Swiatzwierzat.pl
Jarosław Kaczyński

wikimedia commons/piotr drabik

Jarosław Kaczyński poparł pierwszy projekt ustawy ws. statusu zwierząt w służbach. Będą mieć opiekę, ale są wyjątki

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jarosław Kaczyński wyraził swoje poparcie dla projektu ustawy regulującej służbę zwierząt i dożywotnią opieki nad nimi. Projekt ustawy przygotowany przez resort dostał zielone światło podczas czwartkowej konferencji w MSWiA. Zaproponowane zmiany prawne za

Zwierzęta w trakcie oraz po ukończonej służbie zostaną otoczone opieką - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy przygotowanej przez resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administacji. Dokument miały być konsultowany m.in. z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co więcej, ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego. 

Czworonogi na służbie będą mieć zagwarantowane utrzymanie

Dzisiejsza konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra Błażeja Pobożego dotyczyła uregulowania statusu zwierząt w służbach MSWiA. W konferencji wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci główni polskiej policji, straży granicznej i straży pożarnej.

- Dziś MSWiA przekazuje do prac rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie – od dnia ich doboru do ich ostatnich dni. Ustawa przewiduje dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo polskie - powiedział minister Mariusz Kamiński w MSWiA.

Błażej Poboży wytłumaczył, że przepisy rozporządzenia do tej ustawy określą, że opiekunom przysługiwać będzie wyżywienie dla zwierząt przekazywane w naturze albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu. Ponadto sprecyzował, iż ekwiwalent dla właścicieli czworonogów będzie wynosił od 9 do 16 złotych za dzień i będzie zależny m.in. od wagi zwierzęcia.

- W przypadku koni ten ekwiwalent będzie wynosił od 30 złotych za dzień - mówił wiceminister Poboży.

Dożywotnia opieki nie dla każdego 

Zmiany prawne dotyczących opieki nad zwierzętami na służbie przyczynią się do polepszenia warunków bytowych ponad tysiąca stworzeń, których los dotąd pozostawał niepewny. W tej chwili w polskich służbach pracuje około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni. 

- Są to zwierzęta niezwykłe, posiadające predyspozycje do pracy w służbach i znakomicie wyszkolone. Dzięki nim niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister SWiA Mariusz Kamiński.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne wyjątki i nie wszystkie zwierzęta pracujące u boku policjantów, strażaków czy strażników granicznych będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Dożywotnie utrzymanie dotyczyć będzie jedynie formacji podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a nie - tak jak w tzw. piątka dla zwierząt - także tych służących np. w Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >