Jarosław Kaczyński poparł pierwszy projekt ustawy ws. statusu zwierząt w służbach. Będą mieć opiekę, ale są wyjątki
Zwierzęta w trakcie oraz po ukończonej służbie zostaną otoczone opieką - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy przygotowanej przez resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administacji. Dokument miały być konsultowany m.in. z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co więcej, ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego.
Czworonogi na służbie będą mieć zagwarantowane utrzymanie
Dzisiejsza konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra Błażeja Pobożego dotyczyła uregulowania statusu zwierząt w służbach MSWiA. W konferencji wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci główni polskiej policji, straży granicznej i straży pożarnej.
- Dziś MSWiA przekazuje do prac rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie – od dnia ich doboru do ich ostatnich dni. Ustawa przewiduje dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo polskie - powiedział minister Mariusz Kamiński w MSWiA.
Błażej Poboży wytłumaczył, że przepisy rozporządzenia do tej ustawy określą, że opiekunom przysługiwać będzie wyżywienie dla zwierząt przekazywane w naturze albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu. Ponadto sprecyzował, iż ekwiwalent dla właścicieli czworonogów będzie wynosił od 9 do 16 złotych za dzień i będzie zależny m.in. od wagi zwierzęcia.
- W przypadku koni ten ekwiwalent będzie wynosił od 30 złotych za dzień - mówił wiceminister Poboży.
Dożywotnia opieki nie dla każdego
Zmiany prawne dotyczących opieki nad zwierzętami na służbie przyczynią się do polepszenia warunków bytowych ponad tysiąca stworzeń, których los dotąd pozostawał niepewny. W tej chwili w polskich służbach pracuje około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni.
- Są to zwierzęta niezwykłe, posiadające predyspozycje do pracy w służbach i znakomicie wyszkolone. Dzięki nim niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister SWiA Mariusz Kamiński.
Okazuje się jednak, że istnieją pewne wyjątki i nie wszystkie zwierzęta pracujące u boku policjantów, strażaków czy strażników granicznych będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Dożywotnie utrzymanie dotyczyć będzie jedynie formacji podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a nie - tak jak w tzw. piątka dla zwierząt - także tych służących np. w Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej.
Zobacz zdjęcia:
W #MSWiA trwa konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra @pobozy dotycząca uregulowania statusu zwierząt w służbach MSWiA. W konferencji biorą także udział wiceminister @BartoszGrodecki i komendanci główni @PolskaPolicja, @KGPSP i @Straz_Graniczna. pic.twitter.com/2OoJi4bR10
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) February 18, 2021
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:
Wstrząsające sceny obiegają internet. Nowa "moda" na dręczenie bezbronnych małp
Jaki pies będzie odpowiedni dla singla? Poznaj 5 najlepszych kandydatów dla samotnych właścicieli