Swiatzwierzat.pl
kolizja

facebook/OSP KSRG Włoszakowice

Groźny wypadek pod Poznaniem, doszło do "czołówki". Na drogę wybiegł jeleń

26 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Na drodze między Nietążkowem a Podśmiglem pod Kościanem w Wielkopolsce doszło do poważnego wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i zwierzęcia. Cztery osoby zostały zabrane do szpitala.

O dużym pechu może mówić kierowca, który doprowadził do czołowego zderzenia z nadjeżdżającym pojazdem. Przyczyną wypadku było nagłe wtargnięcie zwierzyny na jezdnię.

Jeleń wyskoczył na jezdnię, cztery osoby hospitalizowane

Do zdarzenia doszło w niedzielę późnym wieczorem, około godziny 18. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed kierowany przez 31-latka samochód osobowy marki peugeot wbiegł jeleń. Zwierzę pojawiło się tam nagle, dlatego nie było możliwości wcześniejszej reakcji.

Samochód uderzył w zwierzę, a następnie zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka suzukim. Oba rozbite pojazdy wylądowały na poboczu.

BeFunky-collage - 2022-09-26T120340.306

Prosięta uratowane z rzeźni. Niewiarygodne, jak wyglądał ich pierwszy kontakt ze światem

CZYTAJ DALEJ

W wypadku ranne zostały cztery osoby - kierowcy i pasażerowie obu samochodów. Kierujący peugeotem oraz dwójka pasażerów z poważnymi obrażeniami zostali zabrani przez karetki pogotowia. Jak informuje Jarosław Lemański, oficer prasowy kościańskiej policji, drugi z kierowców został przetransportowany do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Na miejscu zdarzenia pracowały jednostki straży pożarnej z Kościana, Leszna i OSP. Zderzenia z samochodem nie przeżył jeleń.

Uwaga na zwierzęta na drodze

To niejedyna kolizja z dzikim zwierzęciem w przeciągu ostatnich tygodni. Lato się już z nami pożegnało, przyszła jesień i czas zmian w przyrodzie. O tej porze roku zaczynają się wędrówki leśnych stworzeń. Przemieszczanie się zwierząt jest naturalnym elementem ich zachowania. W zależności od gatunku, płci, wieku i pory roku migracje te mają różny cel i różną motywację. Wędrują nie tylko ptaki, ale i ssaki kopytne.

Raporty sporządzane przez Lasy Państwowe dowodzą, że najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się również sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry, które usiłują przedostać się na drugą stronę jezdni.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione i zdjęcie nogi z gazu. Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla zwierzęcia, ale także co ważne dla kierowców i pasażerów. Kierowca, który w takim terenie będzie jechał z nadmierną prędkością, może nie mieć wystarczająco dużo czasu na reakcję, zahamowanie czy wykonanie manewru ominięcia nagłej i niespodziewanej przeszkody na drodze.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: OSP KSRG Włoszakowice

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >