Swiatzwierzat.pl > Psy > Jakie niebezpieczeństwa kryją jesienne liście? Eksperci ostrzegają
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.09.2022 14:26

Jakie niebezpieczeństwa kryją jesienne liście? Eksperci ostrzegają

Pies jesienią
unsplash/Isabel Vittrup-Pallier

Jesień to doskonały czas na spacery i wędrówki, także z psami. Choć kolorowe liście to urokliwy element pory roku, może on stać się przyczyną chorób u naszych czworonożnych przyjaciół. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy zachęcać pupili do szaleństw w jesiennych liściach.

Dywan żółto-czerwonych liści robi wrażenie nie tylko na ludziach, ale także na czworonogach. Mimo, iż zwierzaki uwielbiają wbiegać i tarzać się w stercie zagrabionego listowia, to pozwalanie im na takowe zabawy jest ryzykownym pomysłem. Podpowiadamy, na co uważać w czasie jesiennych spacerów z psem, by uniknąć wizyty u weterynarza.

Ukryte zagrożenia w stosie jesiennych liści

Sterty liści to miejsce, gdzie kryją się niebezpieczeństwa. Pod wpływem czynników atmosferycznych rozwijają się w nich bakterie i pleśń. Zawarte w nich toksyny mogą prowadzić nie tylko do zatrucia, ale także do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, chorób wątroby, wrzodów, krwawień w jelitach. Z tego powodu warto trzymać się od nich z daleka.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są umieszczone w kopcach duże gałęzie, szkła oraz inne niebezpieczne dla zwierząt odpady, jak np. resztki spleśniałego jedzenia. Hasający przez stertę czworonóg może wywrócić się o przeszkodę, rozciąć sobie łapę, a nawet doznać złamania. Co gorsza, niekiedy niewidoczne gołym okiem ciało obce może wbić się w ciało pupila.

Nie zapomnijmy też o symbolu jesieni, czyli grzybach. Skosztowanie nieodpowiednich darów natury może psu poważnie zaszkodzić. W wersji łagodnej, grzyby, które są ciężkostrawne, mogą spowodować jedynie „sensacje” żołądkowe, lecz przypadkowe spożycie muchomora czy innego silnie trującego grzyba być dla niego nawet zabójcze. Szkodliwe dla psów są też popularne na jesieni chryzantemy czy jarzębina. Pomimo tych ostrzeżeń nie ma powodu, dla którego należy rezygnować ze spaceru ze swoim psem w miesiącach jesienno-zimowych. Tylko pamiętaj, aby trzymać pupila na smyczy podczas przechadzkach po parkach i na otwartych przestrzeniach, gdzie opadły liście!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wamiz.co.uk, psy.pl

Polecane