Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?
Strażacy mają coraz więcej wezwań związanych z pożarami traw na łąkach i rolnych nieużytków. Finał jednego z nich okazał się fatalny w skutkach. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie zwierzęcia, które spłonęło żywcem.
Powróciła wiosenna plaga. Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk. Niechlubna tradycja, sięgająca średniowiecza i ówcześnie stosowanej "dwupolówki", ma na celu pozbycie się pozostałości uschniętej roślinności na polach. Chociaż czasy się zmieniły, a eksperci obalili mit, by wypalanie traw i nieużytków rolnych faktycznie użyźniało glebę, skutki podpaleń pozostają niezmiennie tragiczne.
Sezon na wypalanie traw rozpoczęty, giną kolejne zwierzęta
Na nic zdają się apele policji i strażaków o zaprzestaniu wypalania traw. Interwencje, które powtarzają się każdego roku na przełomie marca i kwietnia dobitnie ukazują, że do niektórych nadal nie dociera, z czym wiąże się ta praktyka.
Aby zobrazować, w jakim stopniu podpalenia szkodzą środowisku, wystarczy przypomnieć sobie zdarzenie opisane przez strażaków z Gorlic i Uścia Gorlickiego. Otrzymali oni zgłoszenie o pożarze traw na jednej z działek. Po zapanowaniu nad szybko rozprzestrzeniającym się ogniem, oczom strażaków ukazał się druzgocący widok. Niestety, wśród spalonej trawy znaleziono zwęglone zwłoki jelenia, któremu nie udało się uciec przed niekontrolowanym żywiołem. Dzikie stworzenie doświadczyło niewyobrażalnego cierpienia przez ludzką bezmyślność i spłonęło żywcem.
Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do dramatu
Wypalanie traw i nieużytków rolnych nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczne z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Wystarczy chwila nieuwagi czy silniejszy podmuch wiatru, by znajdujące się w pobliżu lasy, budynki gospodarcze lub mieszkalne zajęły się ogniem. Nierozważne działanie może zatem narażać ludzi i zwierzęta domowe na utratę życia bądź poważny uszczerbek na zdrowiu oraz powodować dotkliwe szkody materialne.
Co więcej, podczas podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, natomiast do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Więcej na temat tego procederu dowiesz się z naszego artykułu.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Psi oficer pomaga walczyć o wolność Ukrainy. Poznajcie Lorda
Bohaterski kot przegonił chuligana z sąsiedztwa. Uciekał aż się za nim kurzyło
Nowy urzędnik aleksandrowskiego magistratu. To psi uchodźca z Ukrainy
Źródło: Sądeczanin.info