Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > GIS ostrzega, strzeż się bąblowicy. Możesz się nią zarazić od zwierząt
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.07.2021 02:00

GIS ostrzega, strzeż się bąblowicy. Możesz się nią zarazić od zwierząt

Zdjęcie podglądowe
unsplash/paul hanaoka

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed groźną chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych. W okresie letnim liczba zachorowań a tę przypadłość bije rekordy, zwłaszcza wśród najmłodszych. Co sprawia, że bąblowica tak często atakuje dzieci?

Bąblowica czyha na nieostrożnych miłośników owoców oraz wielbicieli czułości ze zwierzętami. Chorobą przenoszona z czworonogów na ludzi w prosty sposób może przedostać się do organizmu i zaprowadzić chaos. Podpowiadamy, jak się przed nią skutecznie bronić.

GIS ostrzega, uważaj na bąblowicę!

Czym jest bąblowica? Najprościej ujmując, jest to choroba powodowana przez pasożyty, a dokładniej larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Do zakażenia dochodzi wskutek zjedzenia jaj tasiemca znajdujących się w kale zakażonych psów oraz lisów.

Odchodami czworonogów mogą zostać zabrudzone produkty spożywcze mające kontakt z ziemią. Jaja przenoszone są również na nieumytych dłoniach i sierści zwierząt, dlatego łatwo przedostają się do ludzkiego organizmu w trakcie zabawy i pielęgnacji zakażonego pupila.

Spożyte larwy tasiemca przedostają się układu pokarmowego, a w następnej kolejności do krwi i narządów wewnętrznych, gdzie tworzą cysty wypełnione płynem. Powiększające się cysty wywołują ucisk na otaczające tkanki i w konsekwencji prowadzą do upośledzenia pracy organów, a nawet śmierci.

Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego - może przebywać w organizmie nawet kilka lat po zjedzeniu jaj, nie dając żadnych objawów. Występuje prawie na całym świecie, głównie na terenach wiejskich i podmiejskich.

Co robić, by uniknąć zachorowania na bąblowicę?

Poniżej przedstawiamy listę kluczowych wskazówek, jak przeciwdziałać i zapobiec zachorowaniu na bąblowicę.

  • należy przestrzegać podstawowe zasady higieny podczas i po pracy w polu/ogrodzie/lesie,

  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz przeprowadzać regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce,

  • pamiętać o każdorazowym myciu rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem posiłków,

  • myć lub poddawać obróbce termicznej warzywa, owoce leśne,

  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta.

W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką. Zastosowanie odpowiednich leków daje możliwość całkowitego wyleczenia. Zobacz zdjęcia:

Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined
Wytyczne
undefined

Źródło: www.gis.gov.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!