremowo-białym futerkiem, zwanym "lanugo", które wyciera się w trakcie pierwszych trzech tygodni życia.

Cud narodzin nad polskim morzem. Focze dzieci wzbudzają zachwyt

Wiadomość o narodzinach tak unikatowego zwierzaka nie przeszła bez echa. Komentarze pod wpisem WWF Polska szybko zapełniły się od komplementów pod adresem fenomenalnego samca. "Jaka słodzinka", "Wygląda jak oreo", "Ale piękny morski piesek!" - komentowali zdjęcie rozczuleni internauci.

Teraz eksperci ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podejmą decyzję, dotyczącą dalszych losów nowo narodzonych focząt. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta, które wymagają wiele uwagi, troski i leczenia. Opiekę nad nimi sprawuje wykwalifikowany i doświadczony personel.

W Polsce, WWF rozpoczęło swoje działania w latach 90-tych. Od tego czasu wolontariusze, których wspólnym celem jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego i wdrażanie programu ochrony dla dzikich gatunków zwierząt, przyczynili się m.in. do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego czy odbudowy populacji foki szarej w Bałtyku.

Jak wynika z opublikowanych danych statystycznych, rok 2020 był pod względem interwencji do foczych szczeniąt rekordowy. Błękitny Patrol WWF, który już od 10 lat patrolują polskie plaże, pomógł 70 aż foczym szczeniętom. Oby w tym roku liczba narodzin "morskich szczeniaków" jeszcze bardziej wzrosła!

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?