Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat

twitter/Nautispots

Hiszpańskie władze ograniczają żeglugę łodzi. Winne są agresywne zwierzęta

12 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Sytuacja w uwielbianej przez polskich turystów Hiszpanii zaostrza się. Turyści i lokalni mieszkańcy decydujący się na żeglugę wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża kraju muszą zachować szczególną ostrożność. Przyczyną są nasilające się ataki gigantycznych morskich ssaków.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy w Hiszpanii odnotowano zwiększoną liczbę incydentów z orkami. Ostatni z nich miał miejsce w ubiegły poniedziałek u wybrzeży Kadyksu, kiedy to stado waleni weszło w interakcję z dwoma żaglowcami, powodując poważne zniszczenia.

Orki szarżują na statki u wybrzeży Hiszpanii

Zwierzęta uderzały w kadłuby z taką siłą, że uszkodzeniu uległy stery. Załoga nie była w stanie przepłynąć z powrotem do portu, dlatego na ratunek przypłynęły im morskie służby ratunkowe.

Z opublikowanych statystyk wynika, że w tym roku odnotowano już przeszło 56 ataków waleni w regionie między przylądkami Trafalgar i Punta Paloma (Tarifa). Lokalne służby ratownicze udzieliły pomocy 25 małym statkom.

Hiszpańskie ministerstwo transportu nie czekało z decyzją. Zadecydowano o ograniczeniu możliwości obserwowania orek przez turystów, która cieszy się wielką popularnością. Niewątpliwie będzie miało to ogromny wpływ na lokalną turystykę

Ponadto, w komunikacie powiadomiono, iż we sierpniu żeglowanie łodzi o długości poniżej 15 metrów u wybrzeży Kadyksu, w południowo-zachodniej części kraju ulega ograniczeniu. Restrykcje obowiązują do 20 sierpnia z możliwością ich przedłużenia lub odwołania, w miarę rozwoju wydarzeń

- Zaleca się, aby w przypadku zauważenia orek u wybrzeży hiszpańskiego Kadyksu w miarę możliwości wyłączyć silnik i zatrzymać maszynę, opuścić żagle, pozostawić ster na kursie, odłączyć sondę i unikać bliższego kontaktu ze zwierzętami - ostrzega lavanguardia.com.

Pies sam w domu

Ojciec zapomniał o śniadaniu na stole. Pies omal nie przypłacił tego życiem

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego orki atakują ludzi?

Okazuje się, że agresywne zachowanie morskich ssaków zaskakuje samych naukowców. Eksperci nie potrafią znaleźć logicznego wytłumaczenia zaobserwowanego zjawiska. Niemniej jednak wspólnie uznają, iż powoli staje się ono normą.

W sprawie wzmożonych ataków orek głos zabrał Ezequiel Andréu Cazalla, naukowiec prowadzący badania nad tymi gatunkami od ponad 16 lat. Hiszpański znawca także nie rozumie, skąd bierze się owa tendencja.

- Nigdy nie było tylu, nic podobnego się nie wydarzyło - mówił cytowany przez lavosdigital.es.

Niektórzy eksperci zastanawiają się, czy ataki są w rzeczywistości formą zabawy bądź samoobrony przed zbliżającymi się jednostkami pływającymi wzmagającymi w nich stres.

Warto zaznaczyć, że w lecie wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii można zaobserwować stada orek płynących za ławicami tuńczyków i konkurujących o pożywienie.
Zobacz zdjęcie:

Źródło: onet.turystyka.pl

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiEwa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >

Pozostałe

Słoniątko chciało przytulić się do turystki. Nie było łatwo, ale zdecydowanie warto

Czytaj więcej >

Pozostałe

63-latek nie chciał wypuścić myszołowa na wolność. Musiała interweniować policja

Czytaj więcej >