Swiatzwierzat.pl
Jarosław Kaczyński

wikimedia commons/piotr drabik

Jarosław Kaczyński poparł pierwszy projekt ustawy ws. statusu zwierząt w służbach. Będą mieć opiekę, ale są wyjątki

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński wyraził swoje poparcie dla projektu ustawy regulującej służbę zwierząt i dożywotnią opieki nad nimi. Projekt ustawy przygotowany przez resort dostał zielone światło podczas czwartkowej konferencji w MSWiA. Zaproponowane zmiany prawne za

Zwierzęta w trakcie oraz po ukończonej służbie zostaną otoczone opieką - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy przygotowanej przez resort Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administacji. Dokument miały być konsultowany m.in. z Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Co więcej, ma poparcie Jarosława Kaczyńskiego. 

Czworonogi na służbie będą mieć zagwarantowane utrzymanie

Dzisiejsza konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego oraz wiceministra Błażeja Pobożego dotyczyła uregulowania statusu zwierząt w służbach MSWiA. W konferencji wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci główni polskiej policji, straży granicznej i straży pożarnej.

- Dziś MSWiA przekazuje do prac rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie – od dnia ich doboru do ich ostatnich dni. Ustawa przewiduje dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo polskie - powiedział minister Mariusz Kamiński w MSWiA.

Błażej Poboży wytłumaczył, że przepisy rozporządzenia do tej ustawy określą, że opiekunom przysługiwać będzie wyżywienie dla zwierząt przekazywane w naturze albo ekwiwalent finansowy w formie ryczałtu. Ponadto sprecyzował, iż ekwiwalent dla właścicieli czworonogów będzie wynosił od 9 do 16 złotych za dzień i będzie zależny m.in. od wagi zwierzęcia.

- W przypadku koni ten ekwiwalent będzie wynosił od 30 złotych za dzień - mówił wiceminister Poboży.

Dożywotnia opieki nie dla każdego 

Zmiany prawne dotyczących opieki nad zwierzętami na służbie przyczynią się do polepszenia warunków bytowych ponad tysiąca stworzeń, których los dotąd pozostawał niepewny. W tej chwili w polskich służbach pracuje około tysiąc psów i kilkadziesiąt koni. 

- Są to zwierzęta niezwykłe, posiadające predyspozycje do pracy w służbach i znakomicie wyszkolone. Dzięki nim niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister SWiA Mariusz Kamiński.

Okazuje się jednak, że istnieją pewne wyjątki i nie wszystkie zwierzęta pracujące u boku policjantów, strażaków czy strażników granicznych będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Dożywotnie utrzymanie dotyczyć będzie jedynie formacji podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, a nie - tak jak w tzw. piątka dla zwierząt - także tych służących np. w Krajowej Administracji Skarbowej czy Służbie Więziennej.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
rolnik

Aktualności

Rolnik znęcał się nad psem, zwierzę jest w ciężkim stanie. Internauci ruszają z pomocą

Czytaj więcej >