Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-09-21T103602.659

Photo by Tereza Hošková on Unsplash

Jesienny spacer z psem. Na co trzeba uważać?

21 Września 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Już jutro przywitamy astronomiczną jesień, a kalendarzowa przyjdzie jeden dzień później - 23 września. Trzecia pora roku ma swój niezwykły czar, ale dla psów niesie szereg zagrożeń. Podpowiadamy, na co uważać w czasie jesiennych spacerów z psem!

Jesień to pora niezwykłych kolorów drzew, nieba i ziemi, kasztanów, chryzantem i krokusów, świeżych winogron. Rześkie powietrze sprawia, że po letnich upałach aż chce się wyjść z psem na długi, relaksujący spacer.

Jednak nasze czworonogi muszą szczególnie uważać jesienią. Wiele roślin, które właśnie wtedy pojawiają się w parkach, ogródkach, przy drogach, a nawet w naszych stroikach, może bardzo zaszkodzić psom!

Poznajcie listę jesiennych zagrożeń dla psów.

BeFunky-collage - 2021-09-21T095139.908

Internauci głowią się nad zagadką: gdzie ukrył się lampart? "Niech ktoś pokaże, gdzie on jest, bo zwariuję"

CZYTAJ DALEJ

Grzyby

Zabierania psa na grzybobranie to ryzykowny pomysł. O ile Wasz czworonóg nie został nauczony, by nie brać do pyska niczego, co nie zostało włożone do jego miski, lepiej nie pozwalać mu węszyć za grzybami.

Większość grzybów może psom poważnie zaszkodzić. Wbrew dość często spotykanej opinii, psy wcale nie potrafią wyczuwać trucizny węchem i muchomor może okazać się dla nich tak samo atrakcyjny, jak soczysty prawdziwek.

Kasztany, żołędzie i szyszki

Kasztany i żołędzie także mogą zatruć psa. Nie trudno sobie wyobrazić, jak szperający wśród opadłych liście pies rozgryza znaleziony kasztan lub połyka niedużą szyszkę.

Należy uważać, by do tego nie dopuścić. Szyszka może zatorować i podrapać psi przewód pokarmowy. Kasztany i wszystkie części kasztanowca, także liście, są dla psów trujące, podobnie jak żołędzie. Zjedzenie żołędzia może wywołać u psa opuchliznę pyszczka.

Winogrona

Winogrona są bardzo niebezpieczne dla psów. Wystarczy, że zwierzak zje mniej więcej 3 g winogron na każdy kilogram masy własnego ciała, by doszło do niewydolności, a nawet trwałego uszkodzenia nerek.

Jedząc winogrona, musimy uważać, by nie spadły nam na ziemię, gdzie może dopaść je łakomy pies.

Chryzantemy, jarzębina i cebulki krokusów

Nie tylko na zewnątrz czekają na psa jesienne zagrożenia. Także w naszym mieszkaniu zwierzak może się struć sezonowymi ozdobami i kwiatami.

Trujące dla psów są np. tak popularne na jesieni chryzantemy. Kwiaty te mogą wywołać u czworonogów zapalenie skóry, na szczęście ich zapach odstrasza większość psów, tak że nie zbliżają się zbytnio do kwiatów. Właściciele czworonogów powinni powstrzymać się od ozdabiania mieszkań chryzantemami - dobro psa jest ważniejsze od ładnego wystroju pokoju.

Zatrucie może również wywołać u psa jarzębina, kolejny popularny element jesiennych dekoracji. Podobne działanie mają cebulki krokusów, które często sadzimy właśnie na początku jesieni.

Objawy zatrucia u psa

Najczęstszymi objawami zatrucia u psa są wymioty, biegunka, apatia, w skrajnych przypadkach drgawki. Pies, który odczuwa ból, będzie okazywał ogólny niepokój.

Zasadniczo każda nagła zmiana zachowania naszego psa powinna być sygnałem ostrzegawczym i zachętą, by jak najszybciej pokazać go weterynarzowi.

Źródło: Głos Wielkopolski

Przetestuj swoją wiedzę o wilkach!

Pytanie 1 z 9

Jak mówi się na samca wilka?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Warszawskie bary zapraszają na piwo. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na szczytny cel

Czytaj więcej >
Franek szuka nowego domu

Psy

Franek przeszedł przez piekło, teraz dostał szansę na nowe życie

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy psy mają poczucie humoru? Ekspert nie ma wątpliwości

Czytaj więcej >

Psy

Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?

Czytaj więcej >
„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”

Psy

„Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” – wciągający reportaż

Czytaj więcej >