Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies sika w domu? Wcale nie robi tego złośliwie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 08.12.2022 15:11

Dlaczego pies sika w domu? Wcale nie robi tego złośliwie

pies łóżko
pixabay/Alkhaine

Dlaczego zdarza się, że pies sika w domu? Choć problem oddawania moczu wiąże się zazwyczaj ze szczeniakami, to niekiedy dotyczy także starszych czworonogów. Dlaczego pies nie załatwia potrzeb fizjologicznych na zewnątrz? Okazuje się, że powodów może być co najmniej kilka, a takie zachowanie wcale nie jest podyktowane złośliwością.

Co zrobić, jeśli Twój czworonóg załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w przypadkowych miejscach? Jeśli Twojemu psu zdarzy się nasikać na podłogę, łóżko, własne posłanie lub dywan, nie należy rozpatrywać tego zachowania wyłącznie w kontekście humorków i odegrania się na właścicielach za niespełnienie jego zachcianek. Czasem nie mógł już dłużej czekać, choć to nie jedyne wytłumaczenie.

Trudności z oddawaniem moczu podczas spacerów zgłasza wielu psich opiekunów. Zanim zaczniesz złościć się na swojego pupila po znalezieniu "niespodzianki" w domu, spróbuj zastanowić się, w czym tkwi problem.

Dlaczego pies sika w domu? Najczęstsze powody

Po pierwsze, poprzez oddawanie moczu psy czasem starają się skomunikować z innymi osobnikami. Znakowanie moczem własnego terytorium jest podstawowym instynktem psów. O ile zadzieranie nogi podczas spaceru nie wzbudza w nikim większego przejęcia, o tyle załatwianie się w domu staje się nieprzyjemne i uciążliwe dla opiekunów. Jednak za takim zachowaniem zawsze kryje się jakiś powód.

Jedną z kluczowych gałęzi psiej wiedzy jest osobista higiena, w tym etykieta związana z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Jeśli nie zadbamy o solidne podstawy w tej materii, prędzej czy później dopadną nas zaległości w kwestii nauki czystości. Tyczy się to również psów schroniskowych, które nie były uczone pożądanych zachowań.

Miejscem, na które najczęściej psy decydują się oddać mocz, jest łóżko właściciela. Nie da się ukryć, że ich osobliwe "upodobanie" wiąże się z koniecznością dokładnego wyczyszczenia materaca i wszystkich elementów pościeli, co niewątpliwie jest irytujące dla właścicieli. Równie uciążliwe są kałuże na naszym ulubiony dywanie, kanapie lub fotelu. Może wiązać się to z odczuwanym niepokojem lub stresem związanym z rozłąką z opiekunem, który wyszedł z domu zostawiając go samego.

Domowi pupile często boją się burzy, fajerwerków, czy głośnych odgłosów docierających zza okna, zaś z drugiej strony, niektóre psy (zwłaszcza suczki) mają tendencję do popuszczania z radości. Jeśli z różnych przyczyn zwierzę żyje w ciągłym stresie, to wypróżnienie przynosi mu chwilową poprawę nastroju. Oddając mocz psy wyzbywają się również napięcia, frustracji i stresu, a jego charakterystyczny zapach pomaga rozładować negatywne emocje, które im towarzyszą. Drugim z powodów, dla których psy załatwiają się w domu, są zbyt długie przerwy między spacerami. Jeśli za rzadko wyprowadzasz go na spacer, zwierzak naturalnie musi gdzieś załatwić swoje potrzeby. Samce potrzebują oddawać mocz częściej niż samice, ponieważ robią to w mniejszych ilościach. Takie zachowanie może być także spowodowane nadpobudliwością seksualną.

Największe zaskoczenie następuje w momencie, gdy właściciele prawidłowo wychowanych psów zauważają, że ich pupil nagle zaczyna sikać w domu. Okazuje się, że przyczyny tego zjawiska mogą wiązać się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi - zarówno psychicznymi, jak i stricte fizycznymi. Zadaniem opiekuna jest dociec, co powoduje skłonność psa do oddawania moczu w domu, aby nie tylko pomóc swojemu milusińskiego, ale także oszczędzić sobie nerwów i sprzątania.

Niestety załatwianie potrzeb w domu czasem wiąże się również z chorobami. Przyczyny częstego oddawania moczu są różnorakie. Źródłem zaburzenia mogą być nerki, pęcherz moczowy, cewka moczowa i prostata, ale również choroby podwzgórza, cukrzyca oraz stosowane leki. W wyniku infekcji nasz pupil nie jest w stanie nad sobą zapanować. W ustaleniu prawidłowego rozpoznania pomagają inne objawy oraz wyniki badań.

pies na dywanie
pixabay/heathergunn

Dlaczego nie warto karać psa za sikanie w domu?

Jak oduczyć psa sikania w domu? Przede wszystkim karcenie tak naprawdę nie przynosi żadnego efektu wychowawczego, gdyż samym krzykiem lub, co gorsza, wpychaniem psiego pyszczka w mocz nie dajemy zwierzęciu informacji o naszych oczekiwaniach. Stosowanie kar może doprowadzić do nadszarpnięcia zaufania między psem a właścicielem, a w konsekwencji skłoni pupila do posikiwania w ustronnych miejscach, z dala od naszego wzroku, czyli np. za kanapą. Ważne również, aby miejsca, w które załatwił się pies dokładnie umyć i potraktować specjalnym środkiem neutralizującym zapach. W pierwszej kolejności przyzwyczaj psa do regularnych godzin wychodzenia na zewnątrz. Dzięki temu jego organizm zacznie rozumieć, że po upływie określonego czasu będzie mógł spokojnie załatwić swoje potrzeby. W tym czasie daj mu możliwość węszenia, swobodnego zatrzymywania się i kilkukrotnego oddawania moczu.

Jeśli natomiast niepożądane zachowanie staje się regularne, koniecznie udaj się z pupilem do weterynarza na niezbędne badania, dzięki którym będzie można wykluczyć choroby. Jeśli wszystkie wyniki będą poprawne, dobrym rozwiązaniem jest także zasięgniecie pomocy u behawiorysty.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: kar-ma.pl; fera.pl, zwierzaki.pl

Tagi: Pies Porady