Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jest w Polsce ściśle chroniona. Złapała się w pułapkę, która skazałaby ją na powolną śmierć w męczarniach
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.12.2023 10:22

Jest w Polsce ściśle chroniona. Złapała się w pułapkę, która skazałaby ją na powolną śmierć w męczarniach

Płomykówka
Płomykówka, źródło: facebook.com/LesnePrzytulisko

Ptak należący do ściśle chronionego gatunku złapał się w lep na gryzonie. Zwierzę zostało znalezione w stanie agonalnym. Ratownicy ze stowarzyszenia Leśne Przytulisko walczyli o jego życie przez wiele godzin. Obrońcy braci mniejszych nie są w stanie zrozumieć, jakim cudem pułapki klejowe na zwierzęta są legalne.

Produkt, który jest w Polsce legalny powoduje ogromne cierpienia

W handlu dostępnych jest wiele produktów, które mają pomóc w zwalczaniu gryzoni. Okazuje się, że niektóre z nich są zabójcze nie tylko dla małych ssaków. Lepy są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt, w tym również tych chronionych. Co gorsze, istoty unieruchomione przez silny klej często konają w męczarniach przez wiele dni. Ciężko wyobrazić sobie katusze, które przechodzą, marznąc i nie mając dostępu do wody oraz pokarmu.

Przedstawiciele ze Stowarzyszenia Leśne Przytulisko poinformowali, że do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt trafił ostatnio ptak, który przeżył prawdziwe piekło:

Trafiła do nas płomykówka, która “złapała się” w klejową pułapkę na gryzonie. Ptak przyjechał skrajnie wyczerpany, lodowaty, niereagujący na bodźce.

To gatunek sowy, który jest w Polsce objęty ścisłą ochroną. Szacuje się, że na terenie naszego kraju żyje zaledwie 1000-1500 osobników.

408967795_672399528400923_4284065768170535988_n.jpg
Płomykówka była ledwie żywa, kiedy trafiła Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, źródło: facebook.com/LesnePrzytulisko
Co jako pierwsze wpadło Ci w oczy? Ten test zdradza prawdę o Twojej osobowości

Płomykówka była w stanie agonalnym

Specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt nie mogli od razu zabrać się za umycie ptaka. Musieli najpierw zadbać o coś znacznie ważniejszego:

Zanim przystąpiliśmy do czyszczenia piór, sowa trafiła do inkubatora, gdzie została ogrzana, dostała płyny i po ponad 3 godzinach stanęła dopiero o własnych siłach na łapki.

W poście opowiadającym o cierpiącej płomykówce ratownicy zwierząt wyznali, że ich zdaniem stosowanie pułapek w formie lepów to barbarzyństwo, bez względu na to, w jakim celu są one rozstawiane.

410037900_672399565067586_5915393986806506383_n.jpg
Pióra ptaka były w dramatycznym stanie, źródło: facebook.com/LesnePrzytulisko

Lepy na gryzonie powinny zostać zdelegalizowane

Wiele osób komentujących post relacjonujący ratowanie pechowej płomykówki przyznało, że ich zdaniem stosowanie lepów na gryzonie jest jednoznaczne ze znęcaniem się nad zwierzętami:

  • Te pułapki są straszne! Trafiliśmy taką jedną na wakacjach w Słowenii. Serce pękało, ale musieliśmy ukrócić cierpienia szamoczącej się przyklejonej myszy…;
  • Coraz więcej przypadków z tą łapką… Ostatnio było głośno o kotku, który złapał się na ten lep…;
  • Może trzeba zacząć zbierać podpisy, żeby to g**no wycofali;
  • Nie zapominając o szkodliwości co niektórych gryzoni, łapki klejowe to pokaz niczym nieskrępowanego sadyzmu homo sapiensa, przejaw kompletnego zwyrodnienia i braku szacunku dla cierpienia innych stworzeń.

Źródło: facebook.com/LesnePrzytulisko, zielona.interia.pl