Jesteś posiadaczem psa? Policja przypomina, o czym musisz pamiętać
W nawiązaniu do dramatycznych incydentów, jakimi jest pogryzienie przez psy, policja wystosowała apel do wszystkich Polaków. Służby przypominają, że posiadanie czworonożnych towarzyszy, to nie tylko powód do radości, ale także odpowiedzialność za wszystkie szkody przez nie wyrządzone.
Służby zauważają, że zgłoszenia o niewłaściwej opiece sprawowanej nad zwierzętami nie są rzadkością. Często sytuacja dotyczy wałęsających się bez opieki psów, które mogą stanowić zagrożenie dla osób postronnych.
Fala pogryzień przez psy
W listopadzie 2021 roku dyżurny funkcjonariusz policji z Przeworska otrzymał zgłoszenie o ataku w Hadlach Kańczuckich. Po przybyciu na miejsce służby ustaliły, że, 15-latka idąca ulicą, została zaatakowana przez dwa biegające psy. Jeden z nich ugryzł nastolatkę w łydkę. Właścicielem biegających luzem zwierząt okazał się 81-letni mieszkaniec gminy Jawornik Polski. Zwierzęta najprawdopodobniej uciekły z prywatnej posesji. Na szczęście były szczepione.
Kolejna dramatyczna sytuacja rozegrała się w styczniu 2022 roku, kiedy to dwoje młodych ludzi zostało zaatakowanych przez psy myśliwskie . Z zeznań poszkodowanych wynika, że jeden z czworonogów rzucił się 22-latce do gardła. Mimo realnego zagrożenia życia i zdrowia, właścicielka w żaden sposób nie pomogła poszkodowanym osobom i po wszystkim oddaliła się z psami w kierunku domu. Ustalenia służb wykazały, że psy były niezaszczepione
Ostrzeżenie dla wszystkich właścicieli zwierząt
- Apelujemy do mieszkańców o odpowiednie pilnowanie posiadanych czworonogów. Nieruchomość powinna być ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich. Ponadto nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem - czytamy na oficjalnej stronie Podkarpackiej Policji.
Przypominamy, że każdy właściciel ma obowiązek sprawowania nadzoru nad swoim czworonożnym towarzyszem, natomiast Ci, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji mogą zostać ukarani mandatem.
Zgodnie z art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń:
§1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§2. Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Właśnie dlatego w przypadku pogryzienia przez psa, właścicielowi czworonoga, oprócz odpowiedzialności cywilnej, grozi również odpowiedzialność karna. Za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt opiekun może odpowiedzieć w sądzie.
Źródło: policja.gov.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Prowokacyjny apel do właścicieli zwierząt. Chodzi o sprzątanie
-
Kot został gwiazdą programu na żywo. Kamery ani trochę go nie speszyły
-
Test na spostrzegawczość: Zauważysz na zdjęciu ukrytego kotka