Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak powiedzieć psu, że go kochasz? Naukowcy nie mają wątpliwości, wystarczy, że zastosujesz jeden trik
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 10.09.2023 12:07

Jak powiedzieć psu, że go kochasz? Naukowcy nie mają wątpliwości, wystarczy, że zastosujesz jeden trik

Jak powiedzieć psu, że go kochasz? Okazuje się, że to proste
Jak powiedzieć psu, że go kochasz? Okazuje się, że to proste, fot. unsplash/Wade Austin Ellis

Właściciele psów zawsze pragną, aby ich czworonogi czuły się kochane i doceniane. W tym artykule odkrywamy tajniki i zdradzamy, jak wyrazić miłość swojemu psu i sprawić, żeby wiedział, że jest dla nas wyjątkowy. Dowiedz się, jak mówić psu, że go kochasz i jak zbudować jeszcze silniejszą więź ze swoim wiernym towarzyszem. Nie potrzeba wiele, wystarczy tylko zastosować się do tego prostego triku potwierdzonego przez naukowców.

Miłość do psa w tonacji głosu i gestach. Jak wzmacniać więź ze swoim pupilem?

Komunikacja z psem może być wyzwaniem, ponieważ nasi wierni towarzysze nie rozumieją ludzkich słów. Często zastanawiamy się, czy pies wie, że go kochamy. Niestety, nie potrafimy używać zwierzęcej mowy, by wyrazić naszą miłość, więc musimy w inny sposób okazywać uczucia naszym czworonożnym przyjaciołom. Nie jesteśmy pewni, czy psy rozumieją, że je kochamy. Komunikacja międzygatunkowa sprawia, że to trudne do określenia, ale nasza miłość manifestuje się przez działania i zachowanie.

Według naukowców nie tylko gesty, ale także ton naszego głosu wpływa na to, czy zwierzęta czują się przez nas kochane. Okazuje się, że sposób, w jaki się komunikujemy, może wzmacniać naszą więź z psem. Zwierzęta nie wiedzą, co mówimy, ale słyszą, w jaki sposób mówimy. Ocena tonu naszego głosu dostarcza im wielu informacji. Nie chodzi tylko o to, czy krzyczymy – sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

jak powiedziec psu ze go kochasz (1).jpg
Jak upewnic się, że nasz pupil wie, że jest kochany? Użyj odpowiedniego tonu głosu, fot. unsplash/Chewy
Koń upadł w centrum miasta, turyści sięgnęli po telefony. Woźnica robił wszystko, by przestali nagrywać

Jak powiedzieć psu, że się go kocha? Czy mówienie jak do dziecka przynosi rezultaty?

Rozmawianie z psem za pomocą uroczego, dziecięcego głosu to zwyczaj, który wiele osób praktykuje, zwłaszcza jeśli kocha swojego czworonożnego przyjaciela. Czasem towarzyszy temu przesadne przeciąganie słów, mówienie, że są najwspanialszym psem na świecie lub że się go uwielbia. Ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Nowe badania sugerują, że tak! Dowiedz się, jak przesadna prozodia (melodia, głośność, akcent, intonacja itd.) może wpłynąć na Twoją relację z psem. Czy zwierzę traktuje nas poważnie, kiedy używamy matczynej mowy? A może zupełnie jak dzieci w pewnym wieku, nie rozumie, dlaczego nie możemy mówić normalnie?

Naukowcy z Wydziału Etologii Uniwersytetu Eötvösa Loránda w Budapeszcie na Węgrzech od lat badają zachowania psów, w tym ich reakcje na ludzką mowę. W jednym z eksperymentów odtwarzali psom nagraną mowę 12 mężczyzn i 12 kobiet, aby zbadać, czy psy reagują inaczej na różne rodzaje głosów. Nagrania obejmowały m.in. dźwięk mężczyzny skierowany do dorosłego, mężczyzny do psa, kobiety do dziecka i wiele innych wariantów.

jak powiedziec psu ze go kochasz (2).jpg
Naukowcy postanowili zbadać, jak psy reagują na różne głosy, unsplash/Chewy

Wyniki eksperymentu były zaskakujące. Okazało się, że psy reagują pozytywnie na tzw. "przesadną prozodię", czyli nadmierne podkreślanie tonacji w mowie. To oznacza, że używanie uroczego głosu w komunikacji z psem przynosi wymierne rezultaty

Co więcej, wyniki badań sugerują, że psy preferują mowę kobiet kierowaną w stronę psów i niemowląt. Wysokość głosu oraz jego modulacje odgrywają tu istotną rolę. W związku z tym, używanie wyższego i bardziej melodyjnego tonu mowy, często charakterystycznego dla kobiet, może być bardziej efektywne w komunikacji z naszymi czworonogimi przyjaciółmi.

Badania wykazały również, że wzorce tonu głosu, które charakteryzują mowę kobiet skierowaną do psów, nie są typowe w komunikacji między psami. To sugeruje, że mózgi psów mogły ulegać przekształceniom podczas ewolucji, aby lepiej reagować na ten szczególny rodzaj ludzkiej mowy.

Zwiększona wrażliwość psich mózgów na mowę kierowaną specjalnie do nich, wypowiadaną szczególnie przez kobiety, może wynikać z faktu, że kobiety częściej niż mężczyźni rozmawiają z nimi z przesadną prozodią – dzieli się swoją hipotezą Anna Gergely, jedna z autorek badania.

Przesadna prozodia – sekret wzmocnienia więzi z psem?

Jeśli jesteś miłośnikiem psów i chcesz zacieśnić więź ze swoim pupilem, teraz masz naukowy dowód na to, że przesadna prozodia może być skutecznym narzędziem komunikacji. Nie krępuj się używać uroczego dziecięcego głosu, by wyrazić uczucia wobec swojego psa. Badania wskazują, że psy naprawdę to uwielbiają. Takie zachowanie może nie tylko wzmocnić waszą więź, ale także przyczynić się do lepszej komunikacji z Twoim wiernym towarzyszem.

Niech przesadna prozodia stanie się częścią twojej relacji z psem! Właściciele pupili nie powinni się wstydzić, kiedy rozmawiają z nimi uroczym, dziecięcym głosem, nawet jeśli inni ludzie wokół reagują dziwnie. To naturalny sposób wyrażania uczuć i tworzenia więzi z naszymi psimi towarzyszami. A jeśli bardzo się wstydzisz – mów do pupila matczynym tonem tylko w domu.

Źródło: mirror.co.uk, psy.pl