Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jesienny spacer z psem. Na co trzeba uważać?
Emil Hoff
Emil Hoff 21.09.2021 02:00

Jesienny spacer z psem. Na co trzeba uważać?

BeFunky-collage - 2021-09-21T103602.659
Photo by Tereza Hošková on Unsplash

Już jutro przywitamy astronomiczną jesień, a kalendarzowa przyjdzie jeden dzień później - 23 września. Trzecia pora roku ma swój niezwykły czar, ale dla psów niesie szereg zagrożeń. Podpowiadamy, na co uważać w czasie jesiennych spacerów z psem!

Jesień to pora niezwykłych kolorów drzew, nieba i ziemi, kasztanów, chryzantem i krokusów, świeżych winogron. Rześkie powietrze sprawia, że po letnich upałach aż chce się wyjść z psem na długi, relaksujący spacer.

Jednak nasze czworonogi muszą szczególnie uważać jesienią. Wiele roślin, które właśnie wtedy pojawiają się w parkach, ogródkach, przy drogach, a nawet w naszych stroikach, może bardzo zaszkodzić psom!

Poznajcie listę jesiennych zagrożeń dla psów.

Grzyby

Zabierania psa na grzybobranie to ryzykowny pomysł. O ile Wasz czworonóg nie został nauczony, by nie brać do pyska niczego, co nie zostało włożone do jego miski, lepiej nie pozwalać mu węszyć za grzybami.

Większość grzybów może psom poważnie zaszkodzić. Wbrew dość często spotykanej opinii, psy wcale nie potrafią wyczuwać trucizny węchem i muchomor może okazać się dla nich tak samo atrakcyjny, jak soczysty prawdziwek.

Kasztany, żołędzie i szyszki

Kasztany i żołędzie także mogą zatruć psa. Nie trudno sobie wyobrazić, jak szperający wśród opadłych liście pies rozgryza znaleziony kasztan lub połyka niedużą szyszkę.

Należy uważać, by do tego nie dopuścić. Szyszka może zatorować i podrapać psi przewód pokarmowy. Kasztany i wszystkie części kasztanowca, także liście, są dla psów trujące, podobnie jak żołędzie. Zjedzenie żołędzia może wywołać u psa opuchliznę pyszczka.

Winogrona

Winogrona są bardzo niebezpieczne dla psów. Wystarczy, że zwierzak zje mniej więcej 3 g winogron na każdy kilogram masy własnego ciała, by doszło do niewydolności, a nawet trwałego uszkodzenia nerek.

Jedząc winogrona, musimy uważać, by nie spadły nam na ziemię, gdzie może dopaść je łakomy pies.

Chryzantemy, jarzębina i cebulki krokusów

Nie tylko na zewnątrz czekają na psa jesienne zagrożenia. Także w naszym mieszkaniu zwierzak może się struć sezonowymi ozdobami i kwiatami.

Trujące dla psów są np. tak popularne na jesieni chryzantemy. Kwiaty te mogą wywołać u czworonogów zapalenie skóry, na szczęście ich zapach odstrasza większość psów, tak że nie zbliżają się zbytnio do kwiatów. Właściciele czworonogów powinni powstrzymać się od ozdabiania mieszkań chryzantemami - dobro psa jest ważniejsze od ładnego wystroju pokoju.

Zatrucie może również wywołać u psa jarzębina, kolejny popularny element jesiennych dekoracji. Podobne działanie mają cebulki krokusów, które często sadzimy właśnie na początku jesieni.