Swiatzwierzat.pl
Pies jesienią

unsplash/Isabel Vittrup-Pallier

Jakie niebezpieczeństwa kryją jesienne liście? Eksperci ostrzegają

26 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jesień to doskonały czas na spacery i wędrówki, także z psami. Choć kolorowe liście to urokliwy element pory roku, może on stać się przyczyną chorób u naszych czworonożnych przyjaciół. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy zachęcać pupili do szaleństw w jesiennych liściach.

Dywan żółto-czerwonych liści robi wrażenie nie tylko na ludziach, ale także na czworonogach. Mimo, iż zwierzaki uwielbiają wbiegać i tarzać się w stercie zagrabionego listowia, to pozwalanie im na takowe zabawy jest ryzykownym pomysłem. Podpowiadamy, na co uważać w czasie jesiennych spacerów z psem, by uniknąć wizyty u weterynarza.

Ukryte zagrożenia w stosie jesiennych liści

Sterty liści to miejsce, gdzie kryją się niebezpieczeństwa. Pod wpływem czynników atmosferycznych rozwijają się w nich bakterie i pleśń. Zawarte w nich toksyny mogą prowadzić nie tylko do zatrucia, ale także do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, chorób wątroby, wrzodów, krwawień w jelitach. Z tego powodu warto trzymać się od nich z daleka.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są umieszczone w kopcach duże gałęzie, szkła oraz inne niebezpieczne dla zwierząt odpady, jak np. resztki spleśniałego jedzenia. Hasający przez stertę czworonóg może wywrócić się o przeszkodę, rozciąć sobie łapę, a nawet doznać złamania. Co gorsza, niekiedy niewidoczne gołym okiem ciało obce może wbić się w ciało pupila.

kolizja

Groźny wypadek pod Poznaniem, doszło do "czołówki". Na drogę wybiegł jeleń

CZYTAJ DALEJ

Nie zapomnijmy też o symbolu jesieni, czyli grzybach. Skosztowanie nieodpowiednich darów natury może psu poważnie zaszkodzić. W wersji łagodnej, grzyby, które są ciężkostrawne, mogą spowodować jedynie „sensacje” żołądkowe, lecz przypadkowe spożycie muchomora czy innego silnie trującego grzyba być dla niego nawet zabójcze. Szkodliwe dla psów są też popularne na jesieni chryzantemy czy jarzębina.

Pomimo tych ostrzeżeń nie ma powodu, dla którego należy rezygnować ze spaceru ze swoim psem w miesiącach jesienno-zimowych. Tylko pamiętaj, aby trzymać pupila na smyczy podczas przechadzkach po parkach i na otwartych przestrzeniach, gdzie opadły liście!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: wamiz.co.uk, psy.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >