Jarosław Kaczyński
Źródło: wikimedia commons/piotr drabik

Jarosław Kaczyński poparł pierwszy projekt ustawy ws. statusu zwierząt w służbach. Będą mieć opiekę, ale są wyjątki

18 Lutego 2021

Jarosław Kaczyński wyraził swoje poparcie dla projektu ustawy regulującej służbę zwierząt i dożywotnią opieki nad nimi. Projekt ustawy przygotowany przez resort dostał zielone światło podczas czwartkowej konferencji w MSWiA. Zaproponowane zmiany prawne zapewnią zwierzętom godne życie w trakcie służby, jak i na emeryturze. Co więcej, ich opiekunom zostanie zagwarantowane odpowiednie wsparcie finansowe. Są jednak wyjątki. Wbrew wstępnym zapowiedziom prezesa PiS, nie każdy czworonożny mundurowy będzie mógł liczyć na dożywotnią opiekę.

Zwierzęta w trakcie oraz po ukończonej służbie zostaną otoczone opieką - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy przygotowanej przez resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administacji. Dokument miały być konsultowany m.in. z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co więcej, ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego.

Czworonogi na służbie będą mieć zagwarantowane utrzymanie

Dzisiejsza konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra Błażeja Pobożego dotyczyła uregulowania statusu zwierząt w służbach MSWiA. W konferencji wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci główni polskiej policji, straży granicznej i straży pożarnej.

- Dziś MSWiA przekazuje do prac rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie – od dnia ich doboru do ich ostatnich dni. Ustawa przewiduje dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo polskie - powiedział minister Mariusz Kamiński w MSWiA.

Błażej Poboży wytłumaczył, że przepisy rozporządzenia do tej ustawy określą, że opiekunom przysługiwać będzie wyżywienie dla zwierząt przekazywane w naturze albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu. Ponadto sprecyzował, iż ekwiwalent dla właścicieli czworonogów będzie wynosił od 9 do 16 złotych za dzień i będzie zależny m.in. od wagi zwierzęcia.

- W przypadku koni ten ekwiwalent będzie wynosił od 30 złotych za dzień - mówił wiceminister Poboży.

Rossmann ruszył z wyjątkową promocją artykułów dla zwierząt. Największe hity kupisz za bezcenRossmann ruszył z wyjątkową promocją artykułów dla zwierząt. Największe hity kupisz za bezcenCzytaj dalej

Dożywotnia opieki nie dla każdego

Zmiany prawne dotyczących opieki nad zwierzętami na służbie przyczynią się do polepszenia warunków bytowych ponad tysiąca stworzeń, których los dotąd pozostawał niepewny. W tej chwili w polskich służbach pracuje około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni.

- Są to zwierzęta niezwykłe, posiadające predyspozycje do pracy w służbach i znakomicie wyszkolone. Dzięki nim niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister SWiA Mariusz Kamiński.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne wyjątki i nie wszystkie zwierzęta pracujące u boku policjantów, strażaków czy strażników granicznych będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Dożywotnie utrzymanie dotyczyć będzie jedynie formacji podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a nie - tak jak w tzw. piątka dla zwierząt - także tych służących np. w Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł