Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak w bezpieczny sposób odstraszyć gołębie z balkonu? Praktyczne porady
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 06.05.2024 15:17

Jak w bezpieczny sposób odstraszyć gołębie z balkonu? Praktyczne porady

gołębie
fot. Canva/victorass88

Gołębie potrafią być zmorą osób, którym zależy na utrzymaniu czystości na balkonie i parapetach. Ptaki te nie tylko roznoszą zanieczyszczenia, ale również choroby. Potrafią uwić gniazdo na balkonie, a ponadto zniszczyć doniczki, kwiaty i inne ozdoby. Jak w bezpieczny sposób odstraszyć gołębie? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Dlaczego gołębie przylatują na balkony i parapety?

Widok gruchających gołębi, przesiadujących pod oknami, na balustradach i balkonach nie jest niczym zaskakującym. Nawet mieszkańcy dużych miast w skupiskach wysokich bloków mierzą się z problemem nieczystości pozostawionych przez ptaki. Ciągłe czyszczenie barierek, kafelek, a nawet elewacji bywa irytujący. Dlaczego jednak ptaki te decydują się odwiedzać balkony?

Gołębie, jak i inne ptaki i zwierzęta, szukają bezpiecznych miejsc na uwicie gniazda. Zadomawiają się w miejscach trudno dostępnych dla drapieżników, osłaniają się przed wiatrem, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także szukają miejsc z łatwym dostępem do pożywienia. Kąty w balkonie, szczególnie osłonięte, są idealnym miejscem do uwicia gniazda. 

Warto również wspomnieć, że przez lata gołębie nauczyły się, że wielu ludzi je dokarmia. Pod blokami można dostrzec okruchy chleba, rozsypane ziarna lub inne pozostałości pożywienia, z którego gołębie chętnie korzystają. To z kolei wpłynęło na to, że ptaki te przestały bać się ludzi i nie zawsze widzą w nich zagrożenie. Szczególnie kiedy na balkonie czy parapetach zostawiamy okruchy lub jedzenie. To dla nich sygnał, że miejsce to jest nie tylko bezpieczne, ale łatwe w zdobyciu pożywienia. 

gołębie
fot. Canva/3D_generator
Płyną smutne wieści z ZOO w Lubinie. Koza osierociła młode z winy odwiedzających Twój pies śpi w takiej pozycji? Zdziwisz się, o czym to świadczy

Bezpieczne sposoby na odstraszenie gołębi z balkonu

Choć w sieci znajdziemy niezliczoną ilość porad i sposobów na odstraszanie ptaków, warto zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Nie każdy pomysł znaleziony w sieci jest bezpieczny dla zwierząt, środowiska czy ludzi. Przedstawiamy zatem patenty na pozbycie się problemu, nie ingerując w zdrowie lub życie innych istot. 

Okazuje się, że kolorem ostrzegawczym dla ptaków jest biały. Jak dowiadujemy się od ekspertów z Sefton Meadows Garden Centre, których zacytowano w express.co.uk:

Biały jest kolorem ostrzegawczym dla ptaków, podobnie jak czerwony dla ludzi. […] Wiele ptaków wykorzystuje białe upierzenie, żeby ostrzec siebie nawzajem, że nadciąga niebezpieczeństwo, więc sadzenie białych kwiatów może powstrzymać gołębie przed lądowaniem.

Petunia, ołownik, werbena, czy gardenia to jedne z wielu kwiatów o białym kolorze, które nadają się do uprawy na balkonie. Popularne i stosunkowo łatwe w uprawie są również pelargonie, które także występują w białym kolorze. 

pelargonie
fot. Canva/RiverNorthPhotography

Jak odstraszyć gołębie?

Jeśli nie jesteśmy fanami kwiatów, nie mamy czasu na ich pielęgnację lub borykamy się z alergią, warto zdecydować się na inne sposoby. Najskuteczniejszą z nich jest zamontowanie specjalnej siatki, która osłoni cały balkon i skutecznie uniemożliwi odwiedziny jakiegokolwiek ptaka. Jeśli montaż siatki nie wchodzi w grę, warto umieścić na balkonie figurki drapieżnych ptaków, które odstraszą inne zwierzęta. W niektórych przypadkach może pomóc również kolorowy wiatrak, ruszający się na wietrze. 

Zdarza się, że na reakcję jest już za późno, a chwila nieuwagi skutkuje uwiciem gniazda na balkonie. Należy pamiętać, że gołębie miejskie od 2014 roku objęte są częściową ochroną, a własnoręczne usuwanie lub niszczenie ich gniazd skutkuje karą finansową, a nawet ograniczeniem wolności.

Gniazda gołębi można usuwać wyłącznie w terminie od 16 października do końca lutego. Nie wolno natomiast usuwać jaj i niszczyć gniazd w okresie lęgowym. Istnieją wyjątki, jednak wówczas konieczne jest uzyskanie zgody od właściwych organów.

gołąb
fot. Canva/IKALSEMI