Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty uciekają z domu? Potrzeba polowania to nie do końca prawda. Mają 3 inne powody
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 16.10.2023 16:28

Dlaczego koty uciekają z domu? Potrzeba polowania to nie do końca prawda. Mają 3 inne powody

Dlaczego kot ucieka?
Dlaczego kot ucieka? Źródło: pexels.com @Louis Gys

Wielu opiekunów mruczków zastanawia się, dlaczego ich kot usiłuje uciec z mieszkania. Wystarczą uchylone drzwi mieszkania w momencie, gdy przyjmujemy gości, aby zwierzak poszedł “w świat”. Okazuje się, że może być kilka przyczyn tego zachowania. Warto wiedzieć, czym Twój pupil może kierować się podejmując decyzję o ucieczce. Być może świadomość tego, gdzie popełniasz błąd, zapobiegnie tragedii.

Dlaczego kot ucieka z domu? Koty ciągle muszą coś sprawdzać

W Polsce wielu właścicieli kotów celowo wypuszcza swoje mruczki na zewnątrz, argumentując to naturalną potrzebą zwiedzania sąsiedztwa czy przymusem obrony terytorium przed obcymi zwierzętami. Warto jednak wiedzieć, że czworonogi przyzwyczajone do swobodnego eksplorowania okolicy nie zawsze muszą czuć potrzebę regularnych powrotów do domu. 

Większość prób przekonania mruczka do tego, że wychodzenie jest w porządku tylko w ściśle określonych porach, jest z góry skazana na niepowodzenie. Koty, które zasmakowały nieograniczonej niczym wolności, będą za wszelką cenę dążyć do tego, aby zwiedzać teren wtedy, kiedy to one mają na to ochotę. Niekiedy zdarza się, że kot znajdzie miejsce, w którym z różnych powodów będzie czuć się lepiej. W takich sytuacjach bez żadnych skrupułów opuszcza swój dotychczasowy dom i na stałe przenosi się tam, gdzie im się podoba. 

pexels-devyn-breslin-18533144.jpg
Koty szybko przyzwyczajają się do możliwości wychodzenia na zewnątrz.  Źródło: pexels.com @Devyn Breslin
Nigdy nie spuszczaj odchodów zwierzaków domowych w sedesie. Weterynarz wyjaśnia dlaczego. Obrzydliwe

Upewnij się, czy Twojemu pupilowi nic nie brakuje

Dlaczego właściwie koty opuszczają swoje cztery kąty? Bywa, że niewychodzące koty za wszelką cenę próbują korzystać z każdej okazji wydostania się na zewnątrz. Wiele z nich usiłuje zmienić swoje otoczenie, kiedy to w którym aktualne przebywają nie spełnia wszystkich potrzeb.

Niektóre koty są skore do ucieczek ze względu na nudę, a szczególnie młode osobniki potrzebują zabawy. Zastanów się, czy spędzasz ze swoim pupilem tak dużo czasu, jak tego potrzebuje.. Być może Twojemu kotu brakuje towarzystwa i dlatego stara się on znaleźć jakiegoś nowego kompana do wspólnego spędzania czasu. Zdarza się, że zwierzęta uciekają tylko po to, aby udać się do sąsiedniego domu i tam domagać się towarzystwa

pexels-alpha-en-18514156.jpg
Źródło: pexels.com @Alpha En

Kot ucieka, bo się boi

Warto podkreślić również to, że niektóre koty uciekają z miejsc, w których nie czują się bezpiecznie i odczuwają strach. Jeżeli zdarzyło Ci się chociaż raz podnieść rękę na swojego pupila lub na niego nakrzyczeć, to ucieczki czworonoga mogą być skutkiem tego typu zachowań.

Koty dążą do życia w spokoju i bezpieczeństwie, dlatego jeżeli przy swoim właścicielu będą czuć się niekomfortowo, mogą próbować szukać szczęścia gdzieś indziej. Należy pamiętać, że przemoc w żadnym wypadku nie jest dobrym pomysłem na rozwiązanie jakiegokolwiek problemu. 

pexels-leo-arslan-18491115.jpg
Kot będzie szukał miejsca w którym czuje się bezpiecznie. Źródło: pexels.com @Leo Arslan

Źródło: koty.pl, zooart.com.pl