Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-31T134540.971

Instagram.com @malgorzatakozuchowska_

Jak odpowiedzialnie adoptować psa? Małgorzata Kożuchowska zna odpowiedzi

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Małgorzata Kożuchowska jest znana z troski o zwierzęta i brania udziału w akcjach popularyzujących wiedzę na temat opieki nad nimi. Gwiazda "Rodzinki.pl" ma cenne porady dla internautów, dotyczące odpowiedzialnej adopcji psów. Czy się z nimi zgadzacie?

Trwa sezon na porzucanie zwierząt domowych. Biedne psy wyrzucane są na poboczach, wiązane w lasach, czasem przerzucane przez cudze płoty. Wszytko przez wakacje.

BeFunky-collage - 2021-07-31T124749.489

Internauci zachwycają się niezwykłą przyjaźnią małego chłopca i suczki po przejściach

CZYTAJ DALEJ

Porzucenia skutkiem nieprzemyślanych adopcji

W sezonie wakacyjnym Polacy, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoimi pupilami przed wyjazdem na urlop, nierzadko po prostu je porzucają. Schroniska dla zwierząt w miesiącach letnich są przepełnione.

Tak dzieje się co roku, a w obecnym jest jeszcze gorzej. Wszystko przez to, że w dobie pandemii koronawirusa Polacy adoptowali wiele psów i kotów nieodpowiedzialnie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami i obowiązkami, jakie wynikają z posiadania zwierzęcia.

Kożuchowska pyta specjalistkę

Małgorzata Kożuchowska postanowiła zrobić coś, by przemówić Polakom do rozsądku. Przeprowadziła ważną rozmowę z lekarką weterynarii, Ewą Bieniek, pracującą w schronisku w Celestynowie, na temat odpowiedzialnej adopcji zwierząt.

Aktorka spytała najpierw, jakie kryteria doboru psa stosować w czasie adopcji. Dr Bienek odpowiedziała, że nie ma ścisłej instrukcji, ale warto kierować się ogólnymi wskazaniami.

Jak wybrać pieska do adopcji?

Jak dobrać odpowiedniego psa do adopcji? Przede wszystkim nie należy kierować się odruchem serca, wyglądem pieska czy wzruszającymi zdjęciami albo filmikiem widzianym w Internecie.

Adopcja psa to zbyt poważna decyzja, by podejmować ją na gorąco. Trzeba ją przemyśleć i wybrać takiego psa, który będzie pasował do naszego własnego temperamentu, warunków życiowych i finansowych.

Pracownicy schroniska dla psów powinni zawsze przeprowadzić z osobą adoptującą wywiad środowiskowy, np. w formie ankiety. W takiej ankiecie mogą znaleźć się np. pytania o wykonywany zawód, ilość wolnego czasu, inne zwierzaki w domu, poglądy na zwierzęta innych domowników itp. Dzięki takiej ankiecie pracownicy schroniska mogą pomóc danej osobie wybrać dla niej najlepszego psa - lub w ogóle odradzić adopcję.

Np. osoba starsza, mieszkająca na czwartym piętrze bloku bez windy, nie powinna adoptować dużego psa, bo będzie jej trudno go okiełznać, ułożyć, a tym bardziej przetransportować do weterynarza, gdyby coś się stało.

Jakie są najczęstsze błędy przy adopcji psa?

Małgorzata Kożuchowska spytała następnie o najczęstsze błędy popełniane w czasie adopcji psów. Dr Bienek wyjaśniła, że najczęstszym błędem jest właśnie podejmowanie nieprzemyślanych decyzji.

Niektóre popularne rasy psów, np. pieski brachycefaliczne (ze spłaszczonymi pyszczkami, jak mopsy i buldogi) mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne, a nawet wymagać kilku operacji. Leczenie takich psów bywa bardzo kosztowne, co trzeba brać pod uwagę, decydując się na adopcję psa.

Wiele osób adoptuje też psy, bo liczy, że zwierzak skłoni je do bardziej aktywnego trybu życia. Dr Bienek tłumaczy, że to się nie sprawdza, a potem są problemy z wyprowadzaniem psa. Zawsze trzeba pamiętać, że pies wymaga regularnych spacerów i jeśli ktoś nie ma na nie czasu, to nie ma też czasu na psa.

Jakie psy są najchętniej adoptowane w Polsce?

Kiedy Małgorzata Kożuchowska spytała o psy, które Polacy najchętniej adoptują, otrzymała zaskakującą odpowiedź.

Okazuje się, że Polacy najchętniej adoptują psy rasowe i w typie rasy, bo wygląd ma dla wielu osób duże znaczenie.

Ponadto Polacy chętnie adoptują pieski niedużych rozmiarów, bo często sądzą, że najłatwiej się nimi zajmować. To nie musi być prawdą w przypadku bardzo popularnego yorka, który może jest nieduży, za to bardzo energiczny.

Jeśli chodzi o wiek, w Polsce najszybciej adoptowane są pieski młode i stare. Choć to może zaskakiwać, psy stare cieszą się dużą popularnością, bo Polacy najwyraźniej cieszą się, gdy mogą podarować zwierzakom po przejściach chociaż kilka lat dobrego życia.

Warto adoptować, ale trzeba przemyśleć

Mimo tych porad i zastrzeżeń dotyczących odpowiedzialnej adopcji, zarówno Małgorzata Kożuchowska jak i dr Bienek zachęcają do przygarniania zwierzaków.

- Jest takie powiedzenie, że adoptując psa, nie zmieni się całego świata, ale można zmienić cały świat tego psa - mówi dr Bienek w rozmowie opublikowanej na Facebooku.

Adoptujmy więc zwierzaki, ale róbmy to odpowiedzialnie. Nieprzemyślane adopcje prowadzić mogą do porzuceń, a te zawsze wiążą się z wielkim cierpieniem zwierząt.

Zobaczcie rozmowę Małgorzaty Kożuchowskiej z dr Bienek o odpowiedzialnej adopcji psów:

Źródło: Facebook.com @PedigreePolska

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Gwiazdy i ich zwierzęta

Tomasz Kammel podzielił się z internautami niezwykłą historią. W centrum wydarzeń jamnik

Czytaj więcej >
youtube/inside edition

Gwiazdy i ich zwierzęta

Reporterka nagrywała materiał o skradzionym psie, kiedy nagle go zauważyła

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego wspominamy Zofię Czerwińską i jej niezwykłego psa

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Joaquin Phoenix namawia do uwolnienia dwóch niedźwiedzi. Otrzymał poparcie PETA

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Maciej Mikołajczyk mówi stop transportowi konnemu na trasie do Morskiego Oka

Czytaj więcej >
pies pająk 2014 rok

Gwiazdy i ich zwierzęta

Tak zmieniła się Chica po 6 latach. Suczka, która zagrała ogromnego pająka jest głucha, wciąż kochana

Czytaj więcej >