Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego kot miauczy? Fakty i mity
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 30.07.2020 19:05

Dlaczego kot miauczy? Fakty i mity

Dlaczego kot pije wodę z kranu
fot. Kazuky Akayashi on Unsplash

Dlaczego kot miauczy? To pytanie zadaje sobie każdy miłośnik zwierząt. W zależności od sytuacji koty potrafią wydobywać z siebie różne dźwięki miauczenia. Jak się okazuje, każdy z nich jest innym komunikatem dla człowieka.

Dlaczego kot miauczy? To, że próbuje się z nami skomunikować, jest logiczne, jednak co chce nam przekazać? Koty wyrażają swoje potrzeby mową ciała i własnych odgłosów. Warto zauważyć, że barwa i tonacja miauczenia często się zmieniają. Sygnały kota mogą być kluczowe w zapewnieniu mu przez człowieka komfortu i bezpieczeństwa.

Dlaczego kot miauczy?

Człowiek nie zawsze potrafi odczytać wiadomości przekazywane przez zwierzęta. Miauczenie kota niekiedy pozostaje jedynym środkiem komunikacji, zwłaszcza kiedy wie, że jest on niewidoczny dla człowieka. Takich sytuacji jest wiele, na przykład, kiedy chce, abyśmy mu otworzyli drzwi. Koty to inteligentne zwierzęta, dla których komunikacja werbalna nie stanowi problemu. Często obserwują otoczenie i na ich podstawie wysyłają odpowiednie komunikaty. Jeżeli zastanowimy się nad pytaniem, dlaczego kot miauczy, możemy wyciągnąć prosty wniosek. Jako że miauczenie wynika z ich natury, wykorzystują go do kontaktu z człowiekiem i innymi zwierzętami.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego koty miauczą bez powodu? Jak się okazuje, nie robią tego wyłącznie dla fantazji. W tym momencie warto wyodrębnić pewne sytuacje i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących miauczenia kota. Jeżeli posiadasz futrzanego czworonoga, pewnie wiesz, że w zależności od jego potrzeby, wydobywany przez jego dźwięk będzie inny. Nie zawsze potrafisz odczytać jego intencje, nie zawsze też wiesz, dlaczego to robi. Niejednokrotnie spotkałeś się też z sytuacją, kiedy twój kot nagminnie miauczał, mimo tego, że spełniłeś jego wszystkie zachcianki. Co koty mają na myśli?

 1. Nagła zmiana w ostatniej chwili. Rząd wprowadził nowe zasady, obejmą wszystkich obywateli kraju
 2. Miała 15 lat, gdy usłyszała o niej cała Polska. Gwiazda „Cześć, Tereska” stoczyła się na samo dno
 3. Szczenięta bawiły się pod pudełkiem, nikt nie wiedział, co razem kombinują. Wszystko stało się jasne, kiedy zajrzano do środka

Miauczy instynktownie

Wiele ludzi zastanawia się, dlaczego kot miauczy jak dziecko? Mimo że może wydawać się to skomplikowane, to odpowiedź jest naprawdę prosta. Jak już wspominaliśmy, koty to bardzo instynktowne zwierzęta. Są sytuacje, kiedy kot zauważa, że człowiek przejmująco reaguje na płacz dziecka. Prowadząc obserwację i wsłuchując się w dźwięki, zaczyna imitować płacz dziecka, by zwróć na siebie uwagę. Zwierze niekiedy widzi, że płacz dziecka jest wołaniem o posiłek. Co ciekawe, koty, które domagają się jedzenia, wydają z siebie bardziej przejmujące dźwięki. To by wyjaśniało, dlaczego koty wydają z siebie ‚płaczliwe dźwięki’ i miauczą, jak małe dziecko.

Miauczy, kiedy widzi, że czujesz się źle

Koty są niezwykle instynktowne i potrafią wyczuć, kiedy ich właściciel czuje się źle. Miauczenie ma wyrazić to, że są w pobliżu i dotrzymują ci towarzystwa. Co ciekawe, koty miauczą również w sytuacji, kiedy same nie czują się za dobrze. Robią to z dwóch powodów, po pierwsze chcą, abyś zauważył, że jest coś nie tak, po drugie, w ten sposób odwracają swoją uwagę od boleści. Jeżeli jesteśmy w wątku zdrowia, warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kot miauczy, jak kicham? Właściciele kotów często zwracają na to uwagę, prawdą jest, że nie każdy zwierzak będzie na to reagował. Zazwyczaj miauczą, są wyczulone na pewne dźwięki. Charakterystyczne kichanie może je denerwować lub ciekawić, podobnie będzie w sytuacji, kiedy kot słyszy śpiew.

Okres godowy kotów

Zauważyłeś, że twój kot miauczy więcej niż zwykle? Dodatkowo ton jego głosu różni się od tego, jaki wydobywał zazwyczaj? Pewnie zadajesz sobie pytanie, czemu mój kot ciągle miauczy? Są sytuacje, kiedy właściciel nie ma pojęcia, o co chodzi zwierzakowi. Zwłaszcza w momentach, kiedy zapewniłeś mu wszystko, o co zazwyczaj cię prosił. Jeżeli nie odnalazłeś przyczyny, dlaczego kot głośno miauczy i robi to przez cały czas, możesz podejrzewać, że zbliża się okres godowy kotów. Zarówno kotki, jak i kocury będą w tym okresie wydobywały z siebie charakterystyczny dźwięk. Możesz zauważyć, że będą chciały wydostać się z domu, będą bardziej pobudzone.

Miauczy kiedy potrzebuje towarzystwa

Chociaż koty uważane są za egoistów, to potrzebują towarzystwa i miłości. Lubią drapanie i pieszczoty, niekiedy mogą reagować na nie agresją, jednak zawsze jest ona uzasadniona. To, że potrzebują bliskości, wyjaśnia nam, dlaczego wydają z siebie dźwięki w nocy. Dlaczego kot miauczy w nocy? Owszem, w ten sposób daje znak, że jest w pobliżu. Niekiedy jednak chodzi o coś więcej. Koty bardzo często miauczą (a zwłaszcza w nocy), kiedy czują się niespokojne. Mogą odczuwać strach, kiedy są same w innym pomieszczeniu. Sytuacja ta może się pojawiać również wtedy, kiedy wrócicie z kotem z jakiejś podróży. Wyczuje on inne zapachy i będzie sfrustrowany. Jeżeli nie możesz spać przez jego odgłosy, a tym samym chcesz poprawić jego nastrój, zakup sprej z kocimiętką i psiuknij w niektóre miejsca mieszkania.

Chcą nas wychować

Nie tylko my próbujemy wychować kota, ale on nas także. Swoją tonacją głosu manipuluje właściciela i oczekuje od niego konkretnych zachowań. Kot zauważa nasze reakcje i z czasem powtarza swoje działania, aż do momentu, kiedy właściciel będzie reagował na nie rutynowo. Świetnym przykładem na to może być sytuacja, kiedy chce się dostać do domu. Dlaczego kot miauczy pod drzwiami? Zauważył pewnie, że wydobywając z siebie głos, może liczyć na twoją reakcję. Oczekuje, że wpuścisz go do środka i uczy cię, że zawsze, kiedy będzie chciał wejść, da ci swój sygnał.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego kot miauczy

Koty miauczą, bo chcą nam coś zakomunikować. Komunikacja werbalna jest jedną z kluczowych w porozumieniu się z człowiekiem.

dlaczego kot miauczy

Koty mogą nagminnie miauczeć, kiedy zbliża się ich okres godowy.

dlaczego kot miauczy

Jeżeli zauważysz, że twój kot jest osłabiony i miauczy, może to robić, aby odwrócić swoją uwagę od bólu.

dlaczego kot miauczy

Koty mogą miauczeć w nocy, kiedy czują się niespokojne lub brak im towarzystwa.

dlaczego kot miauczy

Koty czują, że coś się dzieje. Zauważają, kiedy czujesz się źle i mogą miauczeć, aby pokazać ci, że są obok.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Koniec z tanim mięsem? Czeka nas prawdziwa rewolucja, zmiany są nieuniknione
 2. Pies zagląda do trumny właściciela. Dokonuje strasznego odkrycia
 3. Koń zrzucił trenerkę z grzbietu. Spłoszone zwierzę stratowało ją. Tragiczny finał wypadku w polskiej stadninie
 4. Gwiazdor TVN poniżył Agatę Dudę? Nagrał wideo, w którym zakpił z Pierwszej Damy
 5. Tysiące fanów czekało na wieści. Żona ujawniła właśnie pilną wiadomość o Jerzym Stuhrze
 6. Największy polski bank wydał pilne ostrzeżenie. Sytuacja jest bardzo poważna
 7. Lojalny pies nie opuścił właściciela. Czekał z nim do przyjazdu pogotowia, nie chciał go zostawiać
 8. Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
 9. Pożar nie jest pierwszą tragedią w „Nasz nowy dom”. Uczestniczka Kasia zginęła w dramatycznym wypadku, miała jedynie 19 lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!