Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gdzie wgryzają się kleszcze? Jedno miejsce może zaskoczyć, sprawdzaj je po każdym spacerze
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 02.04.2023 07:44

Gdzie wgryzają się kleszcze? Jedno miejsce może zaskoczyć, sprawdzaj je po każdym spacerze

None
pixabay/Schreibweise

Coraz ładniejsza pogoda za oknem zachęca do spacerów, także tych z psami. Opiekunowie często wybierają się z czworonogami do lasów, parków i na łąki. To także pora, w której coraz bardziej aktywne zaczynają być kleszcze. Te pasożyty mogą być nosicielami poważnych chorób, które są niebezpieczne dla naszych milusińskich.

Niezwykle ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć nie tylko siebie, ale i psa. Czworonogi uwielbiają węszyć w trawach i krzakach, które są siedliskiem kleszczy. Zazwyczaj na ciele pupila wgryzają się w kilka konkretnych miejsc, jedno z nich może was mocno zaskoczyć!

Gdzie należy spodziewać się kleszczy u psa?

Pierwsze promienie słońca sprawiają, że bardziej aktywni stają się nie tylko ludzie, ale także przyroda. Jej nieoderwaną część stanowią także kleszcze. To zmora wszystkich opiekunów czworonogów, którzy wypuszczają je na podwórko lub uwielbiają wspólne spacery po zarośniętych terenach. Zwłaszcza w tym okresie powinni dokładnie przyglądać się swoim pupilom po każdym wyjściu na zewnątrz, ponieważ pasożyty te często przenoszą poważne choroby, bardzo niebezpieczne dla pupili.

Po powrocie ze spaceru lub zabawy na podwórku wszyscy właściciele powinni koniecznie przyjrzeć się swoim zwierzętom, by upewnić się, czy aby na pewno nie przyniósł on na sobie niechcianego gościa w postaci kleszcza. Stworzenia te najczęściej wgryzają się w okolice ich brzucha, uszu, oczu, krocza, ogona i pod pachami. Jednak bardzo często wybierają również miejsce pod obrożą, która rozchyla sierść i może zostać bardzo łatwo przeoczone podczas kontroli.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Kleszcze przenoszą groźne choroby, w tym babeszjozę

Niektóre kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wśród nich należy wymienić boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjozę. Choć pasożyty te mogą wydawać się niepozorne, niosą za sobą poważne zagrożenie, które może wiązać się z dużymi problemami ze zdrowiem, a w najgorszym wypadku prowadzić nawet do najczarniejszego scenariusza.

Babeszjoza atakuje czerwone krwinki w organizmie, a z czasem prowadzi do ich całkowitego rozpadu, a co za tym idzie niedokrwistości i hemolizy. U niektórych zakażonych może wywołać wielonarządową niewydolność, a w konsekwencji nawet śmierć.

Jej objawy są nietypowe i w początkowej fazie łatwo pomylić je ze zwykłym osłabieniem organizmu. Choremu towarzyszy apatia, brak apetytu, a w późniejszym czasie wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów. Bardzo ważne jest jak najszybsze jej zdiagnozowanie, a więc jeśli opiekun zaobserwuje coś niepokojącego u swojego pupila, zwłaszcza po ugryzieniu przez kleszcza, najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem.

Kleszcz
pixabay/Nicooografie

Kiedy kleszcze budzą się do życia?

Choć największa aktywność pasożyty te wykazują zwłaszcza wiosną, kiedy temperatura zaczyna wzrastać powyżej zera, tak naprawdę mogą być aktywne przez cały rok. Już kiedy słupki rtęci zaczną wskazywać okolice 7 st. C, niezależnie od miesiąca, należy spodziewać się ich zwłaszcza w lasach, sadach, łąkach i parkach, a nawet własnym podwórku.

- Jeśli temperatura podnosi się powyżej zera, to kleszcze mogą być groźne. Nie ma dzisiaj bezpiecznych miejsc. Wszędzie, gdzie jest zielono, mogą być kleszcze: w miastach, na wsi, w lasach i parkach, nawet na pasach zieleni na drodze, a już na pewno w przydomowych ogródkach - ostrzega dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w wypowiedzi dla PAP.

 

źródło: mamadu.pl; stoppasozytom.pl; wildwash.pl

Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?
Buldog francuski
Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.
Czytaj dalej
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt opublikował relację z kolejnej interwencji, która obnażyła zarówno zwierzęcy, jak i ludzki dramat. Pomocy potrzebowały nie tylko psy i koty w rozpadającej się ruderze, ale także pozostawiona przez rodzinę staruszka. Kobieta starała się robić co w jej mocy, aby zapewnić zwierzętom najlepsze z możliwych warunków, podczas gdy dorosłe dzieci umyły ręce. Przedstawiciele organizacji DIOZ nie odmawiają pomocy nie tylko pokrzywdzonym zwierzętom, ale i ludziom znajdującym się w kryzysowej sytuacji życiowej. W ostatnim czasie inspektorzy udali się na interwencję do starszej kobiety, która pod swoją opieką miała kilka kotów i psów. W takich warunkach nie powinien żyć nikt. 
Czytaj dalej