Swiatzwierzat.pl

Instagram.com @malgorzatakozuchowska_

Jak odpowiedzialnie adoptować psa? Małgorzata Kożuchowska zna odpowiedzi

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Emil Hoff

Małgorzata Kożuchowska jest znana z troski o zwierzęta i brania udziału w akcjach popularyzujących wiedzę na temat opieki nad nimi. Gwiazda "Rodzinki.pl" ma cenne porady dla internautów, dotyczące odpowiedzialnej adopcji psów. Czy się z nimi zgadzacie?

Trwa sezon na porzucanie zwierząt domowych . Biedne psy wyrzucane są na poboczach, wiązane w lasach, czasem przerzucane przez cudze płoty. Wszytko przez wakacje.

Porzucenia skutkiem nieprzemyślanych adopcji

W sezonie wakacyjnym Polacy, którzy nie wiedzą, co zrobić ze swoimi pupilami przed wyjazdem na urlop, nierzadko po prostu je porzucają. Schroniska dla zwierząt w miesiącach letnich są przepełnione.

Tak dzieje się co roku, a w obecnym jest jeszcze gorzej. Wszystko przez to, że w dobie pandemii koronawirusa Polacy adoptowali wiele psów i kotów nieodpowiedzialnie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami i obowiązkami, jakie wynikają z posiadania zwierzęcia.

Kożuchowska pyta specjalistkę

Małgorzata Kożuchowska postanowiła zrobić coś, by przemówić Polakom do rozsądku. Przeprowadziła ważną rozmowę z lekarką weterynarii, Ewą Bieniek, pracującą w schronisku w Celestynowie, na temat odpowiedzialnej adopcji zwierząt.

Aktorka spytała najpierw, jakie kryteria doboru psa stosować w czasie adopcji. Dr Bienek odpowiedziała, że nie ma ścisłej instrukcji, ale warto kierować się ogólnymi wskazaniami.

Jak wybrać pieska do adopcji?

Jak dobrać odpowiedniego psa do adopcji? Przede wszystkim nie należy kierować się odruchem serca, wyglądem pieska czy wzruszającymi zdjęciami albo filmikiem widzianym w Internecie.

Adopcja psa to zbyt poważna decyzja, by podejmować ją na gorąco. Trzeba ją przemyśleć i wybrać takiego psa, który będzie pasował do naszego własnego temperamentu, warunków życiowych i finansowych.

Pracownicy schroniska dla psów powinni zawsze przeprowadzić z osobą adoptującą wywiad środowiskowy, np. w formie ankiety. W takiej ankiecie mogą znaleźć się np. pytania o wykonywany zawód, ilość wolnego czasu, inne zwierzaki w domu, poglądy na zwierzęta innych domowników itp. Dzięki takiej ankiecie pracownicy schroniska mogą pomóc danej osobie wybrać dla niej najlepszego psa - lub w ogóle odradzić adopcję.

Np. osoba starsza, mieszkająca na czwartym piętrze bloku bez windy, nie powinna adoptować dużego psa, bo będzie jej trudno go okiełznać, ułożyć, a tym bardziej przetransportować do weterynarza, gdyby coś się stało.

Jakie są najczęstsze błędy przy adopcji psa?

Małgorzata Kożuchowska spytała następnie o najczęstsze błędy popełniane w czasie adopcji psów. Dr Bienek wyjaśniła, że najczęstszym błędem jest właśnie podejmowanie nieprzemyślanych decyzji.

Niektóre popularne rasy psów, np. pieski brachycefaliczne (ze spłaszczonymi pyszczkami, jak mopsy i buldogi) mogą cierpieć na różne problemy zdrowotne, a nawet wymagać kilku operacji. Leczenie takich psów bywa bardzo kosztowne, co trzeba brać pod uwagę, decydując się na adopcję psa.

Wiele osób adoptuje też psy, bo liczy, że zwierzak skłoni je do bardziej aktywnego trybu życia. Dr Bienek tłumaczy, że to się nie sprawdza, a potem są problemy z wyprowadzaniem psa. Zawsze trzeba pamiętać, że pies wymaga regularnych spacerów i jeśli ktoś nie ma na nie czasu, to nie ma też czasu na psa.

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy i ich zwierzęta

Agnieszka Woźniak-Starak przestraszyła się nie na żarty. Teraz przestrzega właścicieli psów
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Piotr Rubik wydał majątek na psa z pseudohodowli. Kwota przyprawia o zawrót głowy
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Zofia Zborowska w żałobie. Straciła najwierniejszego przyjaciela, cała rodzina żegna Ziutka
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Filip Chajzer kupił psa. Ma niezwykłą zdolność, idealnie nadaje się do tropienia trufli
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Anna Karwan pochwaliła się owczarkiem australijskim. Czy kupowanie rasowych psów to snobizm?
Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Królowa Elżbieta II tuż przed śmiercią złamała rodzinną tradycję. Zrobiła to z miłości do zwierząt
Czytaj więcej >
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]