Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/nomao saeki

Jakimi gestami prowokujemy psy? Ekspert odpowiada

4 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Agresja jedno z najczęściej spotykanych niepożądanych zachowań u naszych czworonożnych towarzyszy. Wrogość w stosunku do innych zwierząt i ludzi nie bierze się jednak znikąd. Jak zatem zapanować nad własną mową ciała, aby lepiej komunikować się ze swoim zwierzakiem i nie narażać się na atak?

Agresywne zachowania są naturalnymi, atawistycznymi skłonnościami oraz bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie zwierząt, w tym ludzi. Są przy tym bardzo złożone i niejednorodne - mogą mieć bowiem wiele przyczyn.

Często bywa, że agresja jest nieświadomie wzmacniana przez właściciela poprzez wchodzenie z psem w sytuację konfliktową m.in. poprzez naruszanie terytorium lub wykonywanie gestów, które mogą wywołać u zwierzęcia reakcję obronną czy łowiecką.

Sandra Śliwa, behawiorystka i instruktorka szkolenia psów wyjaśnia w rozmowie z "Wirtualną Polską", jakie ludzkie gesty mogą prowokować pupili do ataku, a także przybliża sygnały sugerujące, że zwierzę czuje się niekomfortowo.

Ludzkie gesty, których psy nienawidzą

Choć może się to wydawać zdumiewające, istnieją niewskazane sposoby głaskania zwierząt. Mimo, iż większość psów zdecydowanie lubi pieszczoty i nie przegapi żadnej okazji, by być głaskane i drapane, niekiedy nieodpowiednie ułożenie ręki może wywołać u nich dyskomfort, lęk, a w następstwie agresję.

Kwestia ulubionych miejsc jest zawsze indywidualna dla każdego osobnika, a upodobania mogą ulegać zmianom. Jednakże eksperci przekonują, że psy nie lubią, kiedy łapiemy je za głowę. Zwykle boją się spadającej z góry ręki i mogą kojarzyć ten gest z karą.

Ponadto, większość czworonogów nie przepada za wszelkimi gestami przytrzymującymi jak obejmowanie czy ściskanie, ciągnięcie za uszy bądź ogon oraz pochylanie się nad nimi. Niektóre zwierzaki nie tolerują także całusów.

Policjant z kaliskiej komendy

Tym razem kaczka na haczyku. Policjant z kaliskiej komendy wydobył z opresji ranne zwierzę

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać zachowania agresywne, zanim będzie za późno?

Behawioryści zwierzęcy wskazują, że w fazie początkowej zachowań agresywnych możemy rozróżnić komunikaty werbalne oraz niewerbalne. Do pierwszej kategorii należy oczywiście warczenie i szczekanie, natomiast pod druga kryje się cały repertuar sygnałów związanych z mową ciała. To sposoby na zakomunikowanie, by rywal zachował dystans.

- Gdy podchodzimy pies zaczyna się oblizywać, odwracać głowę, przewracać oczami albo mrugać, czyli pokazywać nam, że "nie jest to dla mnie komfortowe". To są właśnie objawy. Pies początkowo komunikuje "nie czuje się z tym dobrze". Następnymi znakami może być już powarkiwanie. Może też nie być tych znaków, wtedy niektóre psy są już od razu zmuszone do ataku - mówi Sandra Śliwa w rozmowie z "WP".

Ważne, by pamiętać, że nawet jeśli mamy dobre intencje, nie powinniśmy przeszkadzać zwierzęciu w konkretnych sytuacjach. Tyczy się to przede wszystkim dotykania i zbliżania się do psa, gdy je, odpoczywa, coś go boli albo zwyczajnie nas nie zna. Nie zapominajmy również, by unikać kontaktu z pupilami, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu!

Źródło: wp.pl, animal-expert.pl

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

20. rocznica zamachów z 11 września 2001 r. Muzeum uczciło psich ratowników

Czytaj więcej >

Psy

Obroża prawdę ci powie. Co oznacza kolor obroży u psa?

Czytaj więcej >

Psy

Toksyczna roślina zagrożeniem dla domowych pupili. Na co trzeba uważać?

Czytaj więcej >

Psy

5 sposobów na wydłużenie życia psu

Czytaj więcej >

Psy

8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies z żółtą wstążką przy smyczy. Co oznacza ten symbol?

Czytaj więcej >