Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Niespodzianka" na balkonie, czyli co zrobić z gołębim gniazdem?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 07.03.2022 01:00

"Niespodzianka" na balkonie, czyli co zrobić z gołębim gniazdem?

Gołębie miejskie
pixabay/x-3

Gołąbie miejskie są pod ochroną i nikt nie ma prawa ich zabijać lub niszczyć ich czynnych gniazd. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że zwierzęta zakładające gniazda na balkonach czy parapetach stają się dużym utrapieniem zarówno dla mieszkańców. Jak skutecznie odstraszyć gołębie? Poznaj sprawdzone metody.

Gołąb - nieproszony lokator na Twoim balkonie

Gołębie miejskie Columba livia f. urbana to zwierzęta, które pomimo swojego łagodnego usposobienia, bywają nazywane „latającymi szczurami”. Potomkowie gołębia skalnego nie budują gniazd na drzewach, jak inne ptaki. Zasiedlanie balkonów, strychów czy parapetów przez gołębie miejskie jest naturalnym zachowaniem tych dzikich ptaków. Traktują strychy budynków jak jaskinie, parapety i balkony jak półki i nisze skalne, które stanowią dogodne miejsce, w których będą mogły złożyć jaja.  Okres lęgowy tych zwierząt przypada między kwietniem a sierpniem, co oznacza, że już na początku marca gołębie wypatrują zakamarków i szczelin w balkonach, do których będą mogły znosić patyczki i uwić sobie przytulne gniazdko. Przy okazji samce gruchają w charakterystyczny, rytmiczny sposób w trakcie toków, starając się zdobyć samicę i jednocześnie doprowadzając mieszkańców domów jedno- i wielorodzinnych do szewskiej pasji.

Przeciwnicy miejskiego ptactwa nierzadko mają o nich krytyczne zdanie, ze względu na to, że m.in. są nosicielami bakterii i wirusów, stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Do argumentów przeciwko gołębiom dochodzą jeszcze uciążliwe odgłosy gruchania, ptasie odchody produkowane w masowych ilościach oraz brud i patyki, które pozostawiają w miejscu swojego bytowania.

Mimo, iż spore grono osób chciałoby, by gołębie raz na zawsze zniknęły z przestrzeni miejskiej, warto pamiętać, że ptaki te są pod ochroną, co oznacza, że nie można w żaden sposób szkodzić osobnikom tego gatunku, nie tylko nie wolno ich zabijać, ale także nie wolno przenosić ani usuwać gniazd (chyba, ze są puste), piskląt, jaj. Działanie takie jest niezgodne z polskim prawem i grozi karą więzienia. Jak zatem odstraszyć gołębie, by nie założyły gniazda na balkonie i co można zrobić, jeśli już powstanie?

Jak skutecznie odstraszyć gołębie z balkonu?

Zacznijmy od tego, że jeśli ptak jeszcze nie złożył jaj, najlepiej zebrać i wyrzucić przyniesione patyki. Jeśli będziemy konsekwentnie uniemożliwiać założenie gniazda i usuwać wszystkie ślady ich wcześniejszej obecności, jest spora szansa, że gołąb w końcu się zniechęci.

Pamiętaj jednak, że dorosłe gołębie często wracają w swoje sprawdzone miejsca, dlatego musisz zadbać o to, by w szczelinie, gdzie wcześniej znajdowało się gniazdo, nie pozostały żadne odchody. Nie przedłużając, poniżej przedstawiamy kilka prostych patentów na ochronę balkonu czy parapetu przed gołębiami:

1. Siatka ochronna - Jednym ze sprawdzonych sposób na zażegnanie gołębiego problemu jest montaż siatki ochronnej. Montujemy ją tak, by szczelnie przylegała to ścian, sufitu i podłogi balkonu, otaczając przestrzeń z każdej strony. Konstrukcja może nie wygląda estetycznie, ale zdecydowanie utrudni zwierzętom dostanie się do środka i złożenie jaj, a przy okazji jest łatwa do wyczyszczenia.

2. Straszak lub wiatraczek - Chcesz przechytrzyć gołębia? Zamontuj na balkonie sztuczną sowę bądź kruka. Makieta imitująca postać drapieżnika sprawi, że inne ptaki będą trzymać się od niej z daleka. Aby dodać mu więcej realizmu, możesz także zainwestować w urządzenie transmitujące odgłosy ptaków drapieżnych. Najtańszą opcją jest zwykły dziecięcy wiatraczek lub reklamówka zawiązana na balustradzie, która przy każdym podmuchu wiatru będzie hałasować.

3. Odświeżacz powietrza i chemiczne środki odstraszające - Ciekawą, ale nieskomplikowaną metodą jest ustawienie na balkonie automatycznego odświeżacza powietrza, który będzie uruchamiał się co jakiś czas, strasząc ptaki dźwiękiem i sztucznym zapachem. Zasada jest prosta: im gorzej pachnący, tym skuteczniejszy. Niestety, ich działanie jest zwykle krótkotrwałe. Możesz także kupić specjalny preparat w aerozolu, który zawiera składniki odpychające gołębie. Przy zakupie zwróć uwagę na etykietę, gdyż składy niektórych produktów mogą być szkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych.

4. Ultradźwięki - Choć są niesłyszalne przez ludzkie ucho, ultradźwięki odstraszają nie tylko natrętne ptactwo, ale również gryzonie, np. myszy czy kuny. Metoda ta ma jednak swoje wady i budzi obawy ze względu na rzekomy szkodliwy wpływ na domowe zwierzaki.

5. Kolce - Jednym z najpopularniejszych sposobów pozbycia się gołębi z balkonu jest montaż kolców. Jest to metoda wyjątkowo kontrowersyjna i uważana za niehumanitarną, gdyż zwierzęta mogą się przez nie zranić, a nawet umrzeć, dlatego stosowanie jej jest aktualnie zabronione przez Ministerstwo Środowiska. Istnieje jednak alternatywa metoda. Mowa o plastikowym odpowiedniku kolców, które zakończone są silikonowymi nakładkami. Nawet jeśli ptak będzie próbował na nich usiąść, nie zrobi sobie krzywdy.

BONUS: Posiadanie psa lub kota - Czujny zwierzak, stojący na straży domowego ogniska i w razie konieczności alarmujący o intruzach, również sprawdzi się jako odstraszacz gołębi :)

Jeżeli gołębie miejskie zagnieżdżą się np. na balkonie, to prawo obowiązujące na terytorium Polski nie pozwala nikomu i w żaden sposób ingerować w taką sytuację. Jedynym wyjściem jest przeczekanie do końca lęgu, aż młode dorosną, staną się tak duże jak ich rodzice i samodzielnie opuszczą gniazdo.

Niestety, trzeba mieć na uwadze, że pisklaki strasznie brudzą i hałasują, dlatego pozostaje nam życzyć dużo cierpliwości, gdyż młode gołąbki opuszczają gniazdo dopiero po około 5–6 tygodniach. Źródło: Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP), czterykaty.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Ptaki Porady