Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-09-23T091118.914

Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

23 Września 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Niemal każdy opiekun kota prędzej czy później zauważy, że zwierzęta te z upodobaniem spacerują po każdej wyniesionej nad poziom podłogi powierzchni. To u kotów naturalne - szukają wysokich punktów obserwacyjnych, kryjówek, poszerzają swój areał o nowe tereny. Co zrobić, gdy kocie zwyczaje kolidują z ludzkimi? Jak pozbyć się kota z blatu kuchennego stołu czy biurka?

Kocie zwyczaje mogą być problematyczne, gdy mruczki kroczą dumnie np. po blacie kuchennego stołu, zostawiając sierść w talerzach lub strącając filiżanki na ziemię. Nie lepiej jest z kotami, które lubią towarzyszyć swoim właścicielom przy pracy i wchodzą im na klawiatury komputerów lub rozlewają kawę na ważne dokumenty.

BeFunky-collage - 2021-09-23T083309.313

Recydywiści z Paździorna dręczyli psy, interweniowała Ekostraż

CZYTAJ DALEJ

Dwie ważne zasady

Każdego kota można jednak nauczyć, a czasem także oduczyć chodzenia po blatach stołów i biurek. Kilka kwestii ma decydujące znaczenie.

Po pierwsze, trzeba zacząć wcześnie. Koty najlepiej wychowywać w pierwszych tygodniach ich życia, w okresie socjalizacji. Wtedy uczą się, co jest dozwolone, a co nie. Jeśli wyznaczymy im wcześnie granice i pokażemy, że stół w kuchni i biurko do pracy są dla nich niedostępne, zwierzaki będą stosowały się do zasad.

Dużo trudniej jest oduczyć kota zwyczajów, które praktykuje od dawna. Koty nie lubią zmian i ciężko dostosowują się do nowych warunków.

Po drugie, trzeba być zawsze konsekwentnym. Zwierzęta uczą się przez powtarzanie prostych wzorów. Jeśli kotu nie wolno wchodzić na blat, trzeba mu o tym dawać znać za każdym razem, gdy złamie zakaz.

Jak wyznaczyć kotu granice?

Gdy kot wejdzie na stół kuchenny czy biurko, stanowczo powiedz "Nie", pokaż palcem na podłogę, dając sygnał do zejścia, a jeśli kot nie zareaguje, zdejmij zwierzaka i postaw na ziemię.

Nigdy nie nagradzaj kota smakołykiem za zejście ze stołu. Jeśli to zrobisz, osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego: zwierzak będzie częściej wchodził na blat, licząc, że po zdjęciu dostanie smaczny kąsek.

Jeśli kot jest bardzo uparty i nie daje za wygraną, trzeba obrzydzić mu blat, po którym tak lubi chodzić. Można to zrobić, oblepiając go na jakiś czas folią aluminiową, malarską lub taśmą dwustronną. Koty nie cierpią chodzić po takich powierzchniach i siłą rzeczy zrezygnują z blatu.

Zapewnij kotu alternatywy

Pamiętaj, że kot wchodzi na blaty z różnych powodów. Najczęściej instynktownie szuka położonych wysoko punktów obserwacyjnych i kryjówek. Jeśli będzie miał alternatywy - np. półki, regały, wysokie drapaki z domkami na szczycie - szybciej odzwyczai się od chodzenia po stołach i biurkach.

Koty lubią też jeść powyżej poziomu ziemi, najlepiej w jakimś zakamarku, z którego mogą łatwo uciec. Zamiast karmić je na stole w kuchni, postaw kocią miskę np. na parapecie czy na którejś z półek. Możesz też przyzwyczaić kota do miseczki stojące na ziemi, o ile nie zachodzi ryzyko, że inne domowe zwierzęta będą chciały podkraść mu pokarm. Jeśli tak się dzieje, zadbaj, by kot w czasie jedzenie był oddzielony od innych pupili, np. zamknij drzwi do kuchni.

Stosując się do tych prostych porad, możesz sprawić, że Twój kot nigdy nie będzie lub wreszcie przestanie wskakiwać na kuchenny blat czy biurko, a Ty będziesz mógł w spokoju zjeść posiłek czy popracować w swoim home office.

Źródło: Koty.pl

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >

Koty

Rozmawiamy z Jackiem Barczakiem, który od lat ratuje koty. Tylko internauci mogą mu pomóc

Czytaj więcej >