Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 28.10.2021 02:00

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Brandon Cormier

Jesień bywa piękna i malownicza, ale stawia właścicielom zwierząt kilka trudnych wyzwań. W tym okresie na czworonogi czyhają liczne pułapki. Liście, niskie temperatury i wilgoć to nie jedyne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę podczas jesiennych spacerów. Poznaj dary jesieni, które mogą zaszkodzić Twojemu psu.

Często problemy zdrowotne, które dopadają nas wraz z nastaniem jesieni, kojarzymy głównie z katarem czy kaszlem. Nasze zwierzaki również są narażone na przeziębienie, ale i wiele innych zagrożeń, o których właściciele nie zawsze mają pojęcie. Okazuje się, że śmiertelne niebezpieczeństwo czyha na zwierzaki w trawie.

Jeśli chcesz uniknąć wizyty u weterynarza, dowiedz się, jakie sezonowe kwiaty, rośliny i inne produkty są toksyczne dla naszych podopiecznych.

Pies kontra jesień. Na co powinien uważać każdy właściciel?

1. Grzyby - Chociaż jesień kojarzy nam się z pełnym koszykiem prawdziwków, podgrzybków, czy kurek, a leśne, dziko rosnące grzybki często goszczą na naszych talerzach i są dodatkiem do wielu potraw, grzybobranie z psem może skończyć się tragicznie. W trakcie pieszych wędrówek czworonogi mogą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i posmakować darów jesieni, które je się wyłącznie raz.

Warto zaznaczyć, że tak, jak w przypadku ludzi, nie wszystkie grzyby stanowią zagrożenie dla naszych milusińskich. Nie istnieje prosty i niezawodny sposób na rozpoznanie, który grzyb jest trujący, a który jadalny, jednakże jeśli w trakcie gotowania na podłogę spadnie Ci pieczarka, nie powinieneś mieć powodów do wpadania w panikę. Jeśli jednak zauważysz u swojego psa takie objawy zatrucia w postaci wymiotów, biegunki, drgawek, pobudzenia lub apatii, czym prędzej udaj się do weterynarza. 2. Kasztany - Może są piękne i stanowią nieodłączny element jesieni, jednak stanowią śmiertelne zagrożenie dla naszych milusińskich. Wielu opiekunów zwierząt domowych nieumyślnie używa ich podczas zabawy z pupilem, nie zdając sobie sprawy, że kasztany zawierają trujące substancje. Musimy wiedzieć, że zjedzenie nawet jednego kasztana może spowodować silne zatrucie w organizmie czworonoga.

Najczęstsze objawy zatrucia kasztanami to apatia, wymioty, biegunka, zaparcia, problemy z oddychaniem, ślinotok, podwyższona temperatura, drgawki oraz zmiana zachowania psa budząca nasz niepokój. Zazwyczaj występują w odstępie czasowym od skonsumowania produktu, dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł się zatruć kasztanem, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

3. Chryzantemy - Podczas Wszystkich Świętych, oprócz zniczy, na grobach bardzo często pojawiają się kwiaty nagrobne i stroiki, do których przygotowania często wykorzystuje się właśnie chryzantemy. Niewielu jednak wie, że kontakt z jedną z najpopularniejszych ozdób cmentarzy wywołuje silne podrażnienie skóry i wymioty u zwierząt. Najlepiej, aby Twój pies trzymał się od nich z daleka.

4. Szyszki - Niepozorny kwiatostan roślin iglastych może sprawiać wrażenie idealnej zabawki dla naszych podopiecznych. Prawda jest jednak zgoła inna. Szyszki swoimi łuskami mogą dotkliwie podrażnić przewód pokarmowy zwierzęcia, a to z kolei doprowadzić do niedrożności jelit.

5. Żołędzie - Owoce szupinkowe roślin z rodzaju dąb mają bardzo podobne działanie, co wyżej opisane kasztany. Zjedzenie już jednego żołędzia, lub co gorsza - większej ilości, może wywołać wymioty, biegunkę, opuchliznę morski i o wiele większe spustoszenie w organizmie zwierzęcia. Dopilnuj, by Twój pies nie zainteresował się nimi podczas spaceru.

Oprócz wyżej wymienionych produktów, zwróć również uwagę na to, by w trakcie spaceru Twój zwierzak nie zjadł jarzębiny oraz liści, owoców i drewna. Nie wolno zapominać, że kasztanowce, cisy oraz ostrokrzewy także są niezwykle toksyczne dla psów.

Źródło: merdacz.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!