Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak koty okazują miłość? 10 oznak, że twój kot bardzo cię kocha
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 25.02.2020 18:30

Jak koty okazują miłość? 10 oznak, że twój kot bardzo cię kocha

jak koty okazują miłość
Fot.pexels.com

Jak koty okazują miłość? Już dawno dowiedziono, że w opowieściach o egoistycznych kotach, które nie przywiązują się do człowieka, tylko miejsca, nie ma słowa prawdy. Koty jak najbardziej kochają swoich opiekunów i przejmują się nimi. Tylko ludzie… czasem nie wiedzą, o co chodzi ich pupilom. Jak koty okazują swoją miłość?

Jak koty okazują miłość? Czasami zachowania, które nam wydają się niewinnym dziwactwem, mają o wiele głębsze źródło i świadczą nie tylko o drapieżnej naturze kota albo chęci bycia pogłaskanym. Dlatego warto zapoznać się z naszą listą 10 dowodów na to, że twój futrzak cię kocha, by móc lepiej zrozumieć własnego pupila. Przekonaj się, że rzeczy, na które do tej pory nie zwracałaś uwagi, to kocie wyznanie miłości. Wiedziałaś, że o to chodzi twojemu kotu?

1. Jak koty okazują miłość? Przynoszenie opiekunowi prezentów

Jak koty okazują miłość człowiekowi? Pewnie niejeden raz wpadłeś w panikę, kiedy kot przyniósł ci upolowaną mysz albo ptaka? To znak, że kot martwi się o ciebie i chce, żebyś miał co jeść. Takie prezenty świadczą o jego chęci „dołożenia się” do domowej spiżarni. Dlatego nie złość się i nie krzycz na zwierzaka, gdy ponownie znajdziesz na wycieraczce kłopotliwy podarunek.

2. Jak koty okazują miłość człowiekowi? Twój pupil chodzi za tobą krok w krok

Jak koty okazują miłość? Twój kot towarzyszy ci, kiedy bierzesz prysznic, gotujesz obiad, a gdy kładziesz się do łóżka, natychmiast pakuje się obok? Najwyraźniej jesteś dla niego ważny i nie może się z tobą rozstać! Chce mieć pewność, że nie zagraża ci niebezpieczeństwo. Oczywiście w razie potrzeby rzuci się na napastnika z pazurami i zębami!

3. Jak koty okazują przywiązanie? Kot układa się na twoich kolanach i zasypia

Myślisz, że kot szuka wyłącznie ciepła i wygody, kiedy układa się na twoich kolanach? Musisz wiedzieć, że te zwierzęta nigdy nie wybierają na miejsce spoczynku obszarów, na których czują się zagrożone. Dlatego zasypianie na kolanach opiekuna pokazuje, że ma do niego zaufanie i uważa, że obroni go w razie zagrożenia.

4. Jak kot okazuje miłość do właściciela? Kot odsłania swój brzuch

Jak koty okazują miłość? Odsłanianie brzucha przez czworonoga, czy mowa o kocie, czy psie, świadczy o jego absolutnym zaufaniu. To miejsce, które podczas ataku albo zagrożenia zwierzak stara się chronić.

Dlatego żaden kot nie odsłoni brzucha, dopóki nie będzie mieć pewności, że nie ma się czego bać. To także wyraz uległości. W ten sposób kot mówi: uważam cię za przyjaciela, a nie wroga. Kot zachowuje się w ten sposób, kiedy chce „ugłaskać” potężniejszego kociego przeciwnika i przekonać, żeby odpuścił sobie atak.

5. Jak koty okazują miłość? Kot kładzie swoją głowę na twojej

Jak koty okazują przywiązanie? Układanie przez kota swojej głowy na twojej nie jest wyłącznie rodzajem pieszczoty. Niewielu właścicieli zdaje sobie sprawę, że w ten sposób ich pupil… oznacza ich swoimi feromonami! To komunikat dla innych zwierzaków w okolicy: ten człowiek należy do mnie i wara wam od niego! Jednak w żarcie, że kot jest właścicielem człowieka, tkwi ziarno prawdy.

6. Jak koty okazują przywiązanie? Kot patrzy na ciebie i mruga

Jak kot okazuje miłość do właściciela? Zastanawiasz się, co ma na myśli twój kot, kiedy patrzy na ciebie i powoli mruga? Bez paniki! On po prostu daje ci do zrozumienia, że jest zadowolony i dobrze się czuje w twoim towarzystwie. Dlatego, zamiast rozmyślać, co twój pupil znowu kombinuje, podrap go, pogłaszcz i zapewnij, że także go kochasz.

7. Jak kot okazuje miłość do właściciela? Kot głośno mruczy

Nie trzeba nikogo przekonywać, że głośne mruczenie, szczególnie podczas głaskania, jest wyrazem kociego zadowolenia. Jednak nie zawsze chodzi tylko o przyjemność. Co oznacza mruczenie kota? Co ciekawe, nie służy ono wyłącznie do okazania radości, lecz także… jako kołysanka!

Na pewno zauważyłaś, że kotka często głośno mruczy swoim maluchom. W ten sposób usypia je i uspokaja. Czasami jednak mruczenie stanowi oznakę stresu albo zaniepokojenia. Wtedy kocie odgłosy wyraźnie różnią się od tych wydawanych podczas głaskania i powinny zwrócić twoją uwagę, że coś jest nie tak. Bywa, że zwierzak w taki sposób stara się zmniejszyć odczuwany przez siebie ból.

8. Jak koty okazują miłość człowiekowi? Kot ugniata cię łapkami

Jak kot okazuje miłość do właściciela? Myślisz, że kiedy kot wchodzi na ciebie i ugniata cię łapkami, chodzi mu o umoszczenie sobie wygodnego miejsca do leżenia? Błąd! Takie zachowanie ma źródło jeszcze we wczesnym dzieciństwie.

Kiedy twój podopieczny był jeszcze kociakiem, ssał mleko z piersi swojej kociej mamy. Żeby zaczęło lecieć, musiał ugniatać to miejsce łapkami. Dlatego ten gest podświadomie kojarzy mu się z miłością, ciepłem i bezpieczeństwem. Gdy czuje się tak dobrze „jak u mamy”, instynktownie powtarza tę czynność.

9. Jak kot okazuje miłość do właściciela? Kot cię oblizuje

Lizanie swojego właściciela, podobnie jak ugniatanie łapkami, wzięło się z pierwszych dni twojego pupila. Kocia mama po jego narodzinach nieustannie wylizywała każdy zakamarek ciała malucha. Robiła tak, by wzmocnić ich więź oraz zachować malucha w dobrym zdrowiu.

Dlatego kot powtarza schemat, oblizując brodę i włosy opiekuna. Co ciekawe, kiedy kot oblizuje dokładnie twoją rękę, pragnie… poprosić cię o pomoc w myciu. Najwyraźniej darzy cię zaufaniem na tyle, że liczy na wsparcie w codziennym czyszczeniu futerka. Zostawianie śliny na dłoni właściciela służy ułatwieniu mu zadania.

10. Jak kot okazuje miłość do człowieka? Kot wychodzi ci na powitanie

Kot wychodzi ci na powitanie? Z pasją ociera się o twoje nogi? Gratulacje! Najwyraźniej darzy cię głębokim uczuciem. Kocie gruczoły zapachu znajdują się w pyszczku oraz pod ogonem. Im intensywniej zwierzak się o ciebie ociera, tym bardziej oznacza, do kogo należysz.

Czasami koty na powitanie stają na tylnych łapach i opierają się o nogi opiekuna i podskakują, głośno przy tym miaucząc. Najwyraźniej zwierzak stęsknił się za tobą i teraz domaga się atencji. To znak, że musiał wyczekiwać, aż wrócisz, więc powinieneś teraz zrewanżować się za jego oddanie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

jak koty okazują miłość

Twój kot głośno mruczy, kiedy go drapiesz albo głaszczesz? To oznaka wielkiego zadowolenia!

jak koty okazują miłość
jak koty okazują miłość
fot. unsplash.com Ryan McGuire

Kocie gruczoły zapachu znajdują się w nosie oraz pod ogonem. Dlatego kiedy kot intensywnie się o ciebie ociera, to znak, że chce oznaczyć cię jako swoją „własność”.

jak koty okazują miłość

Kot oblizuje twoją dłoń? Najwyraźniej próbuje cię zachęcić do wspólnych zabiegów higienicznych!

jak koty okazują miłość
fot. unsplash.com Jonas Vincent

Jak koty okazują miłość? Odsłanianie brzucha to wyraz absolutnego zaufania!