Jak koty okazują ból? 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła Ci pupil
Choć ból nie należy do przyjemnych doznać, w rzeczywistości jest bardzo potrzebny. Dzięki niemu bardzo często jesteśmy świadomi skaleczeń lub dotykających nas chorób. Koty również go odczuwają, ale rzadko otwarcie okazują, że coś im dolega. Warto jednak wiedzieć, po czym rozpoznać, że kota coś boli, aby móc mu jak najszybciej pomóc.
Każdy właściciel mruczka doskonale zdaje sobie sprawę, że pomimo krzywdzących stereotypów na temat tych zwierząt, koty manifestują swoją sympatię i przywiązanie na różne sposoby. Może i nie są przesadnie wylewne w okazywaniu miłości, ale dawanie subtelnych sygnałów opanowały do perfekcji.
Jak odczuwany ból wpływa na zachowanie kota?
Czasem nasz ulubieniec zachowuje się w niepodobny do siebie sposób i trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest tego przyczyną. Jeśli pewne nawyki nie ustępują od dłuższego czasu, powinna nam zapalić się lampka ostrzegawcza. Niestety, nagła zmiana przyzwyczajeń oraz dziwne zachowanie mogą być objawami bólu.
Kiedy naszego kota coś boli, nie powie nam o tym. Kotowate idealnie potrafią ukrywać choroby i ból, gdyż niejakie przyznanie się do słabości mogło kosztować je życie. Aby nie paść ofiarą innych drapieżników czy też nie utracić swojej pozycji w stadzie, maskowały poczucie dyskomfortu najlepiej jak to tylko możliwe.
Chociaż kiedyś taka metoda rzeczywiście mogła nieść ze sobą korzyści, dziś dla naszych kanapowców jest to spore utrudnienie w porozumieniu się z opiekunem. Na szczęście jest kilka oznak, dzięki którym można rozpoznać, że naszego mruczka coś boli.
Po czym rozpoznać, że kota coś boli?
-
Zmienia się jego aktywność
O tym, że kota coś boli, może świadczyć każda nagła zmiana sposobu życia i jego aktywności. Kot odczuwający dyskomfort związany z bólem może zachowywać się inaczej niż wcześniej. Dotychczas spokojne i ospałe mruczki mogą stać się bardziej ruchliwe albo wręcz przeciwnie - tzw. wulkany energii potrafią utracić witalność i chęć do psot.
-
Zbyt często bądź intensywnie wylizuje się i drapie
Takie zachowanie może świadczyć o wielu dolegliwościach, począwszy od alergii pokarmowej, przez pasożyty i grzybice, kończąc na chorobach skóry i zranieniach.
-
Nadmiernie miauczy
Nadmierne i często głośniejsze miauczenie może być oznaką dolegliwości bólowych u kota. Może to być przeciągłe miauczenie, ale także napadowe. W momencie pojawienia jesteśmy w stanie rozpoznać przyczynę bólu. Dla przykładu - kot cierpiący na zakłaczenie będzie odczuwał nasilenie bólu podczas dotykania jego brzucha.
-
Przełamanie rutyny
Kolejnym symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność, są wszelkie zmiany w codziennym grafiku naszego mruczka. Koty uwielbiają rutynę i niezmienność, dlatego zwykle wstają o tej samej porze i mają stałe miejsca odpoczynku. Dlatego kiedy mruczek, który do tej pory nie miał nic przeciwko braniu na ręce i przytulaniu, zaczyna tego unikać, to może być dla nas sygnał, że coś jest nie tak. To samo tyczy się zwierzaków, które dotychczas chętnie korzystały z kuwety i nagle zaczynają załatwiać się poza nią,
-
Zmieniła się postawa ciała kota
To, jaką pozycję przyjmuje nasz kot, może mieć ogromne znaczenie. Jeżeli mruczek ma problemy z oddychaniem, przyjmuje pozycję sfinksa, dzięki której jest mu łatwiej oddychać, natomiast kiedy boli go brzuch, leży z łapkami schowanymi pod siebie.
-
Ma inny wyraz pyszczka
Niektóre oznaki bólu można czasem wyczytać z pyszczka kota. Kiedy pupil ma przymknięte oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przymglone spojrzenie, zaostrzone rysy pyszczka lub oklapnięte uszy, warto się mu bliżej przyjrzeć i rozważyć umówienie wizyty u weterynarza.
-
Jest agresywny
Kot, który odczuwa ból, może reagować agresywnie, chcąc w ten sposób pokazać, żeby mu nie przeszkadzać i go nie dotykać. Jeśli mruczek, który nigdy wcześniej nie gryzł, nie drapał i nie syczał, nagle reaguje w ten sposób, może cierpieć z powodu dolegliwości bólowych.
-
Jego skóra i sierść są w nie najlepszej kondycji
Wygląd skóry i sierści także może wiele powiedzieć o stanie zdrowia kota. Jeżeli sierść nadmiernie wypada, a na skórze pojawia się łysienie lub rany, to również może być oznaką, że jego organizm dotknęła infekcja bądź cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego. Należy wtedy zabrać go do weterynarza, który postawi diagnozę i opracuje plan leczenia.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie
-
Kierowca autobusu udzielił pomocy sarence leżącej przy drodze. Nikt inny nie zareagował
-
Właściciel uczy psy nowej komendy. Kot skradł całe show, nagranie absolutnym hitem
Źródło: koty.pl