Swiatzwierzat.pl Psy Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?
unsplash/Brandon Cormier

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

28 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Jesień bywa piękna i malownicza, ale stawia właścicielom zwierząt kilka trudnych wyzwań. W tym okresie na czworonogi czyhają liczne pułapki. Liście, niskie temperatury i wilgoć to nie jedyne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę podczas jesiennych spacerów. Poznaj dary jesieni, które mogą zaszkodzić Twojemu psu.

Często problemy zdrowotne, które dopadają nas wraz z nastaniem jesieni, kojarzymy głównie z katarem czy kaszlem. Nasze zwierzaki również są narażone na przeziębienie, ale i wiele innych zagrożeń, o których właściciele nie zawsze mają pojęcie. Okazuje się, że śmiertelne niebezpieczeństwo czyha na zwierzaki w trawie.

Jeśli chcesz uniknąć wizyty u weterynarza, dowiedz się, jakie sezonowe kwiaty, rośliny i inne produkty są toksyczne dla naszych podopiecznych.

Pies kontra jesień. Na co powinien uważać każdy właściciel?

1. Grzyby - Chociaż jesień kojarzy nam się z pełnym koszykiem prawdziwków, podgrzybków, czy kurek, a leśne, dziko rosnące grzybki często goszczą na naszych talerzach i są dodatkiem do wielu potraw, grzybobranie z psem może skończyć się tragicznie. W trakcie pieszych wędrówek czworonogi mogą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i posmakować darów jesieni, które je się wyłącznie raz.

Warto zaznaczyć, że tak, jak w przypadku ludzi, nie wszystkie grzyby stanowią zagrożenie dla naszych milusińskich. Nie istnieje prosty i niezawodny sposób na rozpoznanie, który grzyb jest trujący, a który jadalny, jednakże jeśli w trakcie gotowania na podłogę spadnie Ci pieczarka, nie powinieneś mieć powodów do wpadania w panikę. Jeśli jednak zauważysz u swojego psa takie objawy zatrucia w postaci wymiotów, biegunki, drgawek, pobudzenia lub apatii, czym prędzej udaj się do weterynarza. 2. Kasztany - Może są piękne i stanowią nieodłączny element jesieni, jednak stanowią śmiertelne zagrożenie dla naszych milusińskich. Wielu opiekunów zwierząt domowych nieumyślnie używa ich podczas zabawy z pupilem, nie zdając sobie sprawy, że kasztany zawierają trujące substancje. Musimy wiedzieć, że zjedzenie nawet jednego kasztana może spowodować silne zatrucie w organizmie czworonoga.

Najczęstsze objawy zatrucia kasztanami to apatia, wymioty, biegunka, zaparcia, problemy z oddychaniem, ślinotok, podwyższona temperatura, drgawki oraz zmiana zachowania psa budząca nasz niepokój. Zazwyczaj występują w odstępie czasowym od skonsumowania produktu, dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł się zatruć kasztanem, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

3. Chryzantemy - Podczas Wszystkich Świętych, oprócz zniczy, na grobach bardzo często pojawiają się kwiaty nagrobne i stroiki, do których przygotowania często wykorzystuje się właśnie chryzantemy. Niewielu jednak wie, że kontakt z jedną z najpopularniejszych ozdób cmentarzy wywołuje silne podrażnienie skóry i wymioty u zwierząt. Najlepiej, aby Twój pies trzymał się od nich z daleka.

4. Szyszki - Niepozorny kwiatostan roślin iglastych może sprawiać wrażenie idealnej zabawki dla naszych podopiecznych. Prawda jest jednak zgoła inna. Szyszki swoimi łuskami mogą dotkliwie podrażnić przewód pokarmowy zwierzęcia, a to z kolei doprowadzić do niedrożności jelit.

5. Żołędzie - Owoce szupinkowe roślin z rodzaju dąb mają bardzo podobne działanie, co wyżej opisane kasztany. Zjedzenie już jednego żołędzia, lub co gorsza - większej ilości, może wywołać wymioty, biegunkę, opuchliznę morski i o wiele większe spustoszenie w organizmie zwierzęcia. Dopilnuj, by Twój pies nie zainteresował się nimi podczas spaceru.

Oprócz wyżej wymienionych produktów, zwróć również uwagę na to, by w trakcie spaceru Twój zwierzak nie zjadł jarzębiny oraz liści, owoców i drewna. Nie wolno zapominać, że kasztanowce, cisy oraz ostrokrzewy także są niezwykle toksyczne dla psów.

Źródło: merdacz.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy